Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Profilaktyka czerniaka. Po wakacjach sprawdź swoją skórę. Najwięcej przypadków tego nowotworu wykrywa się jesienią

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Nadmierne opalanie, a zwłaszcza doznane poparzenia słoneczne są główną przyczyną występowania czerniaka
Nadmierne opalanie, a zwłaszcza doznane poparzenia słoneczne są główną przyczyną występowania czerniaka 123RF
Po wakacjach sprawdź, czy nie przywiozłeś… czerniaka. Ten agresywny nowotwór złośliwy skóry najczęściej jest wynikiem nadmiernego opalania się.

Spis treści

Rak czerniak i jego związki z opalaniem się

Latem wiele czasu spędzamy na słońcu, nie tylko na plaży, ale też podczas wycieczek czy sportów. Niekiedy oprócz wrażeń przywozimy z wakacji poparzoną skórę i zmiany skórne. Jedną z najgroźniejszych jest rak czerniak. Ten złośliwy nowotwór skóry jest mocno związany z ekspozycją na słońce i poparzenia słoneczne.

Ile osób choruje na czerniaka w Polsce?

Czerniak jest nowotworem agresywnym. Szybko się rozwija i daje przerzuty, do tego jest trudny w leczeniu. W Polsce zapada na niego prawie 4 tys. osób rocznie, umiera około 1,5 tys. z nich. Takich chorych będzie więcej, bo liczba przypadków gwałtownie rośnie. W ciągu ostatnich 30 lat zachorowalność na czerniaka wzrosła aż trzykrotnie. To oznacza, że chorych wkrótce będzie więcej.

Zachorować można w każdym wieku, jednak prawdopodobieństwo je większe, gdy jesteśmy starsi, bo niekorzystnie działanie słońca na skórę przez lata kumuluje się. Dlatego najwięcej zachorowań dotyczy osób około 60. roku życia. Szczególnie narażone są osoby o jasnej karnacji i po licznych oparzeniach słonecznych, zwłaszcza doznanych w dzieciństwie, osoby posiadające znamiona, a także te, których bliscy chorowali na czerniaka.

Czerniak. Jakie są rokowania?

Najwięcej przypadków czerniaka wykrywa się w Polsce od sierpnia do października – po wakacyjnej ekspozycji na słońce. Wtedy też najwięcej osób odwiedza lekarzy ze zmianami skórnymi. Świadomość zagrożenia czerniakiem rośnie, jednak nadal jest ona niewystarczająca i rak ten wciąż wykrywany jest zbyt późno. Tymczasem wcześnie wykryty czerniak jest w 90 proc. uleczalny, ale w zaawansowanym stadium przeżywa już tylko dwie trzecie pacjentów.

Samokontrola skóry w profilaktyce czerniaka

Dlatego tak ważne jest wczesne wykrycie zmiany i podjęcie leczenia. Najlepszą metodą profilaktyki jest regularna samokontrola skóry. Nikt tak dobrze nie zna naszej skóry i jej znamion jak my sami. Dlatego raz w miesiącu powinniśmy obejrzeć dokładnie całe nasze ciało i to nie tylko wystawiane często na słońce twarz, szyję, ramiona i dłonie, ale też tułów, całe ręce, nogi, a nawet podeszwy stóp i paznokcie. Bo na przykład u kobiet czerniak często pojawia się właśnie na nogach.

Jak oglądać skórę i na co zwrócić uwagę? Pomocne może być zestawienie „ABCDE samokontroli zmian”. Dla czerniaka charakterystycznych jest bowiem pięć cech, które pozwalają – z dużą dozą prawdopodobieństwa – odróżnić go od zwykłego znamienia.

Jak wygląda czerniak? ABCDE samokontroli zmian

Jak oglądać skórę i na co zwrócić uwagę? Pomocne może być zestawienie „ABCDE samokontroli zmian”. Dla czerniaka charakterystycznych jest bowiem pięć cech, które pozwalają – z dużą dozą prawdopodobieństwa – odróżnić go od zwykłego znamienia.

Charakterystyczne cechy czerniaka:

  • Asymetryczny kształt: jedna połowa znamienia różni się od drugiej
  • Brzegi nieregularne: brzegi znamienia są niewyraźne, mogą być zamazane, poszarpane, ząbkowane
  • Kolory różnorodne: kolor zmienia się, mogą wystąpić odcienie czerni, brązu, czerwieni, szarości, a nawet błękitu
  • Duży rozmiar: czerniak zmienia rozmiar, zwykle się powiększa. Zazwyczaj ma średnicę powyżej 5 mm
  • Ewolucja znamienia: czerniak stopniowo się zmienia, zwykle powiększa lub unosi

To jednak tylko ogólne wytyczne, które mają pomóc nam w samokontroli. Zasadniczo każda nowa zmiana na skórze powinna nas zaniepokoić i skłonić do wizyty lekarskiej.

- Nie zwlekajmy, pokażmy taką zmianę swojemu lekarzowi rodzinnemu w POZ – namawia Anna Leder z Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. - W razie potrzeby skieruje nas do dermatologa czy chirurga onkologa. Możemy też w ramach NFZ udać się do poradni onkologicznej bez skierowania- dodaje.

.

Lato trwa. Jak bezpiecznie korzystać ze słońca?

Pamiętajmy, by unikać przebywania na słońcu między godz. 11 a 16, a jeśli przebywamy, stosujmy kremy z filtrem, nakrycia głowy i okulary przeciwsłoneczne. Kremy z wysokim filtrem (SPF 15 lub wyższym) powinny stosować zwłaszcza dzieci, osoby po przeszczepach, zabiegach medycyny estetycznej i biorące leki światłouczulające.

Pamiętajmy, by aplikować wielokrotnie dostateczną ilość kremu z filtrem.

Zalecenia te obowiązują nie tylko na wakacjach, ale także podczas pracy na dworze, np. w rolnictwie czy na budowach, a także w czasie rekreacji na świeżym powietrzu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto