Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rondo w Baninie z patronem - nosi imię wielkiego Kaszuby, prof. Gerarda Labudy ZDJĘCIA WIDEO

Janina Stefanowska
Z inicjatywy oddziału Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego w Baninie pod koniec 2016 r. Rada Miejska w Żukowie nadała imię prof. Gerarda Labudy pierwszemu rondu zbudowanemu w ramach modernizacji drogi powiatowej Miszewo - Banino. 7 czerwca uroczyście odsłonięto tablicy z imieniem oraz poświęcono rondo.

Nadanie imienia rondu prof. Gerarda Labudy miało formę przecięcia wstęgi i poświęcenia.
Wstęgę przecięli Wojciech Kankowski, burmistrz gminy Żukowo, Witold Szmidtke, przewodniczący Rady Miejskiej w Żukowie, Andrzej Puzdrowski - dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Kartuzach, Eugeniusz Pryczkowski - wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kartuskiego oraz Elżbieta Pryczkowska, prezes O/ZKP w Baninie a także Robert Groth, przedstawiciel młodych Kaszubów. Rondo pobłogosławił i poświęcił ks. dr Daniel Knapiński - proboszcz banińskiej parafii.

W obecności pocztów sztandarowych oddziałów ZKP z Banina, Żukowa i Kolbud odśpiewano Hymn Kaszubski po czym goście przeszli do budynku Szkoły Podstawowej im ks. prałata Józefa Bigusa, gdzie Eugeniusz Pryczkowski przybliżył zebranym osobę patrona ronda.

O patronie ronda
Prof. Gerard Labuda jest jednym z najznamienitszych uczonych o rodowodzie kaszubskim. Od 1936 r. związany z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Był jego rektorem w latach 1962-65, był wicedyrektorem i dyrektorem Instytutu Zachodniego w Poznaniu, wiceprezesem Polskiej Akademii Nauk i prezesem Polskiej Akademii Umiejętności (1989-94). jest doktorem Honoris Causa Uniwersytetu Gdańskiego, UMK w Toruniu i UJ w Krakowie, Uniwersytetu Warszawskiego, Wrocławskiego i Szczecińskiego. Laureat wielu nagród naukowych, uważany za najwybitniejszego w Polsce mediewistę, czyli znawcę historii średniowiecza.

Gerard Labuda urodził się 28 grudnia 1916 r. w Kamiennej Górze koło Mirachowa, w powiecie kartuskim. Gdy jego ojciec wrócił w 1918 roku, jako inwalida wojenny, w zawieruchy I wojny światowej, Labudowie zamieszkali w Żukowie. Po trzech latach zakupili małe gospodarstwo w Wielkim Lesie pod Luzinem. Tam Gerard spędził młodość, uczęszczał do szkoły powszechnej w Luzinie, a potem do Gimnazjum w Wejherowie, po którym związał się do końca życia z Uniwersytetem Poznańskim.
Około roku 2000 w jednym z licznych wywiadów wspominał: - Tu, na Kaszubach, są moje korzenie. Myślę i śnię po kaszubsku. Mieszkam w Poznaniu - z wojenną przerwą - od 1936 roku. Ale nie jestem poznaniakiem. Jestem Kaszubą w Poznaniu. Zamierzam napisać historię Kaszub, jestem to winien moim ziomkom. Długo nie zdawałem sobie sprawy, jaką ciężką drogę przeszli Kaszubi do swojego odrodzenia narodowego - mówił wybitny Kaszuba.

Profesor Labuda znał kilka języków obcych. Mimo to - jak twierdził - naprawdę dobrze mówił tylko po kaszubsku. To była jego matryca językowa.

Labuda jest autorem niezliczonej ilości prac naukowych, w tym książek takich jak "Studia nad początkami państwa polskiego", "Słowiańszczyzna pierwotna", "Polska granica zachodnia. Tysiąc lat dziejów politycznych", "Święty Stanisław Biskup Krakowski, Patron Polski", "Mieszko I" i szereg innych. Z dzieł ściśle dotyczących kaszubszczyzny wydał między innymi książki zatytułowane: "O Kaszubach ", "Kronikę o. Grzegorza Gdańskiego", "Kaszubi i ich dzieje", "Zapiski kaszubskie, pomorskie i morskie", "Historia Kaszub w dziejach Pomorza", a przede wszystkim monumentalną wielotomową "Historię Pomorza", której był redaktorem naukowym.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto