Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prof. Edmund Wittbrodt w Remusowym Kręgu opowiadał o polskim systemie edukacji i integracji europejskiej

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Tradycyjnie w każdy pierwszy czwartek miesiąca w Borzestowie zbiera się Remusowy Krąg. W noworocznej odsłonie spotkania obecni mieli okazje wysłuchać referatu prof. Edmunda Wittbrodta o jego 30-letnich doświadczeniach z rozwojem polskiego systemu edukacji oraz kwestii integracji europejskiej. Był też czas na wspólne śpiewanie kolęd i życzenia na rozpoczynający się rok 2020.

Tuż po nowym roku - w czwartek 2 stycznia - po raz kolejny w Borzestowie zebrał się Remusowy Krąg. Tradycyjnie spotkanie rozpoczęło się powitaniem wszystkich przybyłych, delegacja złożyła także kwiaty pod pomnikiem Franciszka Kręckiego przez szkołą w Borzestowie. Nie zabrakło również nieodłącznych elementów wszystkich zebrań Kręgu - wspólnego odśpiewania hymnu „Abyśmy byli jedno” oraz odczytania fragmentu „Życia i przygód Remusa” Aleksandra Majkowskiego.

Każde z comiesięcznych spotkań to jednak w dużej mierze wizyta ciekawych osób. W pierwszej odsłonie w nowym roku 2020 Remusowy Krąg odwiedził prof. Edmund Wittbrodt, wieloletni senator RP, rektor Politechniki Gdańskiej w latach 1990-1996, minister edukacji narodowej w latach 2000-2001, a do listopada ubiegłego roku także prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Zaproszony na spotkanie wygłosił referat, w którym podsumował swoje 30-letnie doświadczenia z transformacji systemu edukacji w Polsce, poruszając także kwestie integracji europejskiej. Prof. Wittbrodt szczegółowo przedstawił problemy i słabości, zagrażające integracji Polski z Unią, wyszczególniając najistotniejsze wydarzenia z naszej historii, pokazał też ogromny wzrost liczby studentów i osób z wyższym wykształceniem w ciągu ostatnich trzech dekad. Jak podawał w 1990 roku łącznie w Polsce było 390 409 studentów, zaś współczynnik osób z wyższym wykształceniem wynosił 6,7%. Niecałe trzy lata temu wartości te wzrosły odpowiednio do 1 291 870 studentów i 29,5% osób z wyższym wykształceniem.

Po referacie zawiązała się jeszcze krótka dyskusja z zaproszonym gościem, dalsza część czwartkowego wieczoru zaś przyjęła formę spotkania świąteczno-noworocznego. Było dzielenie się opłatkiem, śpiewanie kolęd, szampan i liczne życzenia na rozpoczynający się rok 2020. Następne spotkanie Remusowego Kręgu 6 lutego, tradycyjnie w Szkole Podstawowej w Borzestowie.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto