Puchar Tymbarku 2015. Stężyca wicemistrzem, Szymbark czwarty w pomorskim finale

Bartosz Cirocki
Stężyca w pomorskim finale Pucharu Tymbarku 2015
Stężyca w pomorskim finale Pucharu Tymbarku 2015 ze zbiorów szkoły
Pięć drużyn z powiatu kartuskiego zagrały w pomorskim finale XV Turnieju "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku". Najwyżej uplasowali się chłopcy ze Stężycy, którzy w najmłodszej grupie zdobyli srebrne medale.

W Gdyni rozegrano tegoroczne finały wojewódzkie Turnieju "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku", nazywanego największym dziecięcym turniejem piłkarskim w Europie. Adepci futbolu rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych - do lat 8, 10 i 12. W gronie najlepszych na Pomorzu wystąpiły zespoły z powiatu kartuskiego, które wcześniej zwycięsko przeszły przez turnieje eliminacyjne.

W kategorii U-8 znakomicie spisali się uczniowie Zespołu Kształcenia i Wychowania w Stężycy, na co dzień szkolący się w ramach programu „Biało-zielona przyszłość z Lotosem”. W grupie zanotowali komplet zwycięstw - 3:0 z Bykami Słupsk, 8:0 z SSP Kwidzyn i 1:0 z Akademią Piłkarską Marko-Gol.

Z pierwszego miejsca awansowali do ćwierćfinału, w którym pokonali sąsiadów z SP nr 6 Kościerzyna 3:1. Wielki bój stoczyli w półfinale z rówieśnikami z Cewic - choć do przerwy przegrywali 0:1, zwyciężyli 3:2. Pierwszy raz przegrali dopiero w finale - ulegli Akademii Piłkarskiej Człuchów 0:1.

Drużyna trenera Ireneusza Stencla zdobyła okazały puchar dla wicemistrzów Pomorza, a wszyscy jej zawodnicy otrzymali srebrne medale oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe. Specjalne wyróżnienie czekało na Jakuba Richerta - pamiątkowa statuetkę dla najlepszego piłkarza finału.

Drużyna ZKiW w Stężycy wystąpiła w składzie: Kacper Mach, Karol Jeleń, Nikodem Orlikowski, Szymon Recław, Jakub Richert, Olgierd Dułak, Wiktor Naczk, Bartosz Korda, Tomasz Hinc.

Tuż za podium w zawodach dziewcząt U-10 uplasowała się druga drużyna z gminy Stężyca - ZKIW Szymbark. Awansowała z grupy z bilansem dwóch zwycięstw i jednej porażki. W ćwierćfinale pokonała 2:1 SP Szropy, w półfinale przegrała po rzutach karnych ze Starą Kiszewą, a w meczu o III miejsce uległa 0:1 Siemierowicom.

Reprezentanci SP nr 1 Kartuzy dotarli do ćwierćfinału turnieju U-10 chłopców, a dziewczęta z Banina i chłopcy z Sierakowic na fazie grupowej zakończyli zmagania w gronie dwunastolatków.

Zwycięzcy finałów wojewódzkich w kategorii U-10 i U-12 zagrają w finale ogólnopolskim, który już po raz drugi rozegrany zostanie w Warszawie - zapowiadają organizatorzy turnieju. - Najlepsze drużyny XV edycji poznamy 2 maja na Stadionie Narodowym bezpośrednio przed finałem Pucharu Polski. Nagrodą główną XV edycji będzie Puchar Tymbarku oraz wyjazd na jeden ze szlagierowych meczów reprezentacji Polski. Natomiast w kategorii U-8 rywalizacja o Puchar Tymbarku, zakończyła się właśnie na poziomie wojewódzkim.