Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykły przewodnik po Kaszubach - dzieło współpracy nauczycieli, uczniów i fascynata

(J.S.)
Wykład o tożsamości kaszubskiej, prezentacja książki "Łażoch Kaszubą, czyli będzie, co ma być" oraz fotograficzna wystawa pokonkursowa "Miejsca szczególne na Kaszubach" - taką porcję kaszubszczyzny przygotowali dla młodzieży Martyna Plicht, prelegentka oraz Danuta Pioch, Tomasz Słomczyński, Janusz Mamelski - współtwórcy fabularyzowanego przewodnika po Kaszubach.

Wystawa
Na wystawę pokonkursową "Miejsca szczególne na Kaszubach" złożyły się zdjęcia nadesłane przez młodzież z powiatu kartuskiego, uwieczniające charakterystyczne widoki z Kaszub. Ich autorzy otrzymali w podziękowaniu nowatorski w formie przewodnik po Kaszubach "Łażoch Kaszubą, czyli będzie, co ma być". Na apel Centrum Inicjatyw Edukacyjnych uczniowie fotografowali ważne miejsca na Kaszubach, przygotowali też mapki "Fantastyczne Kaszuby" - nawiązując do świata fantastyki.

Książka
Najlepsze zdjęcia wykorzystano w publikacji, która jest wspólnym dziełem fascynatów regionu i jego kultury: Danuty Pioch, Janusza Mamelskiego, Anny Dereń i Witolda Bobrowskiego oraz Tomasza Słomczyńskiego, który na wpół sensacyjną narracją powiązał opisy dziewięciu tras pełnych zagadek i zadań do rozwiązania.
Wyróżnieni autorzy to: Klaudia Formela, Kinga Kuziemkowska, Krystian Kuziemkowski, Daria Lubocka, Aleksandra Płotka, Magdalena Tusk.

Prelekcja
Przy okazji prezentacja niecodziennego wydawnictwa - kaszubskiego questa Danuta Pioch zapytała zgromadzonych na sali Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kartuzach - o poczucie tożsamości kaszubskiej, o identyfikowanie się z regionem i jego kulturą. Wcześniej zagadnienie to omówiła Martyna Plicht, z Centrum Inicjatyw Edukacyjnych w Kartuzach, która tematowi poświęciła swoją pracę magisterską.
Młodzi ludzie nie wykazali swojego przywiązania do kaszubszczyzny.
- To jest zadanie dla nas, nauczycieli - podkreśliła Danuta Pioch. - Byście poczucie swój związek z regionem, swoją małą ojczyzną. Jeśli nie teraz - to w przyszłości. Byście mieli do czego wrócić - szukając swoich korzeni, swojej tożsamości w życiu.
- Jako człowiek, który mieszkał w Gdańsku, zazdroszczę wam tego, że macie to swoje "coś" - mówił Tomasz Słomczyński, przez lata związany z "Dziennikiem Bałtyckim". Swoim doświadczeniem podzielił się też Janusz Mamelski.

Więcej w "Tygodniku Kartuzy", 16.09.2016.
(wkrótce wideo)

Kaszëbskô juwernota – w poszukiwaniu tożsamości. Spotkanie promujące publikację "Łażoch Kaszubą, czyli będzie co ma być" połączone z otwarciem wystawy prac konkursowych "Miejsca szczególne na Kaszubach" odbędzie się 4.10.2016 o godz. 18 w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko - Pomorskiej w Wejherowie.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto