Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polsko-Niemiecka Wymiana Młodzieży - licealiści z Kartuz gościli w Schwarzenbek [ZDJĘCIA]

Janina Stefanowska
Jak ważne jest uczenie się języków obcych oraz propagowanie różnorodności językowej i kulturowej Europy - te przesłania przyświecały organizatorom projektu „Günter Grass/Miasta hanzeatyckie” - Emilii Leszkowskiej z I LO w Kartuzach i Janowi Heinrichs-Hasse z Gymnasium Schwarzenbek. Właśnie z Niemiec wróciła grupa kartuskich licealistów.

Uczniowie I LO na Klasztornej w Kartuzach byli z rewizytą w Europaschule Gymnasium w Schwarzenbek pod Hamburgiem. Po kwietniowym pobycie grupy 18 uczniów z Niemiec, tym razem z rewizytą do landu Schleswig-Holschtein, udała się grupa chłopców i dziewcząt z kartuskiej Klasztornej.

WIzyta niemieckiej młodzieży w maju 2017 w Kartuzach - ZDJĘCIA

- Młodzież miała nie tylko okazję uczestniczyć w zajęciach w tamtejszej szkole, ale przede wszystkich brać udział w różnorodnych projektach i wyjazdach, wzbogacających ich wiedzę o nobliście pochodzącym z Kaszub – Günterze Grassie oraz dawnych miastach średniowiecznej ligi hanzeatyckiej, do której należał zarówno Gdańsk, jak i odwiedzane przez uczestników wycieczki – Hamburg, Brema i Lubeka - przekazała Emilia Leszkowska.

Wymiana młodzieży możliwa była dzięki wsparciu finansowemu z projektów Starostwa Powiatowego w Kartuzach oraz z Polsko-Niemieckej Współpracy Młodzieży, organizacji, która od 26 lat wspiera inicjatywy na rzecz polsko-niemieckiego pojednania.

Z założenia są to spotkania rodzin i społeczności szkolnych, które prowadzić mają do lepszego zrozumienia i przełamywania stereotypów.

- W przypadku tegorocznych uczestników wymiany udało się to znakomicie - ocenia koordynator projektu. - Młodzi zaprzyjaźnili się z sobą do tego stopnia, że już podczas minionych wakacji letnich postanowili się odwiedzić, a w niedzielę na lotnisku w Hamburgu żegnali się ze sobą często ze łzami w oczach. Wszyscy mamy nadzieję że współpraca między obiema szkołami, będzie owocować kolejnymi niezapomnianymi spotkaniami polsko-niemieckimi.

Tygodniowy pobyt u rodzin niemieckich stał się również jedną wielką życiową lekcją języków obcych. Uczestnicy komunikowali się głównie w języku angielskim i niemieckim, ale także nauczyli swoich partnerów kilku podstawowych zwrotów w języku polskim.

Oto kilka wrażeń polskich uczestników:
- Wymiana polsko-niemiecka była bardzo fajna. Razem spędzaliśmy świetne i niezapomniane chwile. Każdy dzień był wyjątkowy, a najbardziej udana była sobota, spędzona wraz z rodziną w parku rozrywki - podsumowała wyjazd Angelika.

- Udział w wymianie polsko-niemieckiej był jedną z lepszych decyzji, jaką podjęłam - stwierdza Agnieszka. - Pogłębienie umiejętności językowych to nie jedyne korzyści, które przyniosły mi wspólnie spędzone tydzień w Polsce i tydzień w Niemczech. Przede wszystkim miałam okazję, żeby zawrzeć wiele wartościowych znajomości. Dlatego też najtrudniej było mi się pożegnać, chociaż jestem pewna, że za jakiś czas znowu się zobaczymy. W czasie naszego ostatniego wspólnego śniadania, tata mojej partnerki z wymiany, zapytał, co najbardziej mi się podobało. Decyzja nie była łatwa, ale postawiłam na Muzeum Czekolady (Choco-Universum) w Berlinie. Tam najzwyczajniej w świecie cieszyłam się chwilą i chłonęłam magię tego miejsca.

- Ta wymiana dała możliwość poznania różnic kulturowych, ale także wspólnych cech, które nas łączą. Największe wartości tej wymiany to wspomnienia, które pozostaną nam na długie lata - podkreśliła Alicja.

- Moim zdaniem wymiana dała nam możliwość do polepszenia naszych umiejętności językowych i pozwoliła usprawnić komunikatywność tzw. „przełamanie bariery językowej” - dorzuciła Ola.

- Najbardziej podobało mi się zwiedzanie Europejskiego Muzeum Hanzy w Lubece. Ta wymiana zachęca mnie do dalszej nauki języków obcych. Cieszę się, że mogłam wziąć w niej udział - to słowa Aleksandry.

- Poznałam super ludzi i bardzo dużo zwiedzaliśmy. Najbardziej podobał mi się MiniWunderLand w Hamburgu. Bardzo się cieszę, że mogłam wziąć udział w takim przedsięwzięciu - oto ocena Kasi.

- Wymiana polsko-niemiecka dała mi możliwość poprawienia swojej znajomości języka niemieckiego oraz poznania kultury zwyczajów naszych sąsiadów - przekazał Patryk. - Dzięki licznym wyjazdom poznałem wiele nowych miast. Najważniejszą rzeczą było dla mnie jednak nawiązanie znajomości z wieloma niemieckimi rówieśnikami. Mam nadzieję, że znajomości te będą kultywowane w przyszłości.

- Wymiana to nie tylko możliwość odkrywania innej kultury, podszlifowania języka, ale także poznania niesamowitych osób i nawiązania relacji na całe życie. Bardzo się cieszę, że mogłam brać udział w tym przedsięwzięciu podsumowała wyjazd Julka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Najatrakcyjniejsze miejsca do pracy zdaniem Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto