Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ponad 3 mln zł dofinansowania na cyfryzację kartuskich gmin

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku
W ubiegłym tygodniu sekretarz stanu Kancelarii Premiera wraz z wojewodą pomorskim wręczyli czeki dla beneficjentów I tury programu „Cyfrowa gmina”. Wszystkie samorządy otrzymają w ten sposób dofinansowanie na zakup sprzętu czy szkolenia. Najwięcej powędruje do samej stolicy Kaszub - ponad 1 mln zł.

Pod koniec ubiegłego tygodnia Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, oraz wojewoda pomorski Dariusz Drelich spotkali się z przedstawicielami samorządów i wręczyli czeki dla beneficjentów pierwszej tury programu „Cyfrowa gmina”. Łącznie 82 pomorskie gminy otrzymają prawie 26,6 mln zł dofinansowania na sprzęt, niezbędne oprogramowanie, a także szkolenia.

Z tej kwoty ponad 3 mln zł powędrują do powiatu kartuskiego. Najbardziej skorzysta na tym gmina Kartuzy, gdzie trafi przeszło 1,02 mln zł. Pozostałe gminy mogą liczyć na:

  • Żukowo – 100 000 zł
  • Sierakowice – 610 830 zł
  • Somonino – 328 350 zł
  • Stężyca – 322 950 zł
  • Przodkowo – 297 960 zł
  • Chmielno – 236 160 zł
  • Sulęczyno – 168 480 zł

„Cyfrowa gmina” to program skierowany do wszystkich gmin w Polsce, a finansowany jest z Funduszy Europejskich, w ramach programu React-EU. Pierwszy nabór rozpoczął się 18 października tego roku.

- Wysokość wsparcia zależna jest od wielkości (liczby mieszkańców) i zamożności gminy (wskaźnika podatkowego G). Dzięki temu wyrównywane są szanse dla mniej zamożnych samorządów - tłumaczy Pomorski Urząd Wojewódzki.

Samorządy mogły w ten sposób pozyskać od 100 tys. zł do nawet 2 mln zł dofinansowania.

- Pandemia COVID-19 pokazała, że sprawne wykorzystywanie technologii cyfrowych przez samorządy ma kluczowe znaczenie dla zaspokojenia potrzeb mieszkańców. Wiele urzędów szybko i sprawnie przeniosło swoje działanie do sieci. Przygotowanie gmin do realizacji tego typu działań nie zawsze jest jednak możliwe i nie zawsze odpowiada oczekiwaniom mieszkańców. Problemy są różne - czasem to braki sprzętowe, czasem niewystarczające kompetencje cyfrowe urzędników. Dzięki programowi „Cyfrowa Gmina” chcemy odpowiedzieć na ten problem - czytamy na rządowej stronie programu.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto