Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiatowe Centrum Wolontariatu w Kartuzach przedstawiło plany na najbliższy rok

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Wideo
od 16 lat
Powiatowe Centrum Wolontariatu w Kartuzach w drugi rok swej działalności wchodzi z nowymi, ambitnymi pomysłami. Projekt fundacji Chlorofeel ma pełnić rolę czegoś na kształt pośrednika, pomocnika w zebraniu wolontariuszy oraz organizacji charytatywnych, aktywnych na terenie powiatu kartuskiego. Aby wszystkim było łatwiej się znaleźć i zebrać.

Rok 2023 to dla Powiatowego Centrum Wolontariatu w Kartuzach już drugi rok działalności. Twórcy owego projektu otrzymali 30 tys. zł dofinansowania ze środków powiatu kartuskiego i zamierzają spożytkować te pieniądze na różnorakie działania, mające ułatwić pracę wolontariuszom oraz organizacjom charytatywnym.

- To inicjatywa młoda, aczkolwiek bardzo potrzebna. Powstała po to, żeby łączyć potrzeby osób, które chcą być wolontariuszami, wolontariuszkami i też tych, które chcą skorzystać z pracy wolontariuszy - podkreśla Edyta Słomczyńska, koordynatorka PCW w Kartuzach, a także prezes fundacji Chlorofeel, prowadzącej ów projekt. - W powiecie kartuskim jest bardzo duża potrzeba, żeby łączyć pomysły, działania, bo dużo się dzieje, ale nigdzie się to nie spina. Stąd rozmywają się te wszystkie wydarzenia. A chodzi o to, żeby to nabrało mocy i żeby jak najwięcej osób mogło się zaangażować w działania Powiatowego Centrum Wolontariatu i skorzystać z tych działań.

Jaki jest stan wolontariatu w Kartuskiem?

W środę 24 maja twórcy PCW zorganizowali konferencje prasową, na której opowiedzieli zarówno o dotychczasowych działaniach centrum, jak i wspomnianych planach. Dotąd przede wszystkim rozeznali się w terenie - w tym, jak wygląda kartuski wolontariat.

- Chcemy wnikać w to środowisko w tym sensie, żeby poznawać je w jakiś usystematyzowany sposób. Chcielibyśmy wiedzieć, z kim mamy do czynienia, z kim pracujemy, jak wygląda ten wolontariat - mówi Tomasz Słomczyński, członek Rady Naczelnej fundacji Chlorofeel.

I tak z przeprowadzonych ankiet wynikło, jak dużym problemem potrafią być dojazdy. Zwłaszcza w przypadku wydarzeń weekendowych, niedzielnych lub po prostu organizowanych w odległych wsiach - nie ma tak naprawdę mowy o komunikacji publicznej, stąd często np. organizacje charytatywne czy szkoły muszą na własną rękę, kilka godzin przez wydarzeniem, dowozić wolontariuszy.

Inna sprawą są też korzyści dla wolontariuszy, a dokładniej ich brak.

- Pierwsze, co się nasuwa, to „Jak to korzyści? W wolontariacie chodzi o to, że nie mam korzyści!”. Ale uważam, że to nie jest takie oczywiste - komentuje Tomasz Słomczyński. - Po roku naszych doświadczeń traktujemy wolontariat jako udział w czymś, co oczywiście wypływa z potrzeby serca i nie należą się za to żadne gratyfikacje finansowe, ale to nie znaczy, że nie ma być fajnie. Dodatkową motywacją do bycia wolontariuszem jest po prostu to, żeby mieć ciekawsze życie.

W te sposób twórcy PCW proponują chociażby nawiązywanie współpracy z ośrodkami kultury (nie tylko z terenów powiatu kartuskiego) na jakieś darmowe wejściówki na występy, filmy czy nawet zapewnienie wolontariuszom tak prostych upominków, jak kubki, smycze - żeby chociaż mieli pamiątkę z tej pracy.

ZOBACZ TEŻ:
W Staniszewie powstało Centrum Edukacji Ekologicznej. Za nami uroczyste otwarcie

Co powstanie w Powiatowym Centrum Wolontariatu?

Jeśli zaś chodzi o planowane na 2023 r. działania PCW to opierają się one na trzech kluczowych celach:

  • profesjonalizacji działań organizacji wolontariackich
  • zwiększeniu liczby wolontariuszy
  • zwiększeniu zakresu pomocy świadczonej przez wolontariuszy

Aby je zrealizować twórcy zamierzają prowadzić konsultacje. Będą one dotyczyły m.in. pomocy organizacyjnej we wprowadzaniu i rozwijaniu wolontariatu w szkołach, organizacjach pozarządowych, instytucjach, urzędach. Prowadzący takie spotkania opowiedzą też o organizacji samych akcji charytatywnych, a także, co szczególnie pomocne dopiero powstającym grupom, o formalnoprawnych aspektach wolontariatu.

Ponadto utworzona będzie Rada Konsultacyjna (choć może niekoniecznie pod taką nazwą). W czerwcu, wrześniu, październiku i listopadzie odbywać się będą jej spotkania, w których uczestniczyć mają liderzy wolontariatu z terenu powiatu kartuskiego.

Rada omawiać będzie sprawy organizacyjne, bieżące potrzeby wolontariuszy i koordynatorów oraz możliwości ich zaspokajania. Terminy i miejsca spotkań będą ogłaszane na profilu PCW na Facebooku (link) oraz na stronie internetowej wolontariatkartuzy.pl.

Powiatowe Centrum Wolontariatu zadbało również o punkt konsultacyjny, który niedługo zostanie otwarty przy ul. 3 Maja 2 w Kartuzach (na parterze w podwórzu). Będzie on dostępny od poniedziałku do środy w godzinach popołudniowych dla wszystkich wolontariuszy, koordynatorów oraz osób zainteresowanych rozpoczęciem pracy w charakterze wolontariusza.

W trakcie konferencji prasowej, w następstwie pytań dziennikarzy, wyszedł też pomysł utworzenia Mapy Wolontariatu w powiecie kartuskim, ułatwiającej wolontariuszom znalezienie aktywnych organizacji w ich najbliższej okolicy, a organizacjom zapewniającej swego rodzaju promocję. Odpowiedzialni za PCW byli zainteresowani owym rozwiązaniem, stąd możliwe, że niedługo coś takiego także będzie można znaleźć na ich stronie internetowej.

- Zainicjujemy tę mapę wolontariatu. Pojawi się na stronie, będziemy ją promować na Facebooku. Zakładam, że z czasem przybędzie na niej więcej pinezek - mówi Tomasz Słomczyński.

Najważniejsze teraz, to promować PCW

Koordynatorzy Powiatowego Centrum Wolontariatu obecnie przede wszystkim liczą na jak największy rozgłos o planowanych przez nich inicjatywach. W założeniu projekt ten ma pełnić funkcję swoistego pośrednika między wolontariuszami a organizacjami, stąd istotne jest, aby obie strony po prostu o nim wiedziały.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto