Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poświęcenie ołtarza i konsekracja kościoła pw. św. Marcina z Tours w Sierakowicach ZDJĘCIA, WIDEO

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
1 grudnia miała miejsce wyjątkowa i długo oczekiwana przez społeczność Sierakowic uroczystość - biskup diecezjalny Ryszard Kasyna dokonał poświęcenia ołtarza i nowo wybudowanego kościoła pw. św. Marcina z Tours. Budowę kościoła rozpoczął były proboszcz, ks. Bronisław Dawicki, a dokończył obecny - ks. Tadeusz Knut. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie wcześniejsze przedsięwzięcie sierakowickiego samorządu - rozbiórka, przeniesienie w nowe miejsce i postawienie od podstaw wraz z wyposażeniem starej, drewnianej części kościoła. Wojewódzki Konserwator Zabytków był nieugięty - nowy kościół może powstać, jeśli zostanie zabezpieczona jego stara, zabytkowa część. Udało się to przedsięwzięcie zrealizować, dzięki czemu mogła ruszyć budowa nowego, parafialnego kościoła.

Przepiękna uroczystość konsekracji kościoła św. Marcina z Tours odbyła się w minioną niedzielę w Sierakowicach. Uroczystościom przewodził biskup diecezjalny, ks. Ryszard Kasyna. Wzięli w niej również udział księża z okolicznych parafii i dekanatów. Nie zabrakło księży - kolegów ks. Tadeusza Knuta, którzy razem z nim przyjmowali święcenia kapłańskie. Gościem uroczystości był Dariusz Drelich, wojewoda pomorski. Odczytano również list od Mateusza Morawieckiego, premiera polskiego rządu, który latem odwiedził świątynię i uczestniczył we mszy świętej. Serdeczne słowa do realizatorów budowy świątyni przesłał również bp Wiesław Szlachetka, biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej.

- Radujemy się dziś z Bogiem, bo po kilkunastu latach, począwszy od proboszcza Bronisława Dawickiego i biskupa Jana Bernarda Szlagi, uwieńczony został wasz trud - mówił biskup Ryszard Kasyna. - Jest za co Boga uwielbiać, ponieważ tu jesteśmy w Bożym gronie, tu Bóg jest gospodarzem.
Ks. biskup zwrócił szczególną uwagę na to, by nowe mury kościoła nie pozostały puste, by kościół parafialny pw. św. Marcina z Tours żył, By żyły tu wspólnoty parafialne i nie brakowało odwiedzających Dom Boży wiernych.
- Niech ten dom modlitwy będzie symbolem naszej wiary, zaangażowania, naszego świadectwa. Kiedy człowiek przychodzi do świątyni, jego życie nie może stawać się gorsze. Tu mamy szansę, by naprawić swoje błędy miłością, by żyć miłością. Patrząc na owoce waszej pracy, któż by się nie radował. Gratuluję wszystkim, którzy ten piękny Boży Dom tworzyli - mówił ks. biskup.
Ks. proboszcz Tadeusz Knut zakończył dzieło, które rozpoczęli ks. Bronisław Dawicki, były proboszcz oraz sierakowicki samorząd.
- Ten kościół przez wiele lat przechodził próby rozbudowania mówi ks. Tadeusz Knut. - Do tego wydarzenia zmierzała prawie 105-letnia historia rozbudowy drewnianego kościoła, który został zbudowany w latach 1820-1822. - Pierwsze próby rozbudowy kościoła rozpoczęły się wraz ze wzniesieniem neogotyckiej wieży na początku XX wieku. W 2008 roku rozpoczęto plany przeniesienia drewnianej części kościoła i rozbudowę z zachowaniem neogotyckiej wieży. 31 sierpnia 2008 roku biskup diecezjalny Jan Bernard Szlaga wmurował kamień węgielny pod budowę nowej świątyni. Rozbudowany kościół został oddany do użytku parafianom w 2016 roku, ale wiele jeszcze pozostało do zrobienia. Udało nam się zakończyć to dzieło w 2019 roku.

Nie byłoby nowego kościoła, gdyby nie współpraca z samorządem

Z chwilą objęcia parafii św. Marcina w Sierakowicach przez ks. Bronisława Dawickiego powróciła idea rozbudowy kościoła parafialnego, której celem była poprawa jego warunków użytkowych. Po licznych dyskusjach i opracowaniu różnych koncepcji okazało się to możliwe tylko pod warunkiem, że istniejący drewniany fragment kościoła po demontażu, konserwacji i renowacji zostanie przeniesiony w inne miejsce. Była to jedyna możliwość ocalenia drewnianego obiektu oraz właściwego wykorzystania jego autentycznej struktury. Tego zadania, w imieniu społeczności lokalnej podjął się samorząd gminy Sierakowice z wójtem Tadeuszem Kobielą na czele. Prace budowlane związane z przeniesieniem zabytkowej drewnianej części kościoła rozpoczęto 4 czerwca 2010 roku. Ten etap budowy zakończono w czerwcu 2011 roku wraz z odrestaurowaniem ołtarza głównego i ambony. Kolejnym etapem realizacji inwestycji przez gminę Sierakowice była renowacja ołtarza św. Barbary i pozostałych czterech mniejszych ołtarzy,a także chrzcielnicy, a następnie odmalowanie ścian według pierwotnego wzoru. Na zakończenie prac renowacyjnych w kościele zostały zamontowane organy.
Gospodarzem zrekonstruowanego obiektu jest Gminny Ośrodek Kultury. Kościołowi nadano oprócz sakralnych, nowe funkcje: społeczne, turystyczne, edukacyjne i kulturalne. Organizowane są tutaj wystawy, wernisaże i koncerty. Rekonstrukcja tego jedynego zabytku w gminie Sierakowice była możliwa dzięki dofinansowaniu pozyskanemu ze środków unijnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto