Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie ma problemów z brakiem książeczek RUM

BC
red.
Pomorski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia zaprzestał drukowania i wydawania książeczek Rejestru Usług Medycznych. Od stycznia z porad lekarza korzystać można bez kuponów, choć wciąż zachowują one swoją ważność.

W kartuskim NZOZ Centrum Medycznym „Kaszuby” pacjenci zgłaszający się bez książeczek RUM zostaną obsłużeni bez problemu.
– Tak naprawdę wciąż nie wiemy, jak będzie, bo każdy teoretycznie zakład może prowadzić własną politykę — przyznaje Maciej Kloczkowski, kierownik centrum. – Wzory recept są określone przez ministra zdrowia, w przeciwieństwie do skierowań. Na razie, zgodnie z zaleceniami NFZ, będziemy je wypisywać na drukach recept, natomiast w ramach własnej struktury oraz zakładów, z którymi zawarliśmy umowy, stosujemy własne blankiety.
Kierownik CM „Kaszuby” zauważa, że ręczne wypisywanie na formularzach personaliów pacjenta powoduje wydłużenie się czasu wizyty. Zapowiada, iż docelowo skierowania i recepty wystawiane będą za pomocą komputerów podłączonych do systemu zawierającego bazę pacjentów. Trwają więc przygotowania do wyposażenia każdego gabinetu w drukarki oraz wprowadzenia procedur dotyczących ochrony danych osobowych.
Zamieszania nie ma także w kartuskim szpitalu.
– Pacjenci wciąż posługują się książeczkami i okres przejściowy jest łagodny, ale jesteśmy przygotowani do nowych przepisów – deklaruje Wojciech Martula, lekarz naczelny szpitala. – Skierowania będą wypisywane na receptach indywidualnych lekarzy, mamy również własne wzory blankietów, które będą drukowane łącznie z danymi pacjentów i dostarczane lekarzowi z dokumentacją chorego.
Wojciech Martula zapewnia, że w szpitalu honorowane będą wszystkie druki z pieczątkami placówek ochrony zdrowia i lekarza. Docelowo, zgodnie z planem informatyzacji szpitala, poradnie mają być wyposażone w komputery.
W miejsce biur RUM powstały Punkty Obsługi Ubezpieczonych – pomorski NFZ zredukował ich liczbę z 22 do 8. Kartuski POU znajduje się na os.Derdowskiego 5A.

Teraz do jego zadań należy udzielanie informacji związanych z objęciem obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego i ustalanie prawa do świadczeń wynikających z ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej oraz w ramach koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, przyjmowanie wniosków o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego i jej wydawanie, ewidencjonowanie i potwierdzanie zleceń na środki pomocnicze i wystawianie kart comiesięcznego zaopatrzenia, weryfikacja i aktualizacja danych w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych, przyjmowanie i rejestrowanie skierowań na leczenie uzdrowiskowe, przyjmowanie skarg i wniosków od świadczeniobiorców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto