MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Poznają regiony w nagrodę

(u)
Zespół Słunoszka i Mali Wierchowianie podczas mszy w kartuskiej kolegiacie.
Zespół Słunoszka i Mali Wierchowianie podczas mszy w kartuskiej kolegiacie.
Kilkudniowy pobyt małych górali na Kaszubach zakończyła niecodzienna msza św., kaszubsko-góralska. Jej uświetnieniem było wspaniałe wykonanie pieśni po góralsku i kaszubsku.

Kilkudniowy pobyt małych górali na Kaszubach zakończyła niecodzienna msza św., kaszubsko-góralska. Jej uświetnieniem było wspaniałe wykonanie pieśni po góralsku i kaszubsku. Msza odprawiona została w przepięknej zabytkowej kolegiacie w Kartuzach.
- To niebywałe przeżycie uczestniczyć we mszy, która została odprawiona specjalnie dla Kaszubów i Górali - powiedziała Joanna Kowalewska. - Już samo wejście grup w strojach ludowych wprowadziło niebywały nastrój.

Dziecięcy zespół góralski Mali Wierchowianie gościł w Kartuzach na zaproszenie Szkoły Podstawowej nr 2 w Kartuzach i działającego w niej zespołu regionalnego Słunoszka. Wizyta jest efektem półrocznych starań i rozmów kartuskiej szkoły z Domem Ludowym Bukowina Tatrzańska. Zacieśnianie przyjaźni już rozpoczęto. Teraz do wyjazdu w góry, z rewizytą, przygotowują się mali artyści z zespołu Słunoszka.
- Cieszy nas, że udało się nawiązać współpracę z podobnym naszemu zespołem regionalnym z gór - powiedziała Danuta Rek, dyrektor SP nr 2 w Kartuzach. - Dzieci przez cały rok na swoje osiągnięcia ciężko pracują, poświęcają każdą wolną chwilę na próby. Dzięki kontaktom wymiana młodych artystów podczas wakacji, będzie dla nich nagrodą. W Bukowinie Tatrzańskiej będą nie tylko wypoczywać, ale tak jak teraz mali górale w Kartuzach, tak oni zaprezentują nasz region podczas XXXVI Sabałowych Bajań.

Muzyka, taniec i śpiew góralski rozbrzmiewał przez kilka dni w Kartuzach. Zespół prezentował również opowiastki, legendy i ciekawostki góralskiego regionu. Spotkania gromadziły sporą publiczność, a brawom nie było końca.
W minioną sobotę mali górale gościli w Bytowie na zaproszenie wiceburmistrza Romana Zaborowskiego. Tam mieli okazję zwiedzić bytowski zamek i uczestniczyli w prezentacjach Międzynarodowego Festiwalu Folkloru.

Cenne doświadczenie, mówi Mirosława Lehman, kierownik Wydziału Kultury, Sportu i Promocji UG Kartuzy
- Współpraca pomiędzy zespołami artystycznymi z Kaszub i gór okazała się cennym doświadczeniem. Z inicjatywą nawiązania takich kontaktów i pomoc w ich realizacji zwrócili się do Zarządu Gminy Kartuzy Danuta Rek, dyrektor SP nr 2 i Henryk Klimek, kierownik artystyczny zespołu Słunoszka. Uzyskali akceptację pomysłu i dofinansowanie. Dzięki współpracy zespołów, w których skład wchodzą uczniowie szkół podstawowych, kontakty te są wyjątkowe i wnoszą bardzo dużo w ich rozwój i całe życie. Dzięki tym przyjaźniom młodzi artyści mają szansę zaprezentować własny region oraz poznawać inne zakątki kraju.

od 7 lat
Wideo

Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto