Festiwal Kultury Łowieckiej Knieja 2019 - w Ostrzycach bawiły się tłumy miejscowych i turystów ZDJĘCIA, WIDEO
Festiwal Kultury Łowieckiej to impreza zainicjowana przez gminę Sierakowice. Od lat jej partnerem w tym przedsięwzięciu jest gmina Somonino - impreza odbywa się jednocześnie w obu gminach, choć klimatami nieco się różnią. W Sierakowicach odbywa się część bardziej oficjalna, związana z ceremoniałem zwyczajów i tradycji łowieckich, natomiast w Ostrzycach impreza ma charakter wspólnej biesiady myśliwskiej, połączonej z pieczonym dzikiem, jako daniem głównym dla wszystkich biesiadujących. Jak biesiada, to nie może zabraknąć biesiadnej muzyki i tej w Ostrzycach nie brakowało na pewno. Zespół Bliza zaprezentował kaszubskie disco na takim poziomie, że tylko czapki z głów!
2019-07-14 00:26:06
Festiwal Kultury Łowieckiej Knieja 2018 w Ostrzycach - biesiada z zespołami śląskimi ZDJĘCIA, WIDEO
Festiwal Kultury Łowieckiej odbywał się jak co roku w Sierakowicach i w Ostrzycach. Impreza organizowana jest przez dwie gminy - Sierakowice i Somonino. W Ostrzycach Gminny Ośrodek Kultury w Somoninie postawił na wspólną biesiadę i ten pomysł okazał się strzałem w przysłowiową dziesiątkę.
2018-07-15 01:31:35
Dziki niszczą prywatne pola - rolnik z gminy Sierakowice walczy z kołem łowieckim i wymiarem sprawiedliwości
Mieszkaniec gminy Sierakowice od dłuższego czasu walczy o wyciągnięcie konsekwencji prawnych w stosunku do Koła Łowieckiego im. Wojskiego w Gdyni, którego członkowie tworzą tzw. nęciska w pobliżu jego nieruchomości.
- Wysypują w tym miejscu odpady spożywcze, warzywa, owoce, przyciągając tym samym dziką zwierzynę, która powoduje w uprawach rolniczych wymierne szkody - mówi pan Jan.
Jak dodaje rolnik, na kilkanaście zgłoszonych szkód, tylko w kilku przypadkach otrzymał odszkodowanie, a wszystkie kierowane przez niego do organów ścigania doniesienia są kolejno umarzane. Na postanowienie Prokuratury Rejonowej w Kartuzach, która odmówiła wszczęcia dochodzenia w sprawie szkód spowodowanych decyzjami członków koła łowieckiego, złożył do sądu zażalenie. Rzecznik dyscyplinarny PZŁ w Gdańsku również odmówił wszczęcia dochodzenia. Poinformował, że w stosunku do osoby odpowiedzialnej za wykładanie karmy dla zwierząt w sąsiedztwie upraw, zostanie zastosowana „kara porządkowa”. Tymczasem jak mówią mieszkańcy, dzika zwierzyna pędząca do nęcisk nie tylko niszczy uprawy rolnicze, ale też stwarza zagrożenie. Ludzie boją się, czy ich dziecko nie zostanie staranowane np. przez pędzącego dzika. Niepokoje dotyczą też ewentualnego odstrzału zwierzyny w pobliżu nęcisk i przypadkowego postrzelenia osoby postronnej czy nawet domowego czworonoga. Na opublikowany w tej sprawie artykuł w "Tygodniku Kartuzy", dodatku lokalnym "Dziennika Bałtyckiego", zareagowało Koło Łowieckie im. Wojskiego w Gdyni.
2018-01-30 10:16:51
Dożynki w gminach powiatu już w niedzielę 27.08.2017. Sierakowice i Sulęczyno w okrojonej wersji
Dożynki w gminach kartuskiego powiatu już w niedzielę 27 sierpnia. Imprezy odbędą się w Wyczechowie, Przodkowie, Miechucinie i Chwaszczynie. Ze względu na trudną sytuację w gminach Sierakowice i Sulęczyno, dożynki w obu gminach ograniczą się do uroczystości w kościele.
2017-08-17 15:16:20
Knieja 2017 - Festiwal Muzyki Myśliwskiej w Sierakowicach i w Ostrzycach. Wystąpi Margaret!
Knieja 2017 - Festiwal Kultury Łowieckiej to cykl wielu imprez związanych z kulturą łowiecką, myślistwem, lasami i muzyką biesiadną. Imprezę Knieja 2017 współorganizują gminy Sierakowice i Somonino. Realizatorami sa Gminny Ośrodek Kultury w Sierakowicach oraz Gminny Ośrodek Kultury w Somoninie. Artyści występują na scenach Amfiteatru Szerokowidze w Sierakowicach oraz amfiteatru przy parkingu w centrum Ostrzyc. Wystawy związane z kulturą łowiecką odbywają się w GOK Somonino i Drewnianym Zabytkowym Kościele w Sierakowicach. Na scenie w Amfiteatrze Szerokowidze wystąpi Margaret!
2017-07-10 12:22:40
Zespół Szkół w Gowidlinie - wspólny projekt polsko-niemiecki i wymiana młodzieży
Odbył się drugi etap projektu polsko-niemieckiej wymiany młodzieży. Tym razem 12 uczniów Zespołu Szkół w Gowidlinie wraz z dwoma opiekunami poleciało do miasta Unna. Celem wymiany było poszerzenie umiejętności komunikowania się w językach obcych oraz poznanie kultury innego kraju.
- Uczestnicy programu wzięli udział w lekcjach i zajęciach zorganizowanych przez szkołę partnerską, zwiedzili również Unnę, Kőln oraz kopalnię w Dortmundzie - wspomina Alicja Kuchta, koordynator projektu z ramienia ZS w Gowidlinie. - Dzięki wsparciu organizacji Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz dofinansowaniu wójta gminy Sierakowice, młodzież nie musiała ponosić żadnych kosztów. Cała wyprawa, połączenie nauki ze zwiedzaniem ciekawych miejsc i zawiązywaniem nowych znajomości i przyjaźni, była darmowa..
2017-04-19 10:15:59