Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park przy kościele ponorbertańskim w Żukowie oddany do użytku ZDJĘCIA, WIDEO

Lucyna Puzdrowska
W niedzielne popołudnie przy kościele ponorbertańskim w Żukowie odbyło się oficjalne otwarcie parku, który powstał w ramach projektu Rewitalizacja Starego Centrum Żukowa, dofinansowanego kwotą 6 mln zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Projekt jest realizowany w partnerstwie z parafią pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żukowie.

Jeszcze niedawno rosły tu chwasty, a obecnie mieszańcy i turyści mogą korzystać z drewnianego pomostu, nowo powstałych ścieżek dla pieszych, ławek, altan, stojaków rowerowych oraz tablic informacyjnych wokół oczyszczonego, pogłębionego i wzmocnionego stawu z fontannami. Projektantem obiektu był Michał Kosieradzki, a wykonawcą firma ASBUD Andrzej Dobka z Kartuz.

Całe przedsięwzięcie ma poprawić i uatrakcyjnić zagospodarowanie przestrzenne historycznego centrum Żukowa oraz stworzyć mieszkańcom i turystom zwiedzającym klasztor ponorbertański miejsce do rekreacji. Koszt inwestycji wyniósł 1,8 mln zł.
W symbolicznym przecięciu wstęgi i otwarciu parku udział wzięli m.in. Mieczysław Struk, marszałek pomorski, Michał Kosieradzki, architekt obiektu, ks. Krzysztof Sagan, proboszcz parafii pw. WNMP, partner projektu. Nie zabrakło gospodarzy gminy - Wojciecha Kankowskiego, burmistrza Żukowa i Witolda Szmidtke, przewodniczącego Rady Gminy Żukowo.
Celem rewitalizacji starego centrum Żukowa jest między innymi wyeksponowanie zabytków. Obecnie trwają również prace związane z przebudową i rozbudową historycznego budynku spichlerza. Powstaną miejsca postojowe, oświetlenie, a teren dostosowany zostanie dla osób niepełnosprawnych.
Zadania realizowane są w ramach projektu unijnego Rewitalizacja Starego Centrum Żukowa.

Festiwal Kreatywności i Nauki

Poza otwarciem parku wraz z infrastrukturą towarzyszącą, na dziedzińcu kościoła poklasztornego odbywał się festyn dla dzieci w ramach projektu Dzieciaki - Bystrzaki. I nie był to byle jaki festyn! Dzieci miały okazję uczestniczyć i przyglądać się bardzo ciekawym doświadczeniom z fizyki i chemii.Nie brakowało konkursów z nagrodami. Na scenie też wiele się działo. Przez cały dzień odbywały się tu pokazy specjalne - Science Show - wspólna zabawa z wykorzystaniem ciekawych eksperymentów z fizyki i chemii. Tanecznie i wokalnie zaprezentowały się zespoły Mulczi i Rapsodia, a na finał zaśpiewała Weronika Pryczkowska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto