MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Program "Czyste Powietrze". Korzystasz z dofinansowania? Uważaj na firmy, które oszukują mieszkańców

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Program priorytetowy „Czyste powietrze” jest ogromną szansą dla wszystkich osób, które chcą wykonać termomodernizację budynku i wymienić kocioł na nowoczesny, ekologiczny i niskoemisyjny. Co najważniejsze, daje szansę na zdobycie dotacji, która pozwoli zrealizować wymarzoną inwestycję, nie wydając przy tym majątku.
Program priorytetowy „Czyste powietrze” jest ogromną szansą dla wszystkich osób, które chcą wykonać termomodernizację budynku i wymienić kocioł na nowoczesny, ekologiczny i niskoemisyjny. Co najważniejsze, daje szansę na zdobycie dotacji, która pozwoli zrealizować wymarzoną inwestycję, nie wydając przy tym majątku. Arch. Polskapress
Na rynku pojawia się sporo firm, które próbują naciągnąć mieszkańców na program "Czyste Powietrze". Oferują usługi, biorą pieniądze i znikają. Najlepiej znaleźć wykonawcę z polecenia. Tak unikniesz oszustów. Zobacz, jak sprawdzić firmę.

"Czyste Powietrze" daje szanse na inwestycje w ekologię

Program „Czyste Powietrze” to szansa dla wielu mieszkańców, którzy chcą zainwestować w ekologiczne rozwiązania w swoim domu i skorzystać z dofinansowania na ten cel. Niestety na rynku pojawia się wiele nieuczciwych firm, które oferują pomoc w wykonaniu prac dofinansowanych z Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”, a potem znikają lub jakość realizowanych zadań pozostawia wiele do życzenia. Pracownicy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku ostrzegają! Mieszkańcy, którzy wybierają wykonawców realizujących usługi, dostawy, czy roboty budowlane w ramach przedsięwzięcia robią to na własne ryzyko.

- Wykonawców i wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW) nie łączy żadna umowa lub zobowiązanie z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umów związanych z realizacją przedsięwzięcia, zawieranych przez beneficjentów z wykonawcami - przestrzegają specjaliści WFOŚiGW. - Ważne jest, aby decyzje o zawarciu umowy były podejmowane przez wnioskodawcę bez nacisków i bez pośpiechu, z możliwością przemyślenia i konsultacji wyboru w najbliższym środowisku społecznym: z sąsiadami, w gminie.

Bardzo ważne, aby sprawdzić firmę i opinie o niej, zanim jeszcze dojdzie do podpisania umowy. Można to zrobić zupełnie za darmo i zobaczyć, czy firma jest zarejestrowana i jest aktywnym przedsiębiorcą.

Pomocne mogą okazać się takie strony jak:

  • Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG) – to spis dotyczący osób fizycznych, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą lub są wspólnikami spółki cywilnej,
  • Krajowy Rejestr Sądowy (KRS) – tu sprawdzisz spółki prawa handlowego np. spółki z o.o., jawne, partnerskie, komandytowo-akcyjne, akcyjne
  • REGON (był obowiązkowy do 30 kwietnia 2018 r.) – tu znajdziesz m.in. spółki cywilne.
  • Portalu podatkowym Ministerstwa Finansów – tu sprawdzisz czy wykonawca jest czynnym podatnikiem VAT oraz czy numer identyfikacji podatkowej NIP podany przez niego jest poprawny, uchylony, unieważniony lub czy istnieje, a także sprawdzisz numery rachunków bankowych będących rachunkami rozliczeniowymi przedsiębiorcy.

Warto popytać wśród znajomych, którą firmę polecają. Taka weryfikacja jest jedną z najlepszych, bowiem pozwala wybrać nie tylko istniejącego wykonawcę, ale także sprawdzonego, który ma doświadczenie w realizacji podobnych przedsięwzięć.

- Prosimy w szczególności uważać na wykonawców, którzy oferują wyłącznie usługę pod warunkiem przesłania dofinansowania z Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”- bezpośrednio na rachunek bankowy wykonawcy - dodają specjaliści WFOŚiGW. -Zwróćcie Państwo uwagę również na nazwę firmy i jej adres, czy nie budzą Państwa wątpliwości.

Co powinno wzbudzić szczególną czujność? Okazuje się, że jest to np. powoływanie się firmy na partnerstwo w programie „Czyste Powietrze”. Warto pamiętać, że bezpośrednimi partnerami w odniesieniu do NFOŚiGW są wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz gminy, a także wybrane banki, wskazane na stronie internetowej: czystepowietrze.gov.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto