18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Referendum w Somoninie. Oświadczenia grupy inicjatywnej i wójta Mariana Kryszewskiego

bc
Trwają starania o zarządzenie referendum w sprawie odwołania wójta Somonina. Publikujemy treść oświadczeń przewodzącego grupie inicjatywnej Karola Duchera oraz wójta Mariana Kryszewskiego.

W komunikacie do mieszkańców wywieszonym we wszystkich sołectwach przewodzący grupie inicjatywnej Karol Ducher uzasadniał konieczność zmiany władzy dziesięcioma zarzutami. Na wczorajszej sesji do tych uwag odniósł się Marian Kryszewski nazywając je nieprawdziwymi. Obecny na sesji Karol Ducher ostro zaprotestował podkreślając, że zarzuty są zgodne z prawdą i bardzo zasadnie, co wywołało ostrą dyskusję wśród radnych i gości sesji.

Oto pełna treść oświadczeń w sprawie referendum, które poróżniły radnych i mieszkańców gminy Somonino.

Referendum w Somoninie - komunikat Karola Duchera i grupy inicjatywnej

Informacja dla mieszkańców Gminy Somonino

Na podstawie art. 12, ust. 1 i 3, ustawy z dnia 15 września 2000r. o referendum lokalnym (Dz. U. Nr 88, poz. 985, z późn. zmianami) podaję do wiadomości mieszkańcom Gminy Somonino o zamiarze przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania wójta Gminy Somonino, Mariana Kryszewskiego.
Pełnomocnik inicjatora referendum Karol Ducher
Uzasadnienie odwołania Wójta Gminy Somonino Mariana Kryszewskiego
1. Brak pozyskiwania środków zewnętrznych na inwestycje gminne.
2. Finansowanie inwestycji gminnych wpisanych w wieloletnim planie inwestycyjnym oraz planie budżetu na lata 2011/2013 wyłącznie ze środków własnych oraz pożyczek i kredytów.
3. Bezzasadne zadłużanie Gminy Somonino, co w konsekwencji doprowadzi do zapaści gospodarczej i finansowej Gminy Somonino.
4. Zaniechanie budowy nowego przedszkola samorządowego w miejscowości Goręczyno, gdzie wcześniej Samorząd Gminy uzyskał nieodpłatnie teren pod tą inwestycję. Należy zaznaczyć, iż była możliwość uzyskania środków zewnętrznych w odpowiednim programie na to zadanie.
5. Brak koncepcji w zakresie funkcjonowania opieki przedszkolnej w Gminie Somonino.
6. Brak należytego zaangażowania w pozyskiwaniu samochodów dla jednostek OSP w Gminie Somonino.
7. Nadmierne i niezasadne preferowanie Gminnej Spółki Komunalnej w wykonywaniu robót, remontów na majątku gminnym.
8. Brak kontynuacji idei utworzenia specjalnej strefy ekonomicznej w miejscowości Borcz, pomimo wcześniej uchwalonej zmiany Studium Uwarunkowań i Kierunku Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Somonino dla miejscowości Borcz.
9. Opieszałość w realizacji wcześniej zaplanowanych inwestycji gminnych.
10. Autokratyczny styl rządzenia, arogancja w kontaktach z mieszkańcami, brak empatii w sprawach żywotnych dla mieszkańców gminy.
Pełnomocnik inicjatora referendum
Karol Ducher

Referendum w Somoninie - oświadczenie wójta Mariana Kryszewskiego

W dniu 5 marca 2012 roku grupa 5 osób, działając jako inicjator zgodnie z art. 12 ust 1 ustawy z dnia 15 września 2000 roku o referendum lokalnym, powiadomiła mnie o zamiarze wystąpienia z inicjatywą przeprowadzenia referendum gminnego w sprawie odwołania wójta. Inicjatorami są: Czenstkowski Roman, Ducher Karol. Itrich Agnieszka, Plichta Błażej i Szwaba Mirosław. W związku z podaniem do publicznej wiadomości dziesięciopunktowego uzasadnienia odwołania - przedstawiam Mieszkańcom naszej Gminy Somonino moje stanowisko w tej sprawie:
1. Zarzut inicjatora referendum o braku pozyskiwania środków zewnętrznych na inwestycje gminne - jest nieprawdziwy: w 2011 roku dzięki mojemu zaangażowaniu przyznano nam środki zewnętrzne na sumę ponad 4 milionów złotych. Przypomnę najważniejsze z projektów: oświata - 2,7 miliona, stacja uzdatniania wody w Hopowie - 600 tysięcy, remont byłej szkoły w Piotrowie - 400 tysięcy, zagospodarowanie terenu wokół gimnazjum w Somoninie - 300 tysięcy, place zabaw - 150 tysięcy złotych.
2. Zarzut inicjatora referendum o finansowaniu inwestycji gminnych w planie budżetu na lata 2011/2013 wyłącznie ze środków własnych oraz pożyczek i kredytów - jest nieprawdziwy: w 2012 roku przygotowaliśmy wnioski na dofinansowanie naszych zadań środkami zewnętrznymi na kwotę 2 milionów złotych. Są to zadania: rozbudowa Szkoły Podstawowej w Somoninie - 1,3 miliona, dokończenie budowy OSP w Kaplicy - 320 tysięcy, place zabaw - 150 tysięcy. Następne wnioski na bieżący rok są w przygotowaniu. W 2013 roku stosowne projekty będą kontynuowane. Uzyskane środki w 2011 roku zostały opisane w pkt 1.
3. Zarzut inicjatora referendum o bezzasadnym zadłużaniu Gminy Somonino - jest nieprawdziwy: na koniec 2010 roku, kiedy objąłem funkcję wójta, zadłużenie Gminy Somonino wynosiło 11,4 miliona złotych, a na koniec 2011 roku - 10,3 miliona złotych. W ciągu roku oddłużyłem Gminę na ponad 1 milion złotych.
4. Zarzut inicjatora referendum o zaniechaniu budowy nowego przedszkola w Goręczynie - jest nieprawdziwy: w budżecie na 2011 rok (przygotowanym przez poprzednie władze) w ogóle nie uwzględniono budowy nowego przedszkola w Goręczynie.
5. Zarzut inicjatora referendum o braku koncepcji funkcjonowania opieki przedszkolnej w Gminie Somonino - jest nieprawdziwy: w czerwcu 2011 roku na sesji Rady Gminy Somonino został przedstawiony radnym i mieszkańcom naszej Gminy projekt „Reformy oświaty w Gminie Somonino". Zakłada on wykonanie w ciągu sześciu lat poważnych zadań inwestycyjnych i organizacyjnych, które zreformują i zmodernizują w naszej Gminie całość spraw oświatowych, również spraw dotyczących przedszkola.
6. Zarzut inicjatora referendum o braku należytego zaangażowania w pozyskiwaniu samochodów dla jednostek OSP w Gminie Somonino - jest nieprawdziwy: w lutym 2012 roku został złożony do Zarządu Wojewódzkiego OSP wniosek o przydzielenie średniego samochodu pożarniczego z napędem na cztery koła dla OSP w Hopowie, która w 2013 roku będzie obchodzić 100 lecie swojego istnienia. We wniosku założono finansowanie samochodu przez Gminę Somonino w kwocie 350 tysięcy złotych. Wspólnie z Komendantem Powiatowym PSP będziemy w dalszym ciągu podejmować działania w celu pozyskania samochodów dla naszych jednostek OSP.
7. Zarzut inicjatora referendum o nadmierne i niezasadne preferowanie Gminnej Spółki Komunalnej w wykonywaniu robót, remontów na majątku gminnym - jest nieprawdziwy: w dniu 30 marca 2010 roku uchwałą Rady Gminy Somonino utworzono Gminne Przedsiębiorstwo Remontowo-Usługowe spółkę z o.o. w Sławkach do wykonywania zadań własnych gminy o charakterze użyteczności publicznej. Po powstaniu spółki wójt jest zobowiązany powierzać jej wszystkie komunalne zadania gminne.
8. Zarzut inicjatora referendum o braku kontynuacji idei utworzenia strefy ekonomicznej w miejscowości Borcz - jest nieprawdziwy: z dokumentów znajdujących się w urzędzie wynika, że w 2009 roku poprzednie władze prowadziły korespondencję dotyczącą woli przystąpienia do słupskiej strefy ekonomicznej. W urzędzie gminy zachowało się jedno pismo w tej sprawie - więcej się nią w poprzedniej kadencji nie zajmowano. Wyjaśniam, że jednym z warunków przystąpienia do strefy ekonomicznej jest plan zagospodarowania przestrzennego dla danego terenu, a plan Borcza jest ciągle w realizacji.
9. Zarzut inicjatora referendum o opieszałość w realizacji wcześniej zaplanowanych inwestycji gminnych - jest nieprawdziwy: wszystkie inwestycje gminne zaplanowane w budżetach na 2011 i na 2012 rok są zrealizowane lub są w trakcie realizacji.
10. Zarzut inicjatora referendum o autokratyczny styl rządzenia, arogancja w kontaktach z mieszkańcami, brak empatii w sprawach żywotnych dla mieszkańców gminy - jest nieprawdziwy: jestem do dyspozycji naszych mieszkańców przez cały czas mojego pobytu w urzędzie. Po godzinach pracy uczestniczę w zebraniach wiejskich i spotkaniach, na które jestem zaproszony. W kontaktach z pracownikami i mieszkańcami jestem uprzejmy i dobrze przygotowany merytorycznie. Współpracę z radnymi oceniam jako bardzo dobrą. Wnioski i zadania są wypracowywane na wspólnych spotkaniach komisji i zatwierdzane na sesjach rady.
Szanowni Państwo !
Przedstawione powyżej stanowisko niezbicie dowodzi, że stawiane mi zarzuty są nieprawdziwe. Inicjatorzy świadomie wprowadzają Państwa w błąd przedstawiając fałszywe zarzuty i nieuzasadnione oceny. Pozostawiam Mieszkańcom odpowiedź na pytanie: jaki jest rzeczywisty cel inicjatorów referendum?
Szanowni Państwo !
Pod koniec 2010 roku wybraliście mnie na wójta w wyborach powszechnych na czteroletnią kadencję. Wtedy też zdecydowaliście demokratycznie o zmianie władzy w naszej Gminie. Byłoby dobrze, aby moi dzisiejsi adwersarze uszanowali Waszą wolę i dali mi możliwość działania przez pełną kadencję. Zapewniam, że uchwalony budżet zostanie zrealizowany i w każdym sołectwie powstaną zaplanowane inwestycje. Chciałbym swoim postępowaniem wykazać, że Państwa wybór mnie na Wójta Gminy Somonino - był słuszny.
Pragnę Państwa zapewnić, że mimo wniosku inicjatorów o referendum - będę dalej wykonywać swoje obowiązki jak prawdziwy Gospodarz Gminy Somonino, dbający o równomierny i sprawiedliwy rozwój wszystkich miejscowości naszej Gminy.
Wójt Gminy Somonino
Marian Kryszewski

Kiedy będzie wiosna? Zwierzęta dają sygnały. Klimat się zmienił.

Wideo

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3