Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe umowy partnerskie gminy Żukowo - z łotewskim miastem Balvi i gminą Świdnica

(J.S.)
Drzewko brzozy i jarzębiny posadzono podczas uroczystości z okazji 25-lecia nadania praw miejskich Żukowu. Brzozę symbolicznie przysypał Andris Kazinowski, mer Balvi, zaś jarzębinę - Teresa Mazurek, wójt gminy Świdnica w województwie dolnośląskim. Rosną w sąsiedztwie lipy, kasztana i dębu z 2001 r. - sadzonych ku pamięci porozumień międzynarodowych z Niemcami i Francją.

O historii międzynarodowych umów o współpracy mówił burmistrz Jerzy Żurawicz:
- Gmina Żukowo już od początku powstania samorządności poszukiwała partnerstwa z innymi gminami. Owocem udziału przedstawicieli gminy Żukowo w Konferencji Państw Nadbałtyckich w roku 1991 było nawiązanie współpracy z duńską gminą Vordingborg i ostatecznie w czerwcu 1999 doszło zawarcia porozumienia o partnerstwie między Żukowem a Vordingborg. Było to nasze pierwsze porozumienie partnerskie. W wyniku współpracy Województwa Pomorskiego z okręgiem Środkowa Frankonia, w sierpniu 1999 roku doszło do spotkania władz gminy Żukowo z burmistrzem Wendelstein, Wolfgangiem Kelschem. Jesienią gminy podpisały memorandum, wiosną natomiast porozumienie o partnerstwie. 6 kwietnia 2000 roku Gmina Żukowo podpisała pierwsze partnerstwo między gminami Województwa Pomorskiego i Środkowej Frankonii. W międzyczasie trwały poszukiwania francuskiej gminy, którą okazało się być Saint-Junien w okręgu Limousin. Ostatecznie 1 września 2001 podpisano pierwsze w Europie trójporozumienia o partnerstwie i współpracy między gminami Polski, Niemiec i Francji: Żukowo –Wendelstein – Saint-Junien. Pakt podpisał burmistrz gminy Żukowo, Bogdan Łapa, burmistrz Saint Junien Pierre Allard oraz burmistrz Niemiec Wolfgang Kelsch.

Na pamiątkę tych wydarzeń przy Gimnazjum nr 2 w Żukowie posadzono lipę, dąb i kasztan. Teraz dołączyły do nich kolejne drzewka symbolizujące następne umowy partnerskie - z Balvi na Łotwie - brzoza oraz jarzębina - symbolizująca współpracę z gminą Świdnica.

- Partnerstwo gmin Żukowo - Wendelstein - Saint-Junien ma być cegiełką włożoną nie tylko w regionalne partnerstwo między województwem pomorskim, Środkową Frankonią i Limousin, ale jest także częścią porozumień ogólnoeuropejskich - kontynuował burmistrz Jerzy Żurawicz. - Nasze, gminne partnerstwo w Europie ma więc przełożenie na wymiar trzech państw i wpisuje się w układ międzynarodowy, jakim jest Trójkąt Weimarski.

Ideą partnerstwa z miastem Balvi jest stworzenie warunków do współpracy w ramach oświaty, kultury, sportu, działalności organizacji pozarządowych, a także administracji samorządowej. Taka współpraca może odbywać się m.in. poprzez promocję, wspólne wydarzenia kulturalne i sportowe, wystawy, targi, wzajemną promocję walorów turystycznych, wymianę doświadczeń instytucji, organizowanie wymiany młodzieży i innych grup społecznych oraz wspólną realizację projektów unijnych w powyższych obszarach. Kontakt z miastem Balvi został nawiązany za pośrednictwem Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Rydze. Pierwsze spotkanie przedstawicieli społeczności odbyło się w lipcu 2013 roku, ale inicjatywa powstała kilka miesięcy wcześniej i należała do konsula honorowego Republiki Łotewskiej konsula Krzysztofa Figela i dyrektora biura konsulatu Republiki Łotewskiej Michała Dudy. Pomysł podjął samorząd gminy Żukowo. Wkrótce delegacja z Żukowa spotkała się z wiceambasadorem Grzegorzem Szopińskim w Ambasadzie RP w Rydze i tam już przeprowadzono wstępne rozmowy w sprawie współpracy.
Podczas uroczystości hymn Łotwy zaśpiewała Paulina Milczanowska.

Na Kongresie Regionów w Świdnicy w 2013 roku burmistrz Jerzy Żurawicz spotkał wójt Świdnicy Teresę Mazurek i tak się zaczęły rozmowy. Patronowała im starosta Janina Kwiecień, bowiem powiat kartuski ma już podpisaną umowę o współpracy z powiatem w Świdnicy.
W ramach tej współpracy mają być podejmowane działania zmierzające do rozwoju obszarów wiejskich, rozwoju współpracy w dziedzinie edukacji, szkolnictwa i sportu poprzez realizowanie wymian młodzieży (m.in. poprzez realizację projektów tzw. Zielonej Szkoły) oraz wymian przedstawicieli poszczególnych grup społecznych. Ważnymi tematami rozmów w ramach współpracy będzie upowszechniania kultury i tradycji regionów: dolnośląskiego i kaszubskiego, a także rozwój przedsiębiorczości.
Na znak zawartych umów nastąpiło przekazanie herbów miast.

Głos zabrała Teresa Mazurek, wójt gminy Świdnica

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto