Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przez powiat kartuski przejedzie Motocyklowy Rajd Pamięci Zdzisława Badochy „Żelaznego”

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Gratka dla fanów motoryzacji i pasjonatów historii.
Gratka dla fanów motoryzacji i pasjonatów historii. mat. organizatora
W dniach 20-21 maja motocykliści przejadą m.in. przez Mirachowo, Sierakowice i Kartuzy. Wszystko to w celu upamiętnienia pobytu 5. Brygady Wileńskiej AK na Kaszubach.

W weekend w Kartuskiem szykuje się impreza idealna dla fanów motoryzacji i pasjonatów historii. W dniach 20-21 maja m.in. przez Mirachowo, Sierakowice i Kartuzy przejedzie III Motocyklowy Rajd Pamięci Zdzisława Badochy „Żelaznego”.

Miejscowości te są nieprzypadkowe, ponieważ, jak całe wydarzenie, upamiętniają one pobyt szwadronu „Żelaznego” na Kaszubach. Ich przyjazd do Sierakowic zwłaszcza utkwił w pamięci miejscowych na lata.

ZOBACZ TEŻ:
O 5. Brygadzie Wileńskiej AK w Kartuskiem, ale nie tylko - Karol Polejowski gościł w stolicy Kaszub

Dwa dni rajdu po powiecie kartuskim

Wydarzenie rozpocznie w sobotę o godz. 12 spotkanie z prof. Karolem Polejowskim, zastępcą prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. W Mirachowie („Agrokwatery nad Stawami”) zaprezentuje on historię walki szwadronu Zdzisława Badochy „Żelaznego” na terenie Kaszub. Nastepnie uczestnicy wyjadą do Bącza, gdzie zapalą znicze pod tablicą pamiątkową.

Ok. godz. 13 motocykliści powinni dotrzeć do Sierakowic. Spotkają się pod pomnikiem upamiętniającym słynny pobyt szwadronu „Żelaznego” w tej miejscowości.

O godz. 14 w Podjazach uczestnicy przyjadą na miejsce potyczki szwadronu „Żelaznego” z siłami komunistycznymi. Tu również znajduje się tablica pamiątkowa. O godz. 15 zaś zawitają do parku im. Danuty Siedzikówny „Inki” w Kartuzach. Tutaj odbędzie się złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikami Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej, marszałka Józefa Piłsudskiego oraz wspomnianej „Inki”. Z krótka prelekcją wystąpi też Kazimierz Socha-Borzestowski, prezes Towarzystwa Upiększania Miasta Kartuz.

Punktem kulminacyjnym sobotniego wydarzenia będzie wykład prof. Polejowskiego o 5. Brygadzie Wileńskiej AK. Spotkanie o godz. 16 w Ośrodeku wypoczynkowym „Image” w Kartuzach (ul. 11 Listopada 3).

O godz. 19 zaś, z powrotem w Mirachowie, będzie jeszcze wspólna kolacja przy ognisku.

Zwieńczenie rajdu zaplanowano na niedzielę 21 maja. Wpierw o godz. 11 w kościele w Mirachowie odbędzie się msza święta w intencji poległych bohaterów podziemia niepodległościowego oraz za duszę śp. Artura Kawiciego. oficjalne zakończenie wydarzenia o godz. 12.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Transport ogromnego generatora ulicami Grudziądza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przez powiat kartuski przejedzie Motocyklowy Rajd Pamięci Zdzisława Badochy „Żelaznego” - Dziennik Bałtycki

Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto