Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przed nami XI Festiwal Filmów Kaszubskich, tym razem w kilku miejscowościach gminy Żukowo

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
20 czerwca w Żukowie odbędzie się inauguracja XI Festiwalu Filmów Kaszubskich, organizowanego nieprzerwanie przez oddział w Baninie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. W tym roku na kinomanów kaszubskiego kina czeka równie wiele atrakcji jak podczas wcześniejszych edycji.

XI Festiwal Filmów Kaszubskich w nieco innej sekwencji niż dotychczas

20 czerwca początek filmowego spotkania zaplanowano na godzinę 13.30 w restauracji Gryf w Żukowie.
24 czerwca kinomani spotkają się o godz. 19 w Centrum Kultury Spichlerz w Żukowie
1 lipca natomiast gospodarzem festiwalu będzie Szkoła Podstawowa w Tuchomiu. Początek projekcji filmu zaplanowano na godz. 20.
8 lipca miłośnicy kultury kaszubskiej spotkają się o godz. 20 w restauracji Mulk w Miszewku.

Program

20 czerwca w Żukowie - film "Życie w opinii świętości. Ks. bp Konstantyn Dominik, 25', real. E. Pryczkowski

Godz. 11.30 - początek uroczystości rocznicowej 66 Kaszubskiego Pułku Piechoty
Godz. 13.30 - pokaz filmu
Godz. 14.10 - Rada Westrzédnëch Partów

24 czerwca w Żukowie - film "Kaszubi w Kanadzie" (kasz., 2008, 28’), real. E. Pryczkowski
oraz film "Okiem furmana", reportaż, (pol., 2006, 24’), real. Tomasz Miegoń
,

Godz. 18 - Walne zebranie Oddziału ZKP w Baninie

1 lipca w Szkole Podstawowej w Tuchomiu - film "Lekcja historii po kaszubsku”, (40’), reż. Krzysztof Kalukin, Barbara Balińska, „Tuchom” (15’)

Godz. 16 - II Kôrba kaszëbskô - kaszubski aeropag

8 lipca w Miszewku - teledyski "Cassubia" oraz film "Życie w opinii świętości. Ks. bp Konstantyn Dominik, 25', real. E. Pryczkowski, a także "Droga do morza", reż. Michał Szymanowicz, 45’.

Festiwal Filmów Kaszubskich odbywa się po raz jedenasty na terenie gminy Żukowo. Na pokazy przybywa regularnie od 100 do 150 i więcej widzów. Gośćmi spotkań są znane postacie ze świata filmu, literatury, polityki, nauki czy dziennikarstwa, np. reżyser Krzysztof Gordon, hrabia Ulrich von Krockow, scenarzysta Mirosław Piepka, aktor Zbigniew Jankowski, ks. prof. Jan Perszon, ks. prof. Wojciech Cichosz.

Byli na nich także: Mirosław Bork, reżyser filmu dokumentalnego "Kaszubi - Niemcy - Polacy", red. Jan Błaszkowski, prof. Lech Mróz, Kazimierz Piechowski - uciekinier z Auschwitz, red. Edmund Szczesiak, red. Bożena Olechnowicz, red. Bogusław Olszonowicz i wielu innych.

Relacje można oglądać w telewizjach lokalnych i regionalnej. Każdorazowo ukazuje się sporo artykułów w prasie regionalnej i lokalnej (m.in. "Dziennik Bałtycki", "Głos Kaszub", "Kurier Kaszubski") oraz na licznych portalach internetowych, zwłaszcza na stronach ZKP Banino, Expressu Kaszubskiego i innych.

Organizatorem jest Oddział Zrzeszenia Kaszubsko- Pomorskiego w Baninie przy ścisłej współpracy z Urzędem Gminy Żukowo, Ośrodkiem Kultury i Sportu w Żukowie, Firmą "Labdar" i Kołami Gospodyń Wiejskich z terenów gmin Żukowo oraz Przodkowo.

W organizację festiwalu włączają się także inne podmioty, którzy działają dla dobra regionu, zwłaszcza kultury i języka kaszubskiego.

Patronat medialny nad festiwalem sprawują: TVP Gdańsk, Radio Kaszëbë, Radio Gdańsk, "Dziennik Bałtycki", "Pomerania" oraz gazety i portale związane z powiatami kaszubskimi.

Szefem i duszą festiwalu jest od ponad dekady Eugeniusz Pryczkowski

- Jeszcze dwa lata temu planowaliśmy wielki jubileusz festiwalu, ale niestety, pandemia nam to uniemożliwiła - mówi Eugeniusz Pryczkowski. - W tegorocznej, jedenastej już edycji idziemy do przodu i ruszamy z kolejnymi projektami. Nowością jest to, że z 11 edycją inaugurujemy projekcje filmów w innych miejscowościach gminy Żukowo, w tym roku w Tuchomiu. Mam nadzieję, że stanie się to tradycją, bo to również promocja gminy Żukowo i rozwoju bazy edukacyjnej w gminie.

Nowość to też miejsce projekcji pierwszego w tym roku seansu. Z uwagi na wciąż obowiązujące obostrzenia, nie odbędzie się w żukowskim Spichlerzu, ale w restauracji Gryf.

Jak dodaje Eugeniusz Pryczkowski, w tym roku "perełką" festiwalu będzie film o biskupie Konstantynie Dominiku, którego rok aktualnie obchodzony jest w Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim.

- To dlatego wyświetlimy go dwukrotnie, na inaugurację w Żukowie oraz na zakończenie festiwalu w Miszewku - zapowiada Eugeniusz Pryczkowski. - To dobry pomysł, tym bardziej, że widownia podczas inauguracyjnego seansu i tego finałowego znacznie się różni.

Jak zdradza organizator festiwalu, nie zabraknie też niespodzianek

- Naszym gościem będzie m.in. znakomity architekt-plastyk z Bydgoszczy - Stanisław Lejkowski, syn żołnierza 66. Kaszubskiego Pułku Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, pochodzącego z Sulęczyna. Pan Stanisław jest m.in. projektantem pomnika 66. Pułku Piechoty w Chełmnie.

Nowością jest spotkanie kinomanów kaszubskich w Szkole Podstawowej w Tuchomiu.

- Tu wyświetlimy film zrealizowany przez TVP Gdańsk w latach 90 dotyczący początków nauki języka kaszubskiego w szkołach - objaśnia Eugeniusz Pryczkowski. - Tego samego dnia, nieco wcześniej, również w Tuchomiu, Witold Bobrowski wygłosi referat właśnie na temat tych początków kaszubszczyzny w naszych szkołach.

Jak zapowiada pan Eugeniusz, atrakcji nie zabraknie na pewno. Są przygotowywane projekty, których nie ma na oficjalnych plakatach, jak chociażby film na temat 50-lecia konkursu "Rodnô Mòwa" w Chmielnie.

- Na pewno, jak co roku, postaramy się, aby publiczność, nasi goście wyszli z każdego seansu zadowoleni - dodaje Eugeniusz Pryczkowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto