Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Porody rodzinne w Szpitalu Powiatowym w Kartuzach w czasie pandemii - są znaczne obostrzenia

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
Zuzanna Maria z Gołubia urodziła się minutę po północy 2020 roku.
Zuzanna Maria z Gołubia urodziła się minutę po północy 2020 roku. Lucyna Puzdrowska
Spółka Powiatowe Centrum Zdrowia zarządzająca Szpitalem Powiatowym w Kartuzach, 31 sierpnia zaktualizowała obostrzenia, dotyczące porodów rodzinnych w czasie zagrożenia zakażenia koronawirusem. Możliwa jest obecność wyłącznie jednej osoby towarzyszącej i to po dopełnieniu wielu obostrzeń sanitarnych.

Według zaktualizowanych informacji w porodzie rodzinnym w Szpitalu Powiatowym w Kartuzach może uczestniczyć wyłącznie jedna osoba towarzysząca. Niestety, nie jest to tak proste, trzeba spełniać wiele wymogów.

Przede wszystkim, przed porodem, osoba towarzysząca powinna zamieszkiwać z kobietą rodzącą przez okres m.in. 14 dni. W dniu porodu osoba towarzysząca musi być zdrowa, nie objęta kwarantanną oraz izolacją, bez styczności z chorym lub podejrzanym o zakażenie COVID-19.

W celu zminimalizowania ryzyka zakażenia SARS-CoV-2 kobieta rodząca oraz osoba towarzysząca proszeni są o ograniczenie do niezbędnego minimum kontaktów z osobami obcymi przez okres m.in. 7 dni.

- Decyzja o możliwości porodu rodzinnego podejmowana jest każdorazowo przez lekarza oddziału ginekologiczno-położniczego, po analizie ankiety epidemiologicznej oraz po wstępnym badaniu pacjentki - mówi Grzegorz Pikulak, ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w SP w Kartuzach. - Decyzję o ewentualnym wykonaniu testu kobiecie rodzącej w ramach triage  również podejmuje nasz lekarz.

Według zaktualizowanych informacji, w przypadku podejrzenia zakażenia COVID-19 u pacjentki rodzącej, wskazane jest odbycie porodu w szpitalu jednoimiennym

Przed wejściem do szpitala, osoba towarzysząca przechodzi triage, w takim samym zakresie jak pacjentka (ankieta epidemiologiczna, kontrola temperatury) zgodnie z obowiązującymi zasadami

Konieczna zmiana odzieży i obuwia oraz wyników testów

Jak dalej informuje szpital, wskazane jest, aby do porodu rodzinnego osoba towarzysząca posiadała aktualny wynik wymazu PCR w kierunku SARS-CoV-2, nie starszy niż 5 dni (badanie można wykonać w diagnostycznych punktach komercyjnych). W przypadku, gdy osoba towarzysząca nie wykonała testu PCR w kierunku SARS-CoV-2, o dalszej diagnostyce decyduje lekarz oddziału ginekologiczno-położniczego.
Ponadto, osoba towarzysząca zobowiązana jest do posiadania czystej odzieży na zmianę (domowe ubranie typu sportowego, klapki/obuwie sportowe).
Przed wejściem na salę porodową należy zmienić odzież i obuwie w szatni Izby Przyjęć.

Należy bezwzględnie przestrzegać poleceń personelu medycznego!

Osoba towarzysząca zobowiązana jest do noszenia maski medycznej, dezynfekcji rąk oraz zachowania bezpiecznego dystansu wobec osób opiekujących się rodzącą. Kobiety rodzące nie muszą przebywać w maskach.
Osoba towarzysząca musi bezwzględnie przestrzegać poleceń personelu medycznego. Nie może opuszczać wskazanej sali porodowej.

Obostrzenia w przypadku zabiegów medycznych

W przypadku zabiegów medycznych, np. znieczulenie zewnątrzoponowe, poród zabiegowy, itp., osoba towarzysząca może zostać poproszona o opuszczenie sali i oczekiwanie we wskazanym miejscu. Związane jest to z koniecznością przebywania w sali porodowej odpowiedniej ze względów epidemiologicznych, ilości osób.
Nieprzestrzeganie tych zasad może skutkować nakazem natychmiastowego opuszczenia szpitala. Po okresie około dwóch godzin po porodzie, po zakończeniu pierwszego kontaktu matki z dzieckiem "skóra do skóry", osoba towarzysząca zobowiązana jest do opuszczenia budynku szpitala.

Nie dopuszcza się obecności osoby towarzyszącej podczas cięcia cesarskiego. Po decyzji o operacyjnym ukończeniu porodu, osoba towarzysząca musi niezwłocznie opuścić szpital.
W Szpitalu Powiatowym w Kartuzach nadal obowiązuje zakaz późniejszych odwiedzin pacjentek po porodzie w szpitalu.

Przypomnijmy

W roku 2019 w Szpitalu Powiatowym w Kartuzach odbyło się 1759 porodów, dzięki którym na świat przyszło aż 1773 noworodków. Ta różnica wynika stąd, że w wielu przypadkach rodziły się bliźniaki.
- Panie często z wyboru, a nie z przypadku rodzą w naszym szpitalu - mówiła w styczniu br. roku Magdalena Szawko-Lis, oddziałowa Oddziału Ginekologii i Położnictwa Szpitala Powiatowego w Kartuzach.

W tym roku na kartuskiej porodówce już minutę po północy 2020 roku na świat przyszedł pierwszy noworodek Pomorza, a najprawdopodobniej również w kraju (choć niektóre media jako pierwsze podają noworodki urodzone nawet 10 minut po północy). Była to Zuzia Maria z Gołubia w gminie Stężyca. To nie był koniec, ale raczej początek noworocznej serii narodzin - tego dnia w kartuskim szpitalu urodziło się sześcioro maluchów, nie wszystkie z powiatu kartuskiego.

Na szczęście, mimo pandemii, kartuski szpital wciąż cieszy się dobrą opinią przyszłych mam i to z całego Pomorza, a nawet zagranicy. To w dużej mierze zasługa personelu - lekarzy,na czele z ordynatorem Grzegorzem Piskulakiem, położnych, pielęgniarek i salowych.
Czy w roku 2020 ponownie zostanie pobity rekord narodzin, czas pokaże.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto