Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podwójna uroczystość w szkole w Miszewie - nowa sala gimnastyczna i rok Jana Trepczyka - ZDJĘCIA, WIDEO

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
W środę w Szkole Podstawowej w Miszewie miała miejsce wyjątkowa, podwójna uroczystość. Wraz z oficjalnym otwarciem nowo wybudowanej sali gimnastycznej i pomieszczeń dydaktycznych, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie rozpoczęło też rok Jana Trepczyka.

W środę 6 lutego Szkoła Podstawowa im. Jana Trepczyka w Miszewie była gospodarzem w pewnym sensie podwójnej uroczystości - oficjalnego otwarcia nowych pomieszczeń placówki oraz rozpoczęcia roku patrona szkoły. Na spotkanie przybyło wiele najważniejszych osób regionu. Wśród prominentnych gości zasiedli m.in. Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego, Stanisław Lamczyk, poseł RP, Kazimierz Klein, senator RP, czy nawet prof. Edmund Wittbrodt, prezes zarządu Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, a także starosta powiatowy Bogdan Łapa oraz przedstawiciele żukowskiego samorządu, straży pożarnej i miszewskiego koła gospodyń wiejskich.

- Cieszymy się z faktu, że ta inwestycja, po wielu przeciwnościach, została zakończona i będzie służyć dla dobra mieszkańców, szczególnie tych młodszych - mówiła Dorota Richert, dyrektor SP w Miszewie. - Ta sala otwiera przed nami nowe horyzonty na rozwój pasji i zainteresowań, twórczych spotkań, tworzenia nowych kart historii naszej szkoły.

Uroczystość rozpoczęło wspólne odśpiewanie hymnu narodowego, hymnu kaszub oraz hymnu samej szkoły. Przybyli na spotkanie goście kolejno zabierali głos, chcąc wyrazić wdzięczność bądź podziw, w związku z tak dobrze wykonaną pracą. Przedstawiciele starostwa powiatowego przekazali szkole piłki, z kolei wicemarszałek Świlski przekazał w ręce pani dyrektor specjalny symbol województwa pomorskiego. Sam budynek został też pobłogosławiony.

Wydarzenie uświetniły również występy samych uczniów. Dzieci i młodzież w krótkich prezentacjach, scenkach teatralnych i pokazach tanecznych odwoływały się do hasła środowej uroczystości: z pamięcią o przeszłości, z siłą teraźniejszości, z nadzieją w przyszłość.

Rok wybitnego poety

Przy okazji otwarcia sali gimnastycznej i nowych pomieszczeń dydaktycznych nastąpiło też oficjalne rozpoczęcie roku Jana Trepczyka, patrona szkoły i jednego z najwybitniejszych kaszubskich poetów, a także pieśniarza, kompozytora oraz nauczyciela.

O wybraniu „Méstra Jana” patronem roku 2019 zadecydowała Rada Naczelna Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Jak zapowiadają członkowie ZK-P tegoroczny cykl wydarzeń, uroczystości i publikacji ma za zadanie jak najlepiej przybliżyć wszystkim postać tego wybitnego Kaszuby.
- Dla mnie, i myślę też dla wielu z nas, Jan Trepczyk to osoba nadzwyczajna - podkreślał senator Kazimierz Kleina.

Urodzony w 1907 roku w Wejherowie, w swoim życiu zasłużył się zarówno w kwestiach społecznych, jak i artystycznych. Był współzałożycielem Zreszenia Regionalnego Kaszubów, w 1935 roku opublikował zaś zbiór pieśni „Kaszebskji pjesnjôk”, który zapoczątkował rozwój kaszubskiej muzyki regionalnej. „Méster Jan” pozostawił po sobie 130 pieśni, z których większość weszła do kanonu muzyki regionalnej.

- Chcieliśmy, żeby Jana Trepczyka poznała szersza społeczność, nie tylko kaszubska - mówił prof. Edmund Wittbrodt, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. - Bo jak pokazujemy tych naszych bohaterów niepodległości to chcemy, żeby i Pomorze całe i Polska zobaczyła, że tutaj byli ludzie, którzy byli patriotami. Nie tylko regionalnymi, ale i działającymi zgodnie z dewizą Hieronima Derdowskiego, że „Ni ma Kaszëb bez Polonii, a bez Kaszëb Polsczi”.

ZK-P wręczyło placówce pamiątkową fotografię poety. Jej odsłonięcie przez Dorotę Richert, dyrektorkę szkoły, Wojciecha Kankowskiego, burmistrza Żukowa, a także prof. Edmunda Wittbrodta i jednego z wnuków Jana Trepczyka, stało się też oficjalnym rozpoczęciem roku „Méstra Jana”.

- Ja bym chciał wyrazić ogromną wdzięczność panu burmistrzowi, pani dyrektor, że mogliśmy osiągnąć jakby dwa w jednym. Piękną uroczystość otwarcia sali gimnastycznej (...), ale też tę naszą kaszubską uroczystość - komentował prezes zarządu ZK-P.

W ramach wydarzenia wystąpili też uczniowie szkoły. Przede wszystkim przybliżyli zebranym historię powstawania samej placówki oraz sali gimnastycznej, ale i przytaczali wątki z życia Jana Trepczyka, a nawet tańczyli do jednej z jego piosenek.

Dzieci i nauczyciele pokazali w ten sposób, że kultura kaszubska wciąż ma się dobrze, co zresztą chwalił senator Kleina:

- Jest to coś niezwykłego i coś nadzwyczajnego, że kaszubszczyzna, choć jest poddawana takiej presji z zewnątrz, przetrwała i się rozwija.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto