Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomorski Zespół do spraw Kobiet po pierwszym spotkaniu - w składzie m.in. Zyta Górna

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Dorota Kulka/UMWP
W piątek 9 lipca w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego odbyło się pierwsze spotkanie Pomorskiego Zespołu do spraw Kobiet. Będzie to organ doradczo-konsultacyjny, który zajmie się m.in. wyrównywaniem szans zawodowych i ekonomicznych kobiet oraz eliminacją dyskryminacji na rynku pracy.

W piątkowym spotkaniu uczestniczyli również Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, Agnieszka Kapała-Sokalska, członkini Zarządu Województwa Pomorskiego, a także Katarzyna Weremko, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej wraz z jej zastępczynią Agnieszką Zabłocką. Sam Pomorski Zespół do spraw Kobiet jest organem doradczo-konsultacyjnym, który będzie proponować różne inicjatywy, mające pomóc kobietom na rynku pracy.

- Najważniejszym jego zadaniem będzie podnoszenie świadomości dotyczącej równego traktowania w zakresie pracy, płacy i awansu zawodowego kobiet. Ma też monitorować i analizować potrzeby związane z wyrównywaniem szans zawodowych i ekonomicznych kobiet - wyjaśnia Urząd Marszałkowski. - Co ważne, zespół będzie analizować aktywność organizacji, samorządów i innych podmiotów w zakresie praktyk równościowych. Ma opracowywać informacje o sytuacji w regionie w zakresie równości praw kobiet i mężczyzn oraz diagnozować bariery oraz rekomendować system promowania praktyk i polityk równościowych w tym zakresie.

Dodatkowo działania zespołu będą polegać na nawiązywaniu współpracy i wymianie dobrych praktyk z innymi podmiotami, instytucjami, prowadzącymi podobną aktywność w Polsce i za granicą.

Trudna sytuacja kobiet na rynku pracy

Podczas pierwszego spotkania ustalono, że zespół będzie spotykać się nie rzadziej niż raz na kwartał. Będzie też podzielony na mniejsze grupy, skupiające się w środowiskach lokalnych.

- Co ważne, przyznano, że sytuacja kobiet jest bardzo trudna. Marszałek Mieczysław Struk zaznaczył, że dotyczy to m.in. szans na rozwój zawodowy oraz powrotu kobiet na rynek pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym. Stwierdził, że kobiety są dyskryminowane. Z kolei marszałkini Agnieszka Kapała-Sokalska dodała, że liczy na owocną współpracę - czytamy na stronie UMWP. - Chodzi głównie o to, aby członkowie zespołu służyli pomocą i radą w zakresie polityki gospodarczej, społecznej i edukacji obywatelskiej. Ważne jest też pobudzenia aktywności kobiet i wykorzystanie ich potencjału.

Przewodnicząca zespołu Jolanta Szydłowska zauważyła, że kobietom bardzo trudno jest awansować, a wszystko, co panie robią zależy od ich niezależności ekonomicznej. Aby poprawiła się sytuacja kobiet ważne jest wsparcie ze strony partnera. Powiedziała, że na początku działalności zespół podzieli się posiadaną wiedza, następnie zdiagnozuje sytuację kobiet, a na końcu zaproponuje odpowiednie rozwiązanie.

22-osobowy skład, w tym przedstawicielka Kartuskiego

Zespół liczy 22 członkinie i członków, którzy zostali powołani na 3-letnią kadencję. Są wśród nich m.in. szefowe różnych pomorskich firm i instytucji, organizacji pozarządowych, prawnicy, pracownicy naukowi uczelni wyższych, a także trenerki.

W trakcie spotkania w urzędzie marszałkowskim wręczono nominacje o powołaniu w skład Pomorskiego Zespołu do spraw Kobiet. Wybrano także prezydium: przewodniczącą została Jolanta Szydłowska, a wiceprzewodniczącą Małgorzata Wokacz-Zaborowska, natomiast funkcję sekretarza objęła Krystyna Łuczycka. W składzie znalazła się też jedna osoba z powiatu kartuskiego - Zyta Górna, prezes Fundacji Izba Regionalna w Zgorzałem.

Skład zespołu:

  • Jolanta Szydłowska – prezes Zarządu Pomorskiego Związku Pracodawców Lewiatan, przewodnicząca,
  • Małgorzata Wokacz-Zaborowska – dyrektor Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw, wiceprzewodnicząca,
  • Krystyna Łuczycka – członkini Zarządu Stowarzyszenia Sabat Szefowych, skarbniczka,
  • Michał Glaser – prezes Zarządu Obszaru Metropolitalnego Gdańsk Gdynia Sopot,
  • Dorota Zabłudowska – sędzia sądu rejonowego, członkini Zarządu Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia, Wiceprezeska Oddziału Gdańskiego,
  • Anna Kluczek-Kollár – radczyni prawna, wicedziekan Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku,
  • Ewa Lechman – doktor habilitowana nauk ekonomicznych, Politechnika Gdańska, Wydział Zarządzania i Ekonomii,
  • Przemysław Rutkowski – profesor, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu z Instytutem Medycyny Morskiej i Tropikalnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku,
  • Dorota Sobieniecka-Kańska – dyrektor Gdańskiego Klubu Biznesu,
  • Anna Fibak – wiceprezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Kobiet Biznesu,
  • Beata Ligman – trenerka/coach, właścicielka Ligmanstudio,
  • Piotr Stec – prezes Zarządu Fundacji MAPA Obywatelska,
  • Bożena Rybicka-Grzywaczewska – prezes Gdańskiej Fundacji Dobroczynności,
  • Jakub Szlachetko – prezes Zarządu Instytutu Metropolitalnego w Gdańsku,
  • Susanna Izzetdinova – członkini Gdańskiej Rady Imigrantów i Imigrantek,
  • Tomasz Smorgowicz – prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Społecznej Odpowiedzialności HELISA, Ekspert ds. Zrównoważonego Rozwoju,
  • Aleksandra Mosiołek – dyrektor Centrum Praw Kobiet, oddział Gdańsk,
  • Zyta Górna – prezes Fundacji Izba Regionalna w Zgorzałem,
  • Justyna Słowińska – przewodnicząca Rady Gminy Cedry Wielkie,
  • Danuta Wawrowska – prezes Kobiecy Słupsk, adwokatka Pomorskiej Izby Adwokackiej w Gdańsku.

(info: Dorota Kulka/UMWP)

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto