Odśnieżanie dróg i chodników w gminie - co jest prawdą, a co nie?

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
UM Kartuzy
Co roku, gdy śnieg przysypie ulice, pojawiają się liczne zgłoszenia o nieodśnieżonych chodnikach i ulicach. W pewnym sensie wychodząc naprzeciw tej swoistej „tradycji”, Urząd Miejski w Kartuzach opublikował fakty i mity o odśnieżaniu w stolicy Kaszub.

Jak podają władze samorządowe gmina Kartuzy odśnieża blisko 250 km dróg, których jest właścicielem. Jest przy tym zobowiązana do odśnieżania dopiero po ustaniu opadu, choć, jak twierdzi Urząd Miejski, odpowiednie służby są zawiadamiane niezwłocznie, aby zapewnić większą przejezdność dróg.

- Oprócz dróg gminnych publicznych oraz wewnętrznych, mamy też na terenie gminy Kartuzy liczne drogi wojewódzkie, powiatowe, należące do spółdzielni mieszkaniowych oraz osób fizycznych - podają władze. - Gmina nie może odśnieżać dróg, których nie jest właścicielem. Im więcej spadnie śniegu, tym większe są koszty związane z jego usunięciem.

Wśród mitów zaś znalazły się sformułowania, iż „Gmina musi odśnieżyć śnieg z wszystkich dróg znajdujących się na terenie gminy”, „Gmina musi odśnieżyć przed moim domem i natychmiast” oraz „Jaki to problem przejechać pługiem po ulicy lub chodniku – to nic nie kosztuje”. Władze samorządowe przypominają jednocześnie, że za odśnieżenie drogi prywatnej, przy której znajduje się nasza posesja, odpowiada jej właściciel - szczególnie ma to znaczenie, gdy budujemy się na końcu odcinka drogi np. leśnej, chcąc mieć spokój i ciszę.

- Przypominamy: Jak stanowią zapisy m.in. Ustawy o otrzymaniu czystości i porządku w gminach, obowiązek odśnieżenia chodnika (rozumianego jako część drogi publicznej służącą pieszym) spoczywa na zarządcy lub właścicielu nieruchomości przyległej do tego chodnika. Śniegu z chodnika nie należy rozsypywać na jezdnię – trzeba go zgarnąć na krawędź chodnika przyległą do jezdni - dodaje Urząd Miejski.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż, zgodnie z zapewnieniami Straży Miejskiej, niewywiązanie się z obowiązku odśnieżania chodnika będzie skutkować mandatem karnym w wysokości do 500 zł.

- Skutki nieodśnieżenia chodnika mogą okazać się jeszcze bardziej dotkliwe, jeśli na chodniku z powodu np. jego oblodzenia wydarzy się wypadek z udziałem np. osoby pieszej. Wówczas poszkodowany/poszkodowana może wystąpić na drogę sądową z powództwa cywilnego o odszkodowanie - dodają władze gminne. - Obowiązek odśnieżania chodnika ustaje, gdy chodnik sąsiadujący z nieruchomością pozwala na płatny postój lub parkowanie pojazdów. Obowiązek ten ustaje także, jeśli pomiędzy chodnikiem a granicą działki na której stoi nieruchomość znajduje się pas zieleni będący częścią drogi publicznej.

(info: UM Kartuzy)

Polacy boją się biedy

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie