Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Promocja książki Dariusza Dolatowskiego o gminie Kartuzy ZDJĘCIA, WIDEO

Lucyna Puzdrowska
19 maja w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach odbyła się promocja książki Dariusza Dolatowskiego o sołectwach gminy Kartuzy. Zawiera wiele cennych informacji, które autorowi udało się odgrzebać... niemal spod ziemi.
19 maja w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach odbyła się promocja książki Dariusza Dolatowskiego o sołectwach gminy Kartuzy. Zawiera wiele cennych informacji, które autorowi udało się odgrzebać... niemal spod ziemi. Lucyna Puzdrowska
19 maja w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach odbyła się promocja książki "Kartuzy - Zarys dziejów gminy Kartuzy od czasów najdawniejszych do 1939 roku". Dariusz Dolatowski, autor publikacji, w ogromnym skrócie przedstawił ciekawostki związane z poszczególnymi sołectwami gminy, jak również informacje, które skrupulatnie pozyskiwał z różnych źródeł podczas pracy nad książką. Publikacja została wydana z okazji 95-lecia nadania praw miejskich Kartuzom.

Burmistrz i wiceburmistrz Kartuz, przedstawiciele firm i instytucji, sołtysi oraz mieszkańcy gminy Kartuzy wzięli udział w spotkaniu z autorem książki: "Kartuzy - Zarys dziejów gminy od czasów najdawniejszych do 1939 roku".
Dariusz Dolatowski, autor dzieła, we wstępie książki stwierdza, że dzieje ziemi kartuskiej, pod którym to pojęciem rozumie się sołectwa i miejscowości niesołeckie wchodzące w skład gminy Kartuzy, są nieodłącznym elementem całej historii Pomorza Gdańskiego.
- Niestety, nie doczekały sie one dotąd w miarę szczegółowego, całościowego opracowania - mówił Dariusz Dolatowski podczas wieczoru promującego książkę. - Jedynie stolica gminy, Kartuzy i sanktuarium sianowskie posiadają swe liczne, szczegółowe opracowania. Jest też monografia ziemi mirachowskiej i moja publikacja dotycząca Kiełpina. Powstała też cenna monografia wsi i parafii Sianowo, autorstwa Gienka Pryczkowskiego. Brakowało jednak książki, która globalnie objęłaby historię całej gminy Kartuzy, wszystkich sołectw.
Dariusz Dolatowski sprostał temu zadaniu, informacje wykopując niemal spod ziemi.
- Prawie wszystkie z tych miejscowości legitymują się starożytnymi metrykami osadniczymi, potwierdzonymi przez liczne znaleziska archeologiczne, świadcząc o wielowiekowej tradycji osadniczej na zajmowanych przez siebie terenach - mówił Dariusz Dolatowski. - Powstały też prace autorstwa Willego Heidna, poświęcone dziejom poszczególnych miejscowości wchodzących w skład gminy i powiatu kartuskiego i dwie prace omawiające etymologię nazw poszczególnych miejscowości wchodzących w skład gminy Kartuzy.
Jak mówił autor książki, kopalniami informacji na temat historii wsi należących obecnie administracyjnie do gminy Kartuzy były mało wykorzystywane archiwalia, kroniki szkolne, rodzinne zapiski i albumy zdjęciowe, pruskie zestawienia statystyczne, dokumentacja skarbowa i gospodarcza zakonu krzyżackiego, kartuskiego, norbertańskiego i cysterskiego oraz niewykorzystane przez lokalną historiografię komunikaty sztabu armii prusko-niemieckiej z okresu I wojny światowej.
Podczas swojego wieczoru autorskiego Dariusz Dolatowski zdradził w pigułce perełki, które znalazły się w publikacji. Warto po nią sięgnąć, żeby zapoznać się z najdawniejszą historią wsi, w których dzis żyjemy i mieszkamy. Warto wiedzieć skąd wzięła się nazwa, kto przed wiekami tu żył i zapoczątkował historie naszej miejscowości.
Mieczysław Gołuński, burmistrz Kartuz, podziękował autorowi za pracę włożoną w tworzenie tego wydawnictwa i poinformował, że jej wydanie zostało zaplanowane tak, aby mogło się ukazać w rocznicę 95-lecia nadania praw miejskich Kartuzom.
- Chcemy łączyć gminę, a nie dzielić, stąd ta książka, która opisuje dzieje wszystkich sołectw w rocznicę 95-lecia miastowości Kartuz - powiedział Mieczysław Grzegorz Gołuński.
Po książkę i autograf Dariusza Dolatowskiego ustawiła sie długa kolejka uczestników wieczoru promocyjnego publikacji. Wiele też osób chciało porozmawiać z autorem czy zrobić sobie wspólne zdjęcie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto