Powiat kartuski i wszystkie gminy z dofinansowaniem z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
fot. ilustr./UG Przodkowo
Prezes Rady Ministrów zatwierdził listy zadań do dofinansowania ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w ramach naboru wniosków na 2021 rok. Na listach podstawowych znalazło się łącznie 141 zadań pomorskich, w tym 15 z naszego powiatu.

Powiat kartuski oraz każda z ośmiu gmin otrzyma w tym roku dofinansowanie ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (dawniej Fundusz Dróg Samorządowych). Wspartych zostanie 15 zadań. Łącznie w tym roku samorządy z naszego powiatu uzyskać mają prawie 22 mln zł.

Powiat kartuski

Największe środki trafią do władz powiatu - prawie 11 mln zł, z czego ok. 8,5 mln w tym roku. Ponad 5 mln zł przeznaczonych będzie na remonty dróg powiatowych: z Lnisk do Niestępowa (5,79 km), z Wyczechowa do Pstrej Suki (1,9 km), z Prokowa do Kartuz (3,89 km), niespełna kilometrową trasę Dzierżążno - Szpital - Dzierżążno, a także odcinki Czeczewo - Miszewo (3,84 km), i Ostrzyce - Goręczyno (3,8 km).

Ponad 2,4 mln zł (i dodatkowe 2,4 w przyszłym roku) posłuży do rozbudowy odcinka drogi powiatowej Stężyca-Gołubie-Szymbark, z kolei 951,5 tys. wesprze projekt budowy ronda w Leźnie, na który to władze powiatu już ogłosiły przetarg.

Gmina Przodkowo

Dofinansowaniem w wysokości niespełna 10,7 mln zł, z czego ponad 4,5 mln w tym roku, cieszyć się może gmina Przodkowo. Prawie 1,7 mln zł w tym roku trafi do gminy kontynuację wieloletniego zadania przebudowy odcinków dróg gminnych Hopy-Pomieczyńska Huta, Pomieczyno-Barwik, Pomieczyno (ul. Spacerowa), Rąb (ulica Jeziorna i ulica Kaszubska), Przodkowo (ulica Dolna), Warzenko (ulica Wrzosowa) oraz Czeczewo (ulica Wspólna). W ubiegłym roku Przodkowo pozyskało na ten cel ponad 2,7 mln zł, a w 2022 otrzyma jeszcze 165 tys. zł.

Kwotą ok. 920 tys. zł dofinansowana w tym roku będzie też kontynuacja remontów dróg w Przodkowie (ulica Sportowa, Majkowskiego i Derdowskiego), Hejtusie, Szarłacie i w Stanisławach. 1,93 mln zł natomiast przeznaczone będą na startującą w tym roku przebudowę odcinków dróg gminnych: w Smołdzinie (ulica Krótka), Pomieczynie (ulica Jeziorna), Młynku (ulica Dworska) oraz tras Przodkowo-Bursztynik, Przodkowo-Kawle Dolne (ulica Kaszubska)i Tokary-Warzenko.

Gmina Sierakowice

Łącznie ponad 10 mln zł (ok. 3,65 mln w tym roku) z RFRD przeznaczone będzie na 2 zadania w gminie Sierakowice. Przede wszystkim drugą transzę wsparcia uzyska rozpoczęta rok temu budowa, rozbudowa i przebudowa dróg na terenie gminy - 2,32 mln zł. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że jest to jedyne z wymienianych w owym tekście zadań, które otrzymało dofinansowanie w wysokości 60 proc. a nie 50, jak w pozostałych przypadkach.

1,3 mln zł wsparcia doczeka się też startująca w tym roku budowa i rozbudowa dróg w Bąckiej Hucie, Gowidlinie, Paczewie, Pałubicach, Puzdrowie, Sierakowicach, Skrzeszewie, Szopie oraz Tuchlinie.

Gmina Żukowo

Stosunkowo skromną kwotę 900 tys. zł na 2 zadania (500 tys. w tym roku) uzyskała gmina Żukowo. 256 tys. zł trafi na dokończenie remontów ulicy Jarzębinowej w Leźnie oraz ulicy Pszennej w Baninie. Niespełna 244 tys. zł przeznaczone będą na remont ul. Pałacowej w Małkowie.

Gmina Kartuzy

W stolicy Kaszub dofinansowany zostanie II etap przebudowy drogi gminnej 155790G, łączącej drogę wojewódzką 224 z drogą powiatową nr 1924G. Na ten cel gmina Kartuzy w 2020 otrzymała ponad 1,67 mln zł, a w tym roku dostanie pozostałe niespełna 1,27 mln zł.

Gmina Stężyca

Ponad 1,71 mln zł trafi na południe naszego powiatu. Cała kwota przeznaczona będzie na remonty dziewięciu dróg gminnych.

Gmina Somonino

W Somoninie w tym roku rozpocząć ma się przebudowa dróg gminnych na odcinkach Somonino - Wyczechowo oraz Wyczechowo -Trątkownica. Pierwsza transza dofinansowania to ok. 692 tys. zł, pozostałe niespełna 1,39 mln zł ma trafić tutaj w 2022.

Gmina Chmielno

W Perełce Kaszub kwotą 872 tys. zł dofinansowany będzie II etap budowy ul. Grodziska w Chmielnie.

Gmina Sulęczyno

Na południowo-zachodni kraniec naszego powiatu trafi ponad 248 tys. zł. Wsparta w ten sposób będzie przebudowa odcinka drogi w Borku, w kierunku Borowego Lasu.

Cztery zadania w rezerwie

Na liście rezerwowej Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg znalazły się jeszcze cztery zadania z powiatu kartuskiego. Na dofinansowanie w wysokości razem 6,480 mln zł liczyły władze powiatu, w ramach ruszającej w tym roku rozbudowy drogi powiatowej relacji Sulęczyno - Gowidlino, na odcinku Lemany - Sulęczyno. Są też zadania z Kartuz (budowa i przebudowa dróg gminnych na terenach wiejskich w Borowie, Grzybnie i Łapalicach - niespełna 1,80 mln zł), Żukowa (budowa ul. Batorego w Żukowie - ponad 2,36 mln zł) i Chmielna (rozbudowa dróg gminnych w Chmielnie i Łapalicach - prawie 2,26 mln zł).

Jak zaznacza Ministerstwo Infrastruktury dofinansowanie z RFRD dla zadań powiatowych i gminnych jest uzależnione od dochodów jednostek samorządu terytorialnego.

- Im niższy dochód własny, tym większa wartość dofinansowania, przy czym maksymalne dofinansowanie może wynieść do 80 proc. kosztów realizacji zadania - wyjaśnia ministerstwo.

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie