Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Premier Mateusz Morawiecki w Borczu zainaugurował program Polski Ład

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Z dość niespodziewaną wizytą przybył w czwartek do Borcza premier Mateusz Morawiecki. Prezes Rady Ministrów zdecydował się właśnie w tej skromnej miejscowości na Kaszubach oficjalnie zainaugurować program Polski Ład, który przede wszystkim ma na celu pomóc w odbudowie kraju po pandemii COVID-19.

Czwartkowe spotkanie na sali gimnastycznej SP w Borczu (gm. Somonino) miało charakter wiecu. Przybyli na nie parlamentarzyści, sympatycy Prawa i Sprawiedliwości, ale nie zabrakło też przedstawicieli lokalnych samorządów, w tym m.in. wójtów Somonina i Przodkowa, burmistrzów Kartuz i Żukowa oraz wicestarosty kartuskiego Piotra Fikusa.

Jeszcze przed wejściem premiera wszystkich na sali powitał poseł Marcin Horała, w skrócie przybliżając najważniejszy punkt spotkania - inaugurowany program Polski Ład.

- To nie tylko wielki, kompleksowy program odbudowy naszego kraju po kryzysie pandemicznym, ale przede wszystkim nowego jej kursu rozwojowego, który pozwoli sięgać nam po nowe możliwości i ten dystans, który chcemy nadrabiać do państw wysoko rozwiniętych, wreszcie szybko zamknąć - zaznaczał poseł Horała.

Premier Mateusz Morawiecki natomiast zwrócił uwagę, że na przestrzeni lat Polakom brakowało przede wszystkim narzędzi, środków, aby zrealizować wiele ambitnych celów.

- Dziś teraz, Polskim Ładem, przywracamy właściwe proporcje zarówno w procesach inwestycyjnych, ale także pokazujemy czym jest państwo stające się coraz bardziej sprawne i o sprawnych instytucjach - mówił Mateusz Morawiecki. - Polski Ład to z jednej strony odpowiedź na wyzwania świata po pandemii, a z drugiej wykorzystanie różnych szans rozwojowych - dodawał, nazywając Polski Ład „Największym rządowym programem w III RP”.

95-procentowe dofinansowania

Prezes Rady Ministrów m.in. opisał najważniejsze założenia programu: dalszą naprawę służby zdrowia, przebudowę systemu podatkowego czy dalsza rozbudowę mieszkaniową, aby, jak mówił, własne cztery kąty nie były czymś nieosiągalnym.

Najważniejszym jednak elementem są inwestycje, obejmowane Rządowym Funduszem Polski Ład. Zgodnie z zapewnieniami samorządy mogą w tym programie uzyskać od 80 do 95 proc. dofinansowania na różnorakie inwestycje - budowę i modernizację dróg, sieci ciepłownicze, wodociągi i kanalizacje, a także na cele kulturowe, szkoły, zabytki i sport.

Pilotażowa transza zakłada rozdysponowanie 20 mld zł. Nabór staruje od 2 lipca.

- Tutaj stąd, z Kaszub ogłaszam start Rządowego Funduszu Polski Ład - mówił na czwartkowym spotkaniu Mateusz Morawiecki. - To fundamentalna, rewolucyjna zmiana inwestycyjna. Dlaczego się na to zdecydowaliśmy? Otóż po to także, aby stworzyć perspektywę nowych miejsc pracy. Można sobie wyobrazić, ile polskich firm (...) będzie mogło zatrudniać nowych pracowników. Polski Ład to setki tysięcy nowych miejsc pracy. A co się dzieje na rynku, jak jest zapotrzebowanie na setki tysięcy nowych miejsc pracy? Tworzy się rynek pracownika, czyli pracownik więcej może decydować o warunkach pracy. I o to nam chodzi - kontynuował prezes Rady Ministrów, dodając, że Polski Ład jest przede wszystkim programem solidarnościowym. - Dzięki rządowemu programowi Polski Ład Polska będzie bardziej nowoczesna, zmodernizowana, będą dużo lepsze drogi (...), będzie piękniejsza, będzie przyciągać turystów, także tu, na przepiękną, kaszubską ziemię.

Po wystąpieniu premier Morawiecki wyszedł krótko porozmawiać z zebranymi na sali i przed budynkiem. Na koniec jeszcze spotkał się z obecnymi samorządowcami. Media nie miały możliwości zadać pytań prezesowi Rady Ministrów.

Jak to ma działać?

Schemat działania programu przebiega następująco: w pierwszej kolejności jednostki samorządu terytorialnego będą składać elektroniczne wnioski poprzez aplikację Banku Gospodarstwa Krajowego. Po otrzymaniu decyzji o przyznaniu wsparcia dany samorząd otrzyma wstępną promesę, która ma być gwarancją finansowania inwestycji oraz powinna pozwolić na jej rozpoczęcie procedury przetargowej.

Po zakończeniu przetargu samorząd otrzyma promesę inwestycyjną, z kolei wypłata dofinansowania nastąpi dopiero po zakończeniu inwestycji, jeśli będzie ona trwała do 12 miesięcy lub w 2-3 transzach, jeśli realizacja inwestycji zajmie dłużej, niż rok.

Źródłem finansowania programu jest Fundusz Przeciwdziałania COVID-19, utworzony w Banku Gospodarstwa Krajowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto