Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policja podsumowała rok 2020 na Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Kartuscy policjanci podsumowali kolejny rok funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W ciągu ostatnich 12 miesięcy mieszkańcy i osoby odwiedzające nasz powiat zgłosiły ponad 1000 sytuacji, z czego ponad połowa dotyczyła nadmiernej prędkości.

W 2020 roku kartuscy policjanci odnotowali na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa łącznie 1045 zgłoszeń, zarówno od mieszkańców, jak i osób tymczasowo przebywających na terenie naszego powiatu. To kolejny rok, kiedy w Kartuskiem było mniej sygnałów, przekazanych w ten sposób - w 2019 łącznie zgłoszono 1272 sytuacje, w 2018 zaś 1661.

Najwięcej zgłoszeń na przestrzeni ubiegłego roku, podobnie jak i w latach poprzednich, dotyczyło przekroczenia dozwolonej prędkości (592). Wielokrotnie reagowano także w przypadku nieprawidłowego parkowania (85), niewłaściwej infrastruktury drogowej (77), spożywania alkoholu w miejscu niedozwolonym (50), nielegalnych rajdów samochodowych (38) i dzikich wysypisk śmieci (32). Funkcjonariusze KPP w Kartuzach potwierdzili łącznie 308 z tych wszystkich zgłoszeń.

Miejsca, gdzie potwierdzono naruszenie prawa, zostały objęte częstszymi kontrolami.

- Policjanci z drogówki we wskazanych miejscach prowadzili kontrole prędkości. Na ujawnionych sprawców nakładali mandaty lub kierowali wnioski o ukaranie do sądu. Kierowcom, którzy przekraczali dozwoloną prędkość o 50 km/h w obszarze zabudowanym, zatrzymywali prawa jazdy - informuje KPP w Kartuzach.

Policjanci nadal zachęcają przy tym do współpracy i korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, przypominając, ze choć większość zdarzeń ma charakter incydentalny, to sama weryfikacja tych zagrożeń zmniejsza eskalację wielu negatywnych zjawisk, bądź nie dopuszcza do ich powstawania.

- Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest narzędziem, które pozwala na rzetelne i czytelne zidentyfikowanie i przedstawienie skali i rodzaju zagrożeń. Jest to także istotny element procesu zarządzania bezpieczeństwem publicznym, który pozwala na kierowanie funkcjonariuszy tam, gdzie są potrzebni - czytamy w komunikacie KPP w Kartuzach. - Dzięki współdziałaniu oraz wymianie informacji skuteczniej osiągnie się wymierne efekty zmierzające do poprawy naszego bezpieczeństwa.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to interaktywne, internetowe narzędzie, dzięki któremu można zapoznać się z ewentualnymi zagrożeniami w danej lokalizacji, a także samemu takowe wskazać, aby służby mogły to zweryfikować. Zgłoszenia mogą dotyczyć m. in. aktów wandalizmu, dzikich wysypisk śmieci, miejsc grupowania się małoletnich zagrożonych demoralizacją, nielegalnych rajdów samochodowych i po prostu przekraczania dozwolonej prędkości, nieprawidłowego parkowania lub oznakowania drogi, niszczenia zieleni, używania środków odurzających czy spożywania alkoholu w miejscu zabronionym. Mapę można znaleźć w serwisie policja.pl.

KMZB nie służy do zgłaszania pilnej potrzeby interwencji. W tego typu przypadkach należy dzwonić na numer alarmowy 112.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto