Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów 2019 w Żukowie - koncerty, pokazy ogniowe i wielkie poszukiwania norbertańskiego skarbu - ZDJĘCIA, WIDEO

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Zgromadzeni w sobotę na Placu Mariackim w Żukowie mieli wyjątkową okazję, aby wręcz przenieść się w czasie. Specjalnie przygotowana gra miejska poprowadziła uczestników po zabytkowych punktach w mieście, opowiadając XIII-wieczną historię tragicznego wydarzenia, które niemal zakończyło dzieje klasztoru norbertanek i samego Żukowa. Na chętnych czekały też m.in. warsztaty kaligrafii średniowiecznej, koncert lutni, a późnym wieczorem atmosferę rozgrzewały pokazy tańca ognia.

Ośrodek Kultury i Sportu w Żukowie z okazji Nocy Muzeów przygotował w tym roku nietypową atrakcję - grę miejską „Poszukiwanie norbertańskiego skarbu”. Od godz. 20 drużyny złożone z 2-5 osób ruszały spod kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w pieszą podróż po mieście, rozwiązując po drodze zagadki i stając przed niejednym wyzwaniem. Gra poprowadziła uczestników do zabytkowych miejsc, przybliżyła też im ich historię.

Chętnych do zabawy było tak wielu, że organizatorom aż kończyły się przygotowane na początku mapy dla uczestników. Niezależnie od indywidualnego tempa ukończenia gry każdy z zespołów, który dotarł na miejsce przed godz. 23.30 otrzymał upragnioną nagrodę.

Podróż w czasie

Na całym Placu Mariackim przygotowano w sobotni wieczór liczne elementy, mające oddać charakter przełomu średniowiecza i renesansu na ziemiach Polskich. Do udziału w grze miejskiej nieustannie wszystkich zachęcali rycerze, na stoiskach obok miejsca poboru map do zabawy z kolei można było skosztować „strawy klasztornej”, nalewek i herbat ziołowych. Organizatorzy przygotowali też otwarte warsztaty z kaligrafii pisma średniowiecznego, ozdabiania wzorami kaszubskimi drewnianych przedmiotów, a także wykonywania kwiatów z bibuły.

Nic jednak tak nie tworzyło atmosfery późnego średniowiecza i renesansu jak koncert „Opowieści Lutni” w wykonaniu zespołu La Compagna - Macieja Góry i Jarosława Feliksa Reglińskiego. O godz. 21 kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny rozbrzmiał dźwiękami przepięknych XV- i XVI-wiecznych melodii, w dużej mierze angielskich, skomponowanych na lutnie.

Noc pokazów i zwiedzania

Jednym z najistotniejszych elementów Europejskiej Nocy Muzeów pozostaje przy tym możliwość zwiedzania zabytkowych miejsc lub oglądania wyjątkowych wystaw. W Żukowie o godz. 20 i 20.30 chętni mieli okazję zapoznać się bliżej z kościołem św. Jana, z kolei o 22 i 23 odbyło się wspólne zwiedzanie samego kościoła WNMP. Przez cały wieczór można było też zobaczyć krypty kościoła ponorbertańskiego.

Trzy razy, o godz. 21.45, 22.45 i 23.45 na Placu Mariackim organizatorzy przygotowali coś na rozgrzanie atmosfery - pokaz tańca ognia. Artyści z grupy Shikardos zachwycali i momentami wręcz straszyli zgromadzonych niesamowitą żonglerką i akrobacjami z płonącymi kijami, kołami i łańcuchami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zukowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto