Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radioaktywny pierwiastek w szkole podstawowej w Święcicy. Dzieci zostaną przeniesione do szkoły w Wierzbicy

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Szkoła Podstawowa w Święcicy.
Szkoła Podstawowa w Święcicy. UG Wierzbica
To niespotykana dotąd sytuacja nie tylko w powiecie chełmskim, ale i w regionie. W budynku Szkoły Podstawowej w Święcicy, gm. Wierzbica, stwierdzono aż sześciokrotne podwyższenie norm radioaktywnego radonu. Radon jest drugą, po paleniu tytoniu, przyczyną raka płuc. Z tego powodu zajęcia w środę zostały zawieszone, a w czwartek i piątek będą odbywały się zdalnie. Po feriach zimowych uczniowie i personel szkoły przeniosą się do SP w Wierzbicy.

Sanepid i specjalne laboratorium przeprowadzało badania przesiewowe starych budynków, w tym również szkoły w Święcicy. W związku z wykryciem znacznego przekroczenia radonu inspektorat sanitarny zalecił, aby niezwłocznie dokonać gruntownego przeglądu budynku i jego całej konstrukcji, zlikwidować ew. spękania w fundamentach, ścianach i kanałach doprowadzających podstawowe media. Wydał też wiele innych zaleceń, których zrealizowanie wymaga dużo czasu i pieniędzy.

- Kilka dni temu dowiedziałam się od dyrektorki szkoły o wynikach badań stężenia radonu. Norma została przekroczona ponad 6-krotnie. W tej sytuacji podjęłam radykalne rozwiązania z powodu potencjalnego zagrożenia zdrowia i życia osób przebywających w szkole. W tym tygodniu jest zawieszenie zajęć i nauka zdalna. Dzisiaj podpisałam zarządzenie wójta w sprawie przeniesienia zajęć edukacyjnych do pomieszczeń Szkoły Podstawowej w Wierzbicy. Tak więc po feriach od 12 lutego dzieci będą się uczyły w Wierzbicy - mówi Bożena Deniszczuk wójt gminy Wierzbica.

Okazało się, że już dwa lata temu z przeprowadzonych badań wynikało, że normy radonu są w szkole w Święcicy przekroczone.

- Niestety ówczesna pani dyrektor mnie o tym nie poinformowała i lekcje do tej pory się tam odbywały - mówi Bożena Deniszczuk.

Jednocześnie podkreśla, że przenoszenie szkoły w ciągu roku to trudna i niepopularna decyzja, szczególnie teraz na 3 miesiące przed wyborami.

- Nie wahałam się jednak ani chwili. Powiadomiłam rodziców, kuratorium, radnych. Nauczyciele i cześć rodziców podejmują walkę o szkołę powiadamiając media. Żadna stacja telewizyjna ani gazeta nie weźmie jednak odpowiedzialności w związku z tą sytuacją. Organem prowadzącym szkołę jest wójt i to wójt odpowiada za bezpieczeństwo placówki - dodaje wój Bożena Deniszczuk.

Rzecznik Kuratorium Oświaty w Lublinie, Jolanta Misiak potwierdziła, że kuratorium otrzymało informacje o kilkukrotnym przekroczeniu norm radonu w szkole w Święcicy.

- Z taką sytuacją jeszcze nie spotkaliśmy się. Ponieważ te normy są przekroczone aż 6-krotnie nie mogą być prowadzone zajęcia w tej szkole. Organ prowadzący szkołę podjął decyzję, że do końca tygodnia uczniowie będą na nauczaniu zdalnym. Od poniedziałku zaczynają się w ferie w naszym regionie, więc w ciągu tych dwóch tygodni gmina będzie musiała podjąć dalsze decyzje w tej sprawie – powiedziała Jolanta Misiak.

Co będzie dalej z personelem szkoły w Święcicy?

Obecnie w Szkole Podstawowej w Święcicy uczy się 58 dzieci w klasach I-VIII , w tym kilkoro w wieku przedszkolnym. Pracuje tu 20 nauczyli oraz dyrektor szkoły. Czy będą mieć dalej pracę?

- Szkoła Podstawowa w Wierzbicy jest w stanie zapewnić pracę nauczycielom. Kilku wybiera się na emeryturę. Dyrektor szkoły powołana do końca roku, więc kończy się umowa. Woźna przechodzi na emeryturę. Konserwatora chętnie przyjmiemy do Urzędu Gminy - mówi wójt Bożena Deniszczuk.

W piątek 26 lutego odbędzie się rada gminy, na której stanie prawdopodobniej uchwała o zamiarze zamknięcia szkoły, ponieważ remont trwałby bardzo długo i byłby niezwykle drogi. Do sprawy wrócimy.

Czym jest radon i jaki ma wpływ na nasze zdrowie?

Radon jest naturalnie występującym gazem radioaktywnym. Powstaje w wyniku rozpadu radu i emituje głównie promieniowanie alfa, w mniejszym stopniu beta. W stężonych dawkach może być niebezpieczny dla zdrowia - jest uznawany za bardzo istotny czynnik ryzyka rozwoju raka płuca, oczywiście w sytuacji nadmiernej i długotrwałej ekspozycji. Radon i jego pochodne wdychane z powietrzem są drugim, po paleniu tytoniu, czynnikiem decydującym o zapadalności na nowotwór złośliwy płuc.

Radon może osiągać szkodliwe stężenie również w powietrzu pomieszczeń mieszkalnych i biurowych.

Radon do domu przedostaje się z gruntu w wyniku tzw. efektu kominowego wynikającego z różnicy ciśnień. Następnie poprzez pęknięcia fundamentów, szczeliny i pęknięcia w wylewkach, studzienki kanalizacyjne do odwadniania piwnic, nieszczelności wokół rur kanalizacyjnych i innych przyłącz zostaje zassany do wnętrza, a za sprawą wentylacji grawitacyjnej (naturalny ciąg rozpoczyna się od najniższych partii budynku) rozchodzi się po całym domu.

Istotny wpływ na obecność radonu w pomieszczeniach ma także technologia budowy domu. Na wyższych kondygnacjach na stężenie radonu wpływ mają produkty, z jakich wykonano ściany i strop oraz użyte materiały wykończeniowe.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto