Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plebiscyt Osobowość Roku 2018 AKTUALIZACJA - Znamy zwycięzców powiatowych

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Zakończyło się głosowanie w tegorocznym plebiscycie Osobowość Roku 2018. W większości kategorii zwyciężyli dotychczasowi liderzy, ale w finale nie zabrakło też niespodzianek. Poniżej przedstawiamy pierwsze trójki etapu powiatowego, stan z poniedziałku 11.02. Informacje o zwycięzcach na samym dole artykułu.

Kultura (stan z 11.02)

Gabriela Jankowska
W SP nr 2 w Kartuzach zajmuje się edukacją wczesnoszkolną, jednak głównym powodem nominacji pani Gabrieli jest jej zaangażowanie w prowadzeniu dziecięcej grupy teatralnej „Świetliki”. Kieruje dziećmi, pomaga im w przygotowania, sama opracowuje scenariusze na podstawie różnych bajek i powieści, a także zbiera odpowiednią oprawę muzyczną, aby jej podopiecznym łatwiej było się wczuć w odgrywane role.
- Jest to bardzo duży wysiłek, bo są to małe dzieci - mówi pani Gabriela. - Trzeba nimi odpowiednio pokierować, ponieważ muszą mieć jakieś podstawy.
Przyznaje też, że to faktycznie pracochłonne zajęcie. Choć zespół spotyka się na próbach tylko raz w tygodniu, odpowiednie przygotowanie przedstawienia wymaga wielu ćwiczeń, wielu prób. Na szczęście dla pani Gabrieli mali bardzo się angażują.
- Dzieci traktują to jak zabawę, ale angażują się i mogą twórczo spędzić wolny czas - mówi. - Mają niepowtarzalną możliwość rozwoju, bo jednak uczą się chociażby obycia ze sceną, przełamują pewną tremę, nieśmiałość.
Pomysł utworzenia „Świetlików” przyszedł do pani Gabrieli dość niespodziewanie, sama zresztą nie potrafi powiedzieć, kiedy dokładnie i dlaczego.
- Pamiętam, że kiedyś trzeba było przygotować przedstawienie - próbuje sobie przypomnieć. - Dzieciom tak się to wszystko spodobało, że same zabiegały o kolejną możliwość przygotowania przedstawienia. A potem jeszcze jedną i tak dalej.
Aktualnie „Świetliki” odnoszą liczne sukcesy, nie tylko na scenie gminnej czy powiatowej, ale i w województwie, a nawet poza jego granicami.

Irena Kulwikowska
Nominowana za wysoki poziom prezentowanych przez zespół koncertów i całokształt jego działalności. W kwietniu 2018 r. zespół otrzymał nagrodę im. Oskara Kolberga. To prestiżowe wyróżnienie za zasługi dla kultury ludowej, a zespół z Sierakowic jest pierwszym kaszubskim zespołem, który wpisany został na listę laureatów.
Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Sierakowice” ma na swoim koncie niezliczoną ilość koncertów. Do nich można zaliczyć występy gościnne, które uświetniały każdą imprezę okolicznościową, koncerty charytatywne oraz występy konkursowe, na których osiągał wysokie miejsca i zdobywał ważne nagrody.
- „Sierakowiczanie” tańcząc i śpiewając cieszą się ze wszystkich koncertów, bo każdy jest dla nich ważny, i te konkursowe, dzięki którym mają możliwość zdobycia nagrody i prestiżu, jak również charytatywne, poprzez które mogą pomóc potrzebującym - mówi pani Irena. - Na pewno są dziś dumą gminy Sierakowice i powiatu kartuskiego.

Aleksandra Maciborska-Pytka
Została nominowana za podejmowanie działań w celu stworzenia imprez kulturalno-rozrywkowych w gminie Kartuzy oraz oferty zajęć pozaszkolnych dla dzieci i młodzieży, w tym w okresie wakacji i ferii. Kartuskie Centrum Kultury obchodziło w ubiegłym roku 25-lecie.

Działalność społeczna i charytatywna (stan z 11.02)

Jacek Miąskowski
Jacek Miąskowski to wręcz niebywała siła, która zawsze pomaga tam, gdzie trzeba pomóc. Choć musi stale godzić działalność charytatywną, społeczną z funkcjonowaniem firmy Dynamic Event sam twierdzi, że to się uzupełnia.
- Dzięki firmie znam dużo osób, a dzięki znajomościom moge wielu innym pomóc - opisuje.
W plebiscycie nominowany za wielkie serce i widać to w jego działaniach - pomaga osobom samotnym, chorym, niepełnosprawnym, odwiedza i ofiarowuje prezenty dla dzieci z oddziału onkologicznego w Gdańsku. Na pytanie „dlaczego” stwierdza, że jest to jego podziękowanie dla życia
- Za to wszystko, co mi się udało osiągnąć, że nie muszę walczyć o przetrwanie, dlatego chcę podziękować światu - mówi.
I choć każda rzecz, jaką realizuje jest dla niego sukcesem, to wyraźnie zaznacza, że nie robi tego sam.
- Dobrzy ludzie, których mam wokół siebie powodują, że mi się po prostu chce - komentuje, dodając, że cała działalność to w rzeczywistości głównie zasługa jego znajomych. - Ja jestem tylko małym elementem tego wszystkiego, niewielkim silniczkiem, który to napędza.

Anna Krauze
"Niezwyciężeni" pod przewodnictwem niezmordowanej pani Ani działają przy parafii pw. św. Michała Archanioła w Kiełpinie. Anna Krauze, będąc matka niepełnosprawnego dziecka, od podszewki poznała problemy, jakie napotykają na swej drodze osoby niepełnosprawne. Postanowiła podjąć działania na rzecz ich integracji ze środowiskiem. Fantastycznie się z tego zadania wywiązała i nadal wywiązuje. Choć jej córki nie ma już wśród nas, pani Ania nie zaprzestała starań o los osób niepełnosprawnych.

Patrycja Momot
Jest pedagogiem ze specjalnością oligofrenopedagog. Pracuje w Poradni Psychologiczno-Wychowawczej w Kartuzach. Zajmuje się diagnozowaniem dzieci z różnymi zaburzeniami, służy też wsparciem ich rodzicom. Była koordynatorką Kartuskiego Klubu Rodziców, choć jak podkreśla, wszystko co udało się dobrego zdziałać, to efekt pracy zespołowej.
- Będąc sama mamą, zawsze chciałam coś fajnego i pożytecznego zrobić w celu integracji rodziców małych dzieci - mówi pani Patrycja. Niestety, brakowało mi narzędzi, żeby samem coś zdziałać. Trafiłam do Klubu Rodziców już będąc mamą. Dzięki wspólnej pracy wszystkich mam, klub działał i fantastycznie funkcjonował przez 3,5 roku. Obecnie jego działalność została zawieszona. Wcześniej korzystaliśmy z gościnności kartuskiej biblioteki i pani Kazimiery Sochy, teraz biblioteka została przeniesiona, Kaszubski Dwór jest remontowany i nie ma obecnie pomieszczenia, gdzie jako klub moglibyśmy nadal funkcjonować. Mam nadzieję, że to sytuacja przejściowa.
Pani Patrycja zajmuje się dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie. Zainteresowania odziedziczyła po mamie, która jest psychologiem. Poza pracą w poradni, pracuje również w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Żukowie. Tam realizuje się jako terapeuta integracji sensorycznej.
- Moja praca jest nie tylko obowiązkiem, ale przede wszystkim pasją - dodaje pani Patrycja.

Samorządność i społeczność lokalna (stan z 11.02)

Teresa i Henryk Klasowie
W 2018 r. minęło 25 lat odkąd kapela rodzinna Bas występuje na scenie. Tworzą ją trzy pokolenia: Teresa i Henryk Klasowie - rodzice, córka Lucyna Czaja, synowie Leszek, Piotr i Łukasz oraz wnuki: Paweł i Małgosia Czaja, Igor i Wiktor Klasa (synowie Leszka).
Zespół rodzinny Bas znany jest ze skocznej, rytmicznej muzyki i śpiewu nie tylko na Kaszubach. Rodzinna kapela promowała również nasz region poza granicami kraju, będąc gorąco oklaskiwana za profesjonalne wykonania i rodzinną, przyjazną aurę, którą fantastycznie dzielą się z publicznością.
23 lutego ub. roku w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku odbyła się uroczystość wręczenia nagród „Skra Ormuzdowa”, przyznawanych przez Kolegium Redakcyjne miesięcznika POMERANIA. Jednym z laureatów została właśnie kapela Bas. Wyróżnienie zostało przyznane za rodzinne przekazywanie muzycznych tradycji i dzielenie się muzyką z innymi, a także za kultywowanie tradycji kultury kaszubskiej w kraju i za granicą.

Tadeusz Moryń
Pan Tadeusz i Towarzystwo Miłośników Kartuz zostali nominowani za wszelkie starania o upiększenie miasta, jako stolicy Kaszub, a zwłaszcza terenów przyklasztornych. W roku 2018 kosztem prywatnego czasu spędzali czas na sadzeniu drzewek, krzewów i kwiatów przy kartuskiej kolegiacie. Za kilka lat to miejsce będzie jednym z piękniejszych w Kartuzach. W tym roku "miłośnicy" zapowiadają kontynuację działań.

Natalia i Robert Lewandowscy
Małżeństwo Lewandowskich to pasjonaci aktywnego wypoczynku oraz założyciele grupy Rowerowe Kaszuby. Pani Natalia jest trenerem personalnym, z kolei pan Robert jest instruktorem profilaktyki zdrowotnej oraz zawodowym mechanikiem rowerowym. W plebiscycie zostali nominowani za promocję aktywnego wypoczynku oraz ogólnie podejmowanie wszelkich inicjatyw w celu rozwoju sportu i rekreacji w powiecie kartuskim.
Co jednak wyróżnia ich działalność w 2018 roku to grupa "Kartuskich Morsów", którą kilka lat temu założyli, ale dopiero teraz jej spotkania udało się usystematyzować.
- Ze względu na to, że zimą troszeczkę mniej jeździmy na rowerach to pomyśleliśmy, że fajnie spróbować morsowania - mówi Robert Lewandowski. - Chyba tak już trzeci rok morsujemy, w 2018 roku chcieliśmy to zrobić właśnie cyklicznie, czyli co niedzielę o godz. 12 na Złotej Górze.
- Jesteśmy dla Was. Zachęcamy do wspólnych rajdów rowerowych, treningów biegowych, pieszych wycieczek, morsowania oraz wielu innych ciekawych spotkań w gronie znajomych, przyjaciół, rodziny - podsumowują państwo Lewandowscy.

Biznes (stan z 11.02)

Jan Żółtowski
Nominowany przede wszystkim za dynamiczny rozwój firmy - Jan Żółtowski jest prezesen zarządzającym Interplastic.
Zamiłowanie do rzemieślnictwa było od dłuższego czasu w rodzinie Żółtowskich. Dziadek pana Jana zajmował się m.in. produkcją lamp jarzeniowych, ojciec zaś - Roger Żółtowski - najpierw uczył się budowy okrętów na PG, potem został przedsiębiorcą. Firmę Interplastic założył w 1985 roku. W przeciwieństwie do swego ojca i dziadka Jan Żółtowski nie tyle interesował się faktycznym wyrobnictwem, co właśnie prowadzeniem firmy. Już jako nastolatek pomagał ojcu w roli tłumacza z języka angielskiego na spotkaniach i konferencjach branżowych.
Aktualnie Interplastic jest liderem w branży produkcji sprzętu sportowego w Polsce oraz jednym z czołowych producentów na świecie. Firma wyposaża w sprzęt sportowy obiekty, na których odbywają się imprezy najwyższej rangi - Mistrzostwa Europy, Mistrzostwa Świata, a nawet Igrzyska Olimpijskie. - Jako ambasador polskiej gospodarki na świecie, promujemy rodzinne tradycje, niezawodną jakość oraz innowacyjne rozwiązania - podaje pan Jan.

Leon Czerwiński
Jak mówi sam o sobie -„Kaszëba na 100%” - Leon Czerwiński został nominowany w plebiscycie za konsekwentny rozwój firmy i zaangażowanie w życie społeczności lokalnej. Sama firma Murkam, której jest właścicielem i założycielem, to największe na Pomorzu przedsiębiorstwo kamieniarskie, istniejące od 1990 roku.
2018 był dla niego rokiem wielu dużych zamówień, z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości na czele. Ubiegły rok to też zamknięcie licznych sukcesów zarówno firmy, jak i osobistych. Leon Czerwiński m.in. został uhonorowany przez Rodzinę Katyńską na 25-lecie jej działalności i stał się ojcem chrzestnym sztandaru Piłsudczyków.
Działalność Leona Czerwińskiego to jednak nie tylko wielkie zamówienia i osiągnięcia. To również działalność społeczna, sponsoring dla wielu wydarzeń i zwykła, bezinteresowna pomoc.
- Lubię pomagać, lubię się dzielić - mówi. Komentuje też współczesne podejście do działań charytatywnych, jako że brakuje w nim faktycznego poświęcenia. - To powinno być obowiązkiem. Masz, to daj. Niekoniecznie pokazuj, że dajesz - podkreśla.

Iwona i Dariusz Sikorscy
Państwo Sikorscy zostali nominowani za przedsiębiorczość i stworzenie atrakcyjnej oferty turystycznej i gastronomicznej w malowniczym zakątku Szwajcarii Kaszubskiej. Gościniec Malinówka w Krzesznej to miejsce przepiękne, gdzie czarują krajobrazy, a podniebienie rozpływające się w ustach pierogi pani Iwony. Tu zjesz, wypoczniesz, a jak zajdzie potrzeba przenocujesz. Gościniec Malinówka od ubiegłego roku dysponuje też przestronną salą weselną. "Malinówka" to interes rodzinny, w który na równi angażuje się cała rodzina - rodzice i dzieci.

Aktualizacja - to oni zawalczą w etapie wojewódzkim

Zakończyło się głosowanie w etapie powiatowym plebiscytu. Zaskoczeń nie ma w kategoriach Działalność społeczna i charytatywna oraz Samorządność i społeczność lokalna. Zwyciężyli w nich odpowiednio Jacek Miąskowski oraz Teresa i Henryk Klasowie, którzy to od dłuższego czasu zajmowali czołowe miejsca w rankingu. W Działalności społecznej i charytatywnej drugie miejsce zajęła Anna Krauze, trzecia była Patrycja Momot. W Samorządności i społeczności lokalnej na drugim miejscu uplasował się Tadeusz Moryń, mając niewiele mniej głosów od lidera kategorii, natomiast trzeci był sam wójt Przodkowa - Andrzej Wyrzykowski.

Wielki finisz zaliczył z kolei Jan Żółtowski, który w czołówce kategorii Biznes znalazł się dopiero tydzień temu, minimalnie wyprzedzając Leona Czerwińskiego. Aktualnie prezes zarządzający firmy Interplastic ma prawie 1000 głosów na swoim koncie, co już teraz stawia go w czołówce klasyfikacji wojewódzkiej. Drugi niezmiennie pozostał Leon Czerwiński, a trzecie miejsce zajęli Iwona i Dariusz Sikorscy.

Największa niespodzianka przytrafiła się w kategorii Kultura, w której wydawać by się mogło, że pierwszej trójce już nic nie zagrozi. Jednak w ciągu kilku dni Piotr Leszczyński, dyrektor Szkoły Podstawowej w Załakowie, wybił się z dalekiej pozycji i wyprzedził Gabrielę Jankowską ponad 80 głosami. Na trzecim miejscu zaś uplasowała się Irena Kulwikowska.

Zwycięzcy każdej z kategorii zmierzą się teraz w etapie wojewódzkim plebiscytu, zachowując zgromadzone dotąd głosy. Trochę szerzej o zwycięzcach powiatowych już w najbliższym Tygodniku Kartuzy 15.02.

Współpraca: Lucyna Puzdrowska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto