Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Otwarcie świetlicy w Kiełpinie z udziałem bpa Arkadiusza Okroja ZDJĘCIA, WIDEO AKTUALIZACJA

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
16 listopada uroczystą mszą świętą pod przewodnictwem biskupa Arkadiusza Okroja rozpoczęły się uroczystości związane z otwarciem świetlicy wiejskiej w Kiełpinie, stanowiącej filię Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kartuzach. Inwestorem była gmina Kartuzy przy współudziale środków unijnych udostępnionych przez Marszałka Województwa Pomorskiego. Wykonawcą inwestycji był Zakład Budowlany Rafał Lehmann z Kiełpina.

Przepiękną oprawę miała uroczystość oddania do użytku świetlicy wiejskiej w Kiełpinie. Jej powstanie to duża zasługa ks. Arka, byłego proboszcza parafii pw. św. Michała Archanioła w Kiełpinie. Pamiętam, jak kilka lat temu dzwoniłam do niego w całkiem innej sprawie, a on fuknął na mnie:
"Ty byś lepiej o świetlicy napisała! Może artykuł na ten temat zmobilizuje nasze władze gminne do działania. Zamierzamy udostępnić przykościelny budynek. Byłoby wspaniale, gdyby mógł służyć społeczności Kiełpina.
Napisaliśmy oczywiście, ale potrwało trzy lata, zanim ogłoszono przetarg na wykonanie tej inwestycji.
- Szukaliśmy dodatkowych źródeł dofinansowania - wyjaśniał Mieczysław Grzegorz Gołuński, burmistrz Kartuz. - I udało się. Dzięki wsparciu z funduszy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, mogliśmy ogłosić przetarg.

Każda wizyta w parafii ks. biskupa Arka budzi duże emocje i wzruszenie

Mszę świętą koncelebrował z udziałem obecnego proboszcza ks. Tomasza Juchniewicza i wikariusza - ks. Pawła Ostrowskiego, ks. bp Arkadiusz Okroj, były proboszcz parafii, obecnie biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej. W świątyni powitały go dzieci z przedszkola Aniołek wraz z Joanną Kaizer-Prondzinską, dyrektor placówki.
W homilii ks. biskup Arkadiusz starał się mówić językiem prostym, kierując swoje słowa przede wszystkim do dzieci, które tak przepięknie w strojach kaszubskich go powitały i chłonęły każde słowo swojego byłego proboszcza. Można było wyczuć, że to tym najmłodszym i starszym parafianom poświęcił ks. Arkadiusz swój czas tego wieczoru. To oni byli na pierwszym miejscu, nie samorządowcy czy inni goście. I za to ks. biskupowi Arkowi, jako wspólnota parafialna, szczególnie z serca dziękujemy.
Widoczna była bliskość parafian z ks. biskupem, widoczne były więzy, które przez minione prawie 10 lat jego duszpasterzowania w Kiełpinie się wytworzyły.
W homilii ks. bp Arkadiusz poświęcił wiele słów na przypomnienie historii Kiełpina i parafii pw. św. Michała Archanioła. Jako były proboszcz zna tę społeczność bardzo dobrze. Wie na co ją stać i jakie wyzwania przed nią stawiać.
- Słowo świetlica ma w sobie świat i światło - mówił ks. biskup Arkadiusz. - W świetlicy gromadzą się ludzie, którzy są otwarci na swoje wnętrze, którzy są otwarci na światło mądrości, pragną rozświetlić swoje wnętrze, którzy chcą zetknąć się z oświatą, a więc z działalnością, która sprawia, że i w nas więcej jest światła. I ta nasza kiełpińska świetlica ma być właśnie takim miejscem - integracji dla wszystkich, którzy mieszkają, bądź przyjeżdżają do tej naszej gościnnej, kaszubskiej ziemi.
Po mszy świętej z programem artystycznym zaprezentował się Teatrzyk Kiełek pod czujnym okiem Reginy Olszewskiej. Po występie dzieci, Mirosław Paczoska, sołtys i radny z Kiełpina, podziękował pani Reginie za wieloletnie dbanie o oprawę artystyczną uroczystości religijnych w parafii, a także za promocję Kiełpina i Kaszub w kraju i Europie. Do podziękowań dołączyli się: biskup Arkadiusz, Mieczysław Grzegorz Gołuński, burmistrz Kartuz oraz Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Przecięto symboliczną wstęgę

Bardzo wielu mieszkańców mogło po raz pierwszy obejrzeć wnętrza nowej świetlicy, która służyć będzie mieszkańcom Kiełpina i gościom. To dzięki staraniom ks. Arkadiusza, byłego proboszcza, obiekt kościelny mógł stać się obiektem użyteczności publicznej. Gmina Kartuzy w stu procentach wykorzystała tzw. zielone światełko na możliwość dofinansowania tego typu inwestycji. Tym samym inicjatywa ks. proboszcza, obecnie biskupa, mogła zostać zrealizowana.
W przecięciu wstęgi udział wzięli m.in.: ks. bp Arkadiusz Okroj, Mieczysław Grzegorz Gołuński, burmistrz Kartuz, Mieczysław Struk, marszałek pomorski, ks. Tomasz Juchniewicz, obecny proboszcz parafii w Kiełpinie, senator Stanisław Lamczyk, sołtys i radny z Kiełpina, Mirosław Paczoska.
- Dzisiaj, 16 listopada o godzinie 16 dokonało się poświęcenie wspaniałego obiektu, pełniącego rolę świetlicy i biblioteki - powiedział nam bp Arkadiusz. - Pracowałem tu z wami przez dziewięć lat jako proboszcz i powiem szczerze, to było moje marzenie, aby ten budynek, który w przeszłości pełnił różne role - był salką katechetyczną, mieszkaniem, budynkiem gospodarczym, stał się przestrzenią, która będzie integrować mieszkających tu ludzi. Kiełpino jest wioską szczególną, mieszkają tu Kaszubi, ale też sprowadza się coraz więcej osób z Trójmiasta i innych rejonów Polski. Wszyscy razem dziś wspólnie cieszymy się, że nasze marzenie zostało zrealizowane. Jest to obiekt bardzo szczególny, bo tak naprawdę łączą się tu sprawy Boże ze sprawami ludzkimi. Mamy tu świetlicę i bibliotekę. Świetlica to kiedyś była taka wielka izba w domu. I właśnie ten budynek jest taką wspólną chatą, jak zresztą pięknie został nazwany. Jest przestrzenią integrującą tych wszystkich, którzy chcą otworzyć się na kulturę, również na wartości duchowe, którzy chcą otworzyć się na słowo. Dlatego jest tu biblioteka i są ludzie, którzy mają pomóc, podprowadzać tych wszystkich, którzy być może potrzebują jeszcze pomocy, jakiejś formacji, do tego by nie lękali się książek, nie lękali się słowa. By się w słowie rozmiłowali i stali się rzecznikami kultury słowa - dodał ks. biskup.
Koszt inwestycji wynosi 800 tys. zł, z czego pół mln zł stanowi dofinansowanie z funduszy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.
- Zależy mi bardzo, żeby ten budynek żył, a żył będzie wtedy, kiedy zechcecie państwo z niego korzystać - mówił burmistrz Mieczysław Grzegorz Gołuński. - Ma to być wspólny dom, wspólna chata, dlatego proszę, abyście razem ten dom tworzyli.
Jak dodał burmistrz, dobrze się złożyło, że przetarg wygrała firma lokalna Zakład Budowlany Rafał Lehmann z Kiełpina.
- Ogromną pomocą służył również pan Bogdan Górski, to dzięki niemu udało nam się profesjonalnie wykonać oczyszczenie zewnętrznych ścian - mówił dalej burmistrz. - Dziękuję ks. biskupowi Arkadiuszowi, który jeszcze jako proboszcz przez wiele lat zabiegał o tę inwestycję. Cieszę się, że udało się ją zrealizować.
We Wspólnej Chacie w Kiełpinie mieści się biblioteka, sale spotkań oraz sala wystawiennicza. Obiektem zarządzać będzie Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kartuzach i jej dyrektor Kazimiera Socha.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto