Paradontoza- to się leczy!

Artykuł sponsorowany
Wielu pacjentów szuka pomocy u lekarza stomatologa z powodu krwawienia , obrzęku lub bólu dziąseł. Z czasem do tych objawów może dołączyć zwiększona ruchomość zębów, odsłanianie korzeni zębów lub przykry zapach z ust. Stan ten można określić jako zapalenie tkanek otaczających i utrzymujących ząb czyli przyzębia, nazywany przez pacjentów paradontozą.

Problem jest poważny, ponieważ dotyka ponad 70% osób dorosłych, a co najgroźniejsze, jest drugim najczęstszym (po próchnicy) powodem utraty zębów.

Najczęściej jest chorobą przewlekłą, do której pacjent się przyzwyczaja i przez długi czas nie zauważa problemu. Niestety leczenie w momencie gdy zęby zaczynają już boleć lub ruszać się jest zdecydowanie trudniejsze i ma zawsze gorsze rokowanie, ponieważ postęp choroby przyzębia można zatrzymać, lecz niestety nie można cofnąć jej skutków. Dlatego lepiej zapobiegać rozwojowi choroby niż leczyć jej przykre konsekwencje.

Aby uchronić się przed chorobą przyzębia nie wystarczy jedynie używanie pasty lub płukanki – te zawierają często substancje, które działają głównie objawowo, a nie eliminują problemu. Najważniejszym elementem profilaktyki jest właściwe szczotkowanie zębów (minimum 2 razy dziennie, nie krócej niż 3 minuty, przy użyciu właściwej szczoteczki i techniki szczotkowania). Należy także codziennie stosować nić dentystyczną, a w przypadku większych przestrzeni między zębami, użytkowania uzupełnień protetycznych lub aparatów ortodontycznych także innych przyborów zalecanych przez lekarza dentystę. Użycie środków chemicznych, np. płukanek może działać jedynie wspomagająco i niestety nigdy nie zastąpi właściwego, dokładnego szczotkowania i nitkowania zębów.

Oprócz codziennych zabiegów wykonywanych przez pacjenta w domu niezbędne jest profesjonalne oczyszczanie zębów w gabinecie stomatologicznych. Zabiegom tym powinny poddawać się zarówno osoby zdrowe (co najmniej 1 raz w roku), jak i osoby z chorobą przyzębia (nawet co 3-6 miesięcy). Dobra współpraca i wzajemne pełne zrozumienie między pacjentem i lekarzem zapewniają poprawę stanu zdrowia jamy ustnej oraz znacząco poprawiają komfort życia pacjentów z tzw. paradontozą zatrzymując postęp choroby.

Wszystkich pacjentów, którzy zastanawiają się nad stanem swoich zębów i przyzębia oraz chcieliby się upewnić, czy właściwie dbają o higienę jamy ustnej zachęcam do bezpłatnego przeglądu stanu jamy ustnej połączonego z określeniem ewentualnego planu profilaktyki i leczenia. Zapraszam do Centrum Stomatologicznego ALOE DENT w Przodkowie, mieszczącego się na 1 piętrze CH Toporek, ul. Gdańska 1a. Nasze Centrum czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 20. Zachęcamy do kontaktu telefonicznego 58-352-01-26 lub 888-702-999, a także odwiedzenia naszej strony WWW.ALOEDENT.PL

lek. dent. Lech Marciszyn

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie