Plebiscyt Osobowość Roku 2019 - etap powiatowy zbliża się ku końcowi. Oto liderzy w Kartuskiem [stan na 6.02]

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Plebiscyt Osobowość Roku 2019 już na ostatniej prostej. W najbliższy wtorek kończy się głosowanie w etapie powiatowym. Przedstawiamy aktualnych liderów w Kartuskiem.

Głosowanie na szczeblu powiatowym jest prowadzone w czterech kategoriach: Kultura, Działalność społeczna i charytatywna, Biznes oraz Polityka, Samorządność i społeczność lokalna. Laureaci każdej z nich nie tylko zdobędą tytuły Osobowość Roku 2019 w danym powiecie, lecz także, zachowując zdobyte głosy, awansują do wojewódzkiego finału akcji, w którym zostaną przyznane tytuły Osobowość Roku Pomorza 2019.

Pierwszy etap plebiscytu rozpoczął się we wtorek 7 stycznia i potrwa do wtorku 11 lutego, rywalizacja na szczeblu wojewódzkim zaś zakończy się 26 lutego. Poniżej przedstawiamy liderów w każdej z kategorii:

Kultura

1. Krzysztof Melder - współorganizator Bluesa w Leśniczówce
15 lat temu wraz z Leszkiem Przewoskim i Piotrem Karwackim wpadli na pomysł, aby zorganizować imprezę bluesową, która przyciągnęłaby fanów tej muzyki i artystów.

- Nadleśnictwo w Kartuzach udostępniło nam teren, stąd też nazwa imprezy - mówi pan Krzysztof. - Również w inny sposób nam pomaga. Jest dużo festiwali bluesowych w Polsce. Mirachowo w tej chwili jest na topie, jako jeden z najbardziej klimatycznych. Przyjeżdżają ludzie z Katowic, Warszawy, Poznania, Wrocławia i innych regionów. To są praw-dziwi fani bluesa, którzy jeżdżą na potężne festiwale, ale ten nasz maleńki, uznali jako swój letni festiwal, na którym trzeba po prostu być .

2. Monika Dejk-Ćwikła - wokalistka zespołu OBRASQi
Monika Dejk-Ćwikła ma na koncie wiele projektów muzycznych. Z Igą Pobłocką i Dominiką Kwiatkowską wystąpiły w programie Polsatu „Śpiewajmy razem. All Together Now”. Obecnie Monika jest wokalistką zespołu OBRASQi.

- Działamy od kwietnia 2019 roku – mówi żukowianka. - W tym czasie wystąpiliśmy u Tomasza Żądy w audycji Trójka Żąda Debiutów, zagraliśmy na żywo w MiniMax Piotra Kaczkowskiego, nasz singiel „Dopowiedzenia” dotarł do 27 miejsca Listy Przebojów Programu Trzeciego i na szczyt Listy Polskiego Radia Rzeszów. Jeszcze większy sukces w Liście Przebojów Trójki odniósł singiel „Nieobowiązkowe”, a w radiowej Czwórce utwór „HolyGram”. W roku 2020 również będzie się działo! - dodaje.

3. Wiesław Grzech - malarz
Pochodzi z Gdyni. Na Kaszuby przeprowadził się z żoną Elżbietą Łukasiak-Grzech w 2018 r. Określany jest mianem polskiego Pollocka, choć w wielu pracach można dostrzec silne wpływy impresjonistów, takich jak Claude Monet. Jego obrazami zachwycano się w wielu zakątkach Europy oraz za oceanem. Tworzy od dzieciństwa. Pierwsze prace powstały, gdy miał dziewięć lat, inspirował się Leonardem Da Vinci i jego szkicami anatomicznymi.

- Malowanie to miłość, radość, wyzwanie, muzyka, oddech i wytchnienie. Aż brakuje mi słów, by oddać moja fascynację tworzeniem. To cud i kocham ten cud nade wszystko - mówi artysta.

Działalność społeczna i charytatywna

1. Piotr Małszycki - społecznik, wieloletni wolontariusz WOŚP i akcji Pola Nadziei
Piotrek znany jest bardzo dobrze znany społeczności kartuskiej. Czy śnieg, mróz, deszcz, czy skwar, od wielu lat konsekwentnie kwestuje na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (od 18 lat) czy akcji Pola Nadziei (od 12 lat). Udziela się też w Kaszubskiej Ostoi, wspiera pomocą potrzebujących. Piotr Małszycki na stałe wpisał się w kalendarz akcji charytatywnych w Kartuskiem.

2. Grzegorz Kuliś - prezes fundacji Alpaki na Kaszubach, Mirachowo
- Na co dzień zajmujemy się hodowlą alpak i lam - mówi pan Grzegorz. - Są zwierzętami spokojnymi i łagodnymi, z którymi można spędzać czas poznając ich zwyczaje, a przede wszystkim oddając się w ich dobroczynną i terapeutyczną moc - alpakoterapię. Bezpośredni kontakt poprawia samopoczucie człowieka w kilku sferach: emocjonalnej, fizycznej, społecznej i umysłowej. Poprzez zajęcia z naszymi zwierzętami uruchamiane są u dzieci niemal wszystkie zmysły: wzroku, słuchu, węchu i dotyku. Zwierzęta doskonale sprawdzają się w terapiach z dziećmi i dorosłymi, a w szczególności z dziećmi autystycznymi, ADHD, porażeniem mózgowym itp.

3. Mariusz Florczyk - prezes Fundacji Słoneczne Wzgórze oraz przewodniczący rady Organizacji Pozarządowych Powiatu Kartuskiego
W plebiscycie nominowany za oddanie i ciężką pracę na rzecz aktywizacji osób niepełnosprawnych.

4. Gabriela Jóskowska - dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chmielnie
Jako pracownik socjalny działa już od ponad 30 lat, aktualnie na stanowisku dyrektora Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chmielnie. Do plebiscytu nominowana za nieustanną działalność na rzecz mieszkańców gminy Chmielno, w tym znaczną aktywizację seniorów, której najlepszym przykładem jest coroczne spotkanie pełne występów artystycznych, gdzie seniorzy mogą choćby zobaczyć najmłodszych członków swoich rodzin.

- Dziadkowie i często też pradziadkowie nie mają możliwości, żeby pójść zobaczyć swoje wnuki i prawnuki, więc też to jest przeżycie dla niektórych - opowiada dyrektor chmieleńskiego GOPS-u.

5. Grzegorz Mikiciuk - dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kartuzach
W plebiscycie nominowany za wielkie serce i działalność dla rzecz potrzebujących.

Samorządność i społeczność lokalna

1. Teresa Dyl-Sosnowka - prezes zarządu Fundacji „Ocalić Źródło”
Od lat działa na rzecz zachowania piękna przyrody, w szczególności malowniczych krajobrazów Kaszub. Fundacja „Ocalić Źródło”, w której pełni funkcję prezesa zarządu, realizuje ten cel już od 2013 roku, m. in. współpracując zarówno z przedstawicielami władz, jak i młodzieżą szkolną.

2. Katarzyna Cichowicz, sołtys wsi Czaple
Sołectwo Czaple liczy niewiele ponad 570 mieszkańców. To najmłodsze sołectwo w gminie Żukowo. Wydzielone zostało z sołectwa Leźno w 2017 r. Jego pierwszym sołtysem - w styczniu 2018 r. została właśnie Katarzyna Cichowicz.

- Bardzo się cieszę, że nasi mieszkańcy obdarzyli mnie takim zaufaniem - mówi pani Kasia. - To też wyzwanie i ogromna odpowiedzialność, dlatego staram się tak działać, żeby tego zaufania nie zawieść.

I te działania już mocno są widoczne. Katarzyna Cichowicz co rusz podejmuje kolejne inicjatywy na rzecz sołectwa i walczy o to, by mieszkańcom Czapli żyło się dobrze i bezpiecznie.

3. Izabela Małycha, sołtys wsi Glincz
Sołtysem Glincza została wybrana 30 stycznia 2019 r., kiedy zrezygnowała z pełnienia tej funkcji Genowefa Zasada, długoletnia sołtyska. Tym razem mieszkańcy postawili na młodość, witalność i nowe pomysły na rozwój miejscowo-ści, a tych przymiotów pani Izabeli nie brakuje na pewno. Kilka miesięcy później Glincz zajął II miejsce w konkursie Najpiękniejsza Wieś Pomorska w gminie Żukowo. - To zasługa również mieszkańców, którzy zakupują kwiaty i o nie dbają - mówiła pani Iza. - Dużo osób się w to zaangażowało. Atutem dla nas było niedawno otwarte boisko wielofunkcyjne oraz nasz staw, wokół którego można spacerować i odpocząć na ławeczkach. (LP)

5. Sylwia Biankowska - wiceburmistrz Kartuz
Jeden z dwóch kartuskich wiceburmistrzów - Sylwia Biankowska sprawuje tę funkcję od listopada 2016 roku. Wcześniej w Urzędzie Miejskim w Kartuzach pracowała też na stanowisku kierownika Wydziału Rozwoju Lokalnego i to właśnie w dużej mierze tymi kwestiami na co dzień się zajmuje. W plebiscycie „Dziennika Bałtyckiego” nominowano ją za realizację wielu projektów dofinansowanych ze środków Unii Europejskiej - prawdopodobnie najistotniejszy z nich, o którym głośno było w minionym roku, to kompleksowa rekultywacja kartuskich jezior, kosztująca prawie 55 mln zł, a dofinansowana w wysokości 45 mln zł. Wiceburmistrz Biankowska jest przewodniczącą zespołu ds. realizacji tego projektu.

Biznes

1. Waldemar Markowski, właściciel firmy Markowski - instalacje sanitarne i grzewcze, Kartuzy
W plebiscycie nominowany za profesjonalizm i solidność. Firma, której jest właścicielem, działa już od ponad 50 lat, zarówno na rynku kartuskim, jak i trójmiejskim. Zakładał ją ojciec pana Waldemara, on sam zaś pracuje w niej od 40 lat, od 20 już samodzielnie. Na dodatek do prowadzenia firmy, która na koncie ma choćby wykonanie przyłączy i instalacji wodno-kanalizacyjnej Środowiskowego Domu Samopomocy w Kartuzach, pan Waldemar na przestrzeni lat wykształcił wielu uczniów, ceniony jest również za ogromną wiedzę zawodową i specjalistyczną.

2. Justyna Wietrak, właścicielka pubu Pretekst, Kartuzy
Po zamknięciu Szynku Tabaka w Kartuzach, słychać było wiele głosów, zwłaszcza od młodzie-ży, że teraz to już absolutnie miasto będzie wieczorami jak wymarłe. W 2019 r. sprawy wzięła w swoje rece pani Justyna i tak w miejscu Tabaki powstał nowy Pub Pretekst. To miesce całkowicie zmieniło swoje oblicze, łącząc nowocze-sność z tradycją. W pubie obo-wiązują kilka zasad: prawo wstępu przysługuje osobom, które ukończyły 21 lat, czysty i schludny ubiór, osoby zacho-wujące się wulgarnie w stosu-nku do obsługi lokalu lub gości, muszą go opuścić. Pub Pretekst miał swoje otwarcie 2 listopada 2019 r. Wciąż rośnie liczba osób, które wybierają lokal do wspólnej zabawy.

3. Jan Żółtowski - dyrektor zarządzający firmy Interplastic
Ubiegłoroczny zwycięzca plebiscytu nie tylko w powiecie kartuskim, ale i w całym województwie, ponownie plasuje się w czołówce glosowania. Prowadzona przez niego firm Interplastic z siedzibą w Tuchomiu jest liderem w branży produkcji sprzętu sportowego w Polsce oraz jednym z czołowych producentów na świecie. W 2019 roku zasługi firmy doceniono też na uroczystej Gminnej Nagrody Sucovia, w kategorii Gospodarka.

5. Anna Kossakowska - właścicielka pubu Antykvariat w Kartuzach
Wcześniej prowadziła lokal wspólnie z mężem, od 2010 roku samodzielnie. Jak sama przyznaje uwielbia rzeczy z duszą, dlatego Antyk ciągle ewoluuje, ale stara się jednocześnie zachować to, co ludzie w nim pokochali. Pani Anna przyznaje jednak, że jedyną jej zasługą jest otwieranie drzwi dla młodych talentów, zarówno ciałem, jak i duchem.

- Cieszy nas to, że ludzie mają pasję i przychodzą do nas, żeby się nią podzielić - komentuje.

W efekcie w lokalu często organizowane są Jam Session i imprezy tematyczne, choćby w rytmie house. Antykvariat na przestrzeni lat gościł w swoich progach znakomitych artystów nawet światowej rangi, jak np. Adam Czerwiński, Darek Herbasz, Sebii Lee czy zmarły w 2013 roku Jarek Śmietana. W lokalu organizowane są też spotkania z podróżnikami, wielokrotnie pracownicy organizują również zbiórki dla potrzebujących.

(współpraca: Lucyna Puzdrowska)

FLESZ: Klimat nie zwariował, eksperci uspokajają

Wideo

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3