MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Plebiscyt Mistrzowie Agro 2019 - etap powiatowy trwa. Wciąż można zgłaszać kandydatów

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Lucyna Puzdrowska
Powiatowy etap wielkiego plebiscytu Mistrzowie Agro już się rozpoczął. Czytelnicy „Dziennika Bałtyckiego” wybiorą w nim rolników, sołtysów, gospodynie, a nawet całe sołectwa, które według nich zasługują na szczególne uznanie.

W plebiscycie Mistrzowie Agro zostaną przyznane tytuły Rolnik Roku, Gospodyni Roku, Koło Gospodyń Wiejskich Roku oraz Gospodarstwo Agroturystyczne Roku. Mieszkańcy Pomorza wybiorą także Sołtysa Roku i Sołectwo Roku. Zwycięzcy odbiorą dyplomy i nagrody podczas uroczystej gali i awansują do ogólnopolskiego finału plebiscytu.

- Celem naszego wyjątkowego plebiscytu jest wyłonienie aktywnych i najpopularniejszych rolników mozolnie zmieniających oblicze pomorskiego rolnictwa. Ale też zaprezentowanie nowoczesnych gospodyń i charyzmatycznych sołtysów na Pomorzu - mówi Mariusz Szmidka, redaktor naczelny „Dziennika Bałtyckiego”. - Bo sołtys to obecnie bardzo ważna i odpowiedzialna funkcja społeczna na terenie gmin wiejskich. Sprawują ją osoby będące najbliżej mieszkańców i doskonale rozumiejące problemy wsi. Mam nadzieję, że poprzez nasz konkurs pokażemy rzeczywistych liderów lokalnych społeczności i gościnnych właścicieli kwater agroturystycznych. Wybierzmy najlepszych!

Głosowanie w pierwszym etapie plebiscytu potrwa do 17 września 2019 roku do godz. 21:30. Zwycięzcy z powiatów, zachowując zdobyte głosy, awansują do drugiego, wojewódzkiego etapu plebiscytu. Głosowanie będzie tutaj trwało od 20 do 27 września. Dalej najlepsi przejdą do zmagań ogólnopolskich, które zakończą się 7 listopada.

Liderzy w Kartuskiem

Na ten moment w powiecie kategorię Rolnik Roku zdominował Bartłomiej Barcz z Mirachowa, uzyskując ponad dwukrotną przewagę nad drugim Piotrem Wendk z Borcza (odpowiednio 57 i 25 głosów). Z zaledwie jednym punktem mniej na trzeciej pozycji aktualnie jest Waldemar Ciepliński z Żukowa.

Wśród Sołtysów Roku wyraźnie na prowadzenie wyszła Marzena Richert, sołtys Borucina (gm. Stężyca), na drugim miejscu uplasował się Krzysztof Krasowski z sołectwa Przyjaźń (gm. Żukowo), zaś trzecia jest tutaj Katarzyna Bączkowska, sołtys Sikorzyna (gm. Stężyca). W przypadku samych sołectw również króluje Borucino, jednakże z pojedynczymi głosami na pozostałych miejscach uplasowały się też sołectwo Kiełpino (gm. Kartuzy) i sołectwo Kistowo (gm. Sulęczyno).

Jeśli chodzi o rywalizację Gospodyń Roku na razie jedynie dwie panie otrzymały głosy: Grażyna Szutenberg z Pierszczewa (53) oraz Marta Sikorska z Żuromina (36). Rozpoczynamy jednak dopiero drugi tydzień zmagań, więc jeszcze jak najbardziej jest czas wytypować swoich liderów.

Niewiele głosów również oddano na ten moment w kategorii kół gospodyń wiejskich - aktualnie tylko pięć klasyfikuje się na numerowanych pozycjach. Z 9 głosami prowadzi KGW w Brodnicy Górnej, drugie jest KGW Jezioranki w Bączu, zaś pierwszą trójkę zamyka KGW w Żurominie. Niemniej, sądząc po popularności wielu pań z KGW w powiecie kartuskim, jak i ogólnie ich działalności, można śmiało założyć, że rywalizacja szybko tu przyspieszy.

Tylko jeden kandydat otrzymał natomiast głosy w kategorii Gospodarstwo Agroturystyczne Roku – Stadnina Koni w Kolanie (gm. Stężyca).

Jeszcze można zgłaszać

Przypomnijmy też, że pomimo startu pierwszego etapu głosowania wciąż można też zgłaszać kandydatów. Nominacje będą przyjmowane jeszcze do poniedziałku 9 września.

A jest o co walczyć - dla przykłady rolnicy, którzy w każdym powiecie zdobędą najwięcej głosów otrzymają m.in. zaproszenie na uroczystą wojewódzką galę plebiscytu, dyplom i medal wręczany podczas gali, awans do wojewódzkiego etapu plebiscytu z zachowaniem zdobytych głosów, a także zaproszenie na wydarzenie artystyczne w Trójmieście. Zwycięzcy etapu wojewódzkiego mogą z kolei liczyć choćby na nagrody pieniężne czy bony - w przypadku Rolników Roku będzie to 5 tys. zł oraz voucher o wartości 100 zł do sklepu internetowego GrzechHair na kosmetyki do pielęgnacji włosów.

Nominowanych wciąż przybywa. Już w ten czwartek zaktualizujemy artykuł o bardziej rozbudowane sylwetki liderów, których zaprezentujemy też w piątek na łamach najnowszego „Tygodnika Kartuzy” (numer 6.09).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto