MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rekoronacja podczas odpustu

(u)
Do łaskami słynącej figury Matki Boskiej Sianowskiej przybywają pielgrzymi z całych Kaszub.
Do łaskami słynącej figury Matki Boskiej Sianowskiej przybywają pielgrzymi z całych Kaszub.
Figurka Matki Boskiej Sianowskiej z Dzieciątkiem będzie miała nowe insygnia - korony, jabłko i berło. Otrzyma je podczas odpustu Matki Boskiej Szkaplerznej w Sianowie.

Figurka Matki Boskiej Sianowskiej z Dzieciątkiem będzie miała nowe insygnia - korony, jabłko i berło. Otrzyma je podczas odpustu Matki Boskiej Szkaplerznej w Sianowie.
Poprzednie insygnia - dwie pozłacane korony, berło, królewskie jabłko, serce spinające szaty Matki Boskiej - oraz wszystkie wota dziękczynne składane u stóp sianowskiej Pani od ponad pięciuset lat skradziono z sianowskiego sanktuarium w nocy z 22 na 23 kwietnia br.

Uroczystości odpustowe rozpoczną się już w sobotę o godz. 10.30 mszą świętą dla chorych z kazaniem i błogosławieństwem Najświętszego Sakramentu. O godz. 22 Róże Różańcowe odśpiewają różaniec, a o północy odbędzie się msza św. w intencji żyjących i zmarłych czcicieli Pani sianowskiej. Przez całą noc tradycyjnie już trwać będzie czuwanie przed obliczem figury.

W niedzielę zaś uroczystość będzie szczególna. Podczas sumy odpustowej, o godz. 11.30, rekornoracji Matki Boskiej Sianowskiej dokona Jan Bernard Szlaga, biskup pelpliński.
Co roku w kaszubskim odpuście bierze udział wielu pielgrzymów, m.in. z Wejherowa, Kartuz, Przodkowa, Prokowa, Miastka, a także z Sierakowic, Lini, Sulęczyna i Wygody.

Sanktuarium pięknieje, mówi Waldemar Piepiórka,
kustosz sanktuarium Królowej Kaszub w Sianowie
- Cieszę się, że sianowskie sanktuarium jest odpowiednio przygotowane do odpustu i uroczystości rekonoracji. Są już gotowe insygnia dla naszej sianowskiej Pani i jej dzieciątka. Wykonał je Andrzej Janicki, złotnik z Bydgoszczy. Fundatorem koron dla Maryi i dzieciątka Jezus oraz jabłka i berła jest Kazimierz Woźniak z małżonką ze Szklanej. Wykonano już w kapliczce na placu pielgrzymkowym granitowe posadzki i schody oraz kamienny ołtarz. Na placu powstały też ścieżki z polbruku. Jeszcze przed odpustem, na kruchcie kościoła zostanie położony nowy dach ze struktonitu, natomiast po uroczystościach rozpoczniemy wymieniać dach całego kościoła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto