Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pogoda i frekwencja dopisały na IV „Biegu Żelaznego” w Kiełpinie [ZDJĘCIA cz. 2]

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Uczestnicy IV „Biegu Żelaznego” w Kiełpinie zdecydowanie nie mogli narzekać na pogodę. W niespełna 2-kilometrową trasę, pod pięknym słońcem, ruszyli zarówno lokalni entuzjaści sportowego wypoczynku, jak i mieszkańcy okolicznych powiatów czy Trójmiasta.

W niedzielę 1 marca w całej Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji już po raz czwarty w Kiełpinie zorganizowano Kartuski Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych im. ppor. Zdzisława Badochy ps. Żelazny, Tropem Wilczym. W tym roku uczestnikom zdecydowanie dopisała pogoda, stąd nie powinien też dziwić fakt, iż na kiełpińskim stadionie pojawiła się rekordowa liczba biegaczy.

Po wspólnym odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” w trasę długości 1,963 km (odzwierciedlającą rok śmierci Józefa Franczaka, ostatniego z żołnierzy wyklętych, poległego w walce) ruszyli nie tylko mieszkańcy powiatu kartuskiego, w tym nawet przedstawiciele Rady Miejskiej w Kartuzach, na czele z jej przewodniczącym, ale i entuzjaści wypoczynku na sportowo z okolicznych powiatów czy z Trójmiasta. Na wydarzenie przybyła też m.in. poseł Magdalena Sroka, która wraz z organizatorami wręczała wytrwałym biegaczom medale na mecie, a najlepszym z nich także pamiątkowe puchary podczas dekoracji.

Przed nagrodzeniem zwycięzców jednak poświęcono chwilę na podziękowania dla wszystkich współorganizatorów wydarzenia, sponsorów, patronów i dla lokalnych mediów, w tym i „Dziennika Bałtyckiego”. Specjalny list od prezydenta RP Andrzeja Dudy, skierowany do uczestników i organizatorów biegów z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, odczytała z kolei posłanka Sroka.

- Uznając za wielką zasługę dla naszej narodowej pamięci i umacniania patriotyzmu Polaków to, że dzięki Państwa pracy dobro, wielkość, odwaga, wierność, szlachetność okazały się wartościami nie tylko wzniosłymi, ale też atrakcyjnymi i modnymi, życzę, aby te pozytywne zjawiska trwały i rozwijały się przez następne lata - pisał w swym liście prezydent Andrzej Duda.

Głos zabrał też Piotr Karczewski, radny Sejmiku Województwa Pomorskiego oraz doradca prezydenta RP.

- Wielkie podziękowania dla organizatorów, że w ten sposób czcicie pamięć żołnierzy wyklętych, żołnierzy niezłomnych - mówił Piotr Karczewski. - To bardzo ważne, żeby krzewić tę pamięć patriotyczną, tego ducha patriotyzmu wśród młodzieży

Najlepsi udekorowani

Wynik biegu wśród kobiet nie powinien dziwić - jako pierwsza na metę dobiegła bowiem Julia Gruchała, utytułowana zawodniczka Akademii Biegowej Kartuzy. Wśród mężczyzn natomiast triumfował Rafał Pionk.

Organizatorzy wyróżnili także najstarszego i najmłodszego uczestnika biegu. Specjalną nagrodę otrzymał też najwytrwalszy z młodych biegaczy.

Najszybsi uczestnicy mogli liczyć na specjalne puchary, zapewnione przez posłankę Srokę i starostę powiatowego. Wyróżnieni biegacze otrzymali również książki poświęcone żołnierzom wyklętym, ufundowane przez burmistrza Kartuz.

Cykl wydarzeń w Kartuzach

„Bieg Żelaznego” otwiera tegoroczne, VI już Kartuskie Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W ramach obchodów w powiecie kartuskim na marzec przygotowano liczne dodatkowe wydarzenia i prelekcje, poświęcone tematyce żołnierzy wyklętych.

Najbliższe z nich odbędzie się już w piątek 6 marca o godz. 18. Na ten dzień zaplanowana jest uroczysta msza święta w kościele św. Kazimierza w Kartuzach, po której nastąpi wspólne przejście pod obelisk Danuty Siedzikówny ps. „Inka”, gdzie zostaną złożone kwiaty i znicze.

Organizatorem VI Kartuskich Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest Towarzystwo Upiększania Miasta Kartuz. Samym obchodom patronują starosta kartuski Bogdan Łapa oraz burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński, za organizację niedzielnego „Biegu Żelaznego” odpowiadał z kolei Okręg Kaszubsko-Pomorski Związku Piłsudczyków RP.

Wyniki biegu:

Kobiety
1. miejsce - Julia Gruchała
2. miejsce - Amelia Pobłocka
3. miejsce - Ewa Pasierbska

Mężczyźni
1. miejsce - Rafał Pionk
2. miejsce - Paweł Leszczyński
3. miejsce - Piotr Reclaw

Najstarszy uczestnik - Henryk Funk
Najmłodszy uczestnik - Oliwia Wenta
Najwytrwalszy mały uczestnik - Piotr Cyplik

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto