Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nauczanie zdalne w szkołach ponadpodstawowych w powiecie kartuskim od 19 października. Szkoły w Kartuskiem są przygotowane

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
Zgodnie z nowymi obostrzeniami rządowymi, od poniedziałku 19 października wszystkie szkoły ponadpodstawowe na terenie kraju, w tym powiatu kartuskiego, przechodzą na zdalny tryb nauczania.

Od poniedziałku 19 października mocą rozporządzenia rządu wszystkie szkoły ponadpodstawowe przechodzą na zdalny tryb nauczania.

Obecnie, z powodu zakażeń koronawirusem wśród nauczycieli i uczniów uczą się zdalnie uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Żukowie oraz Szkoły Podstawowej w Mojuszu, a także część klas ZSZiO w Kartuzach, SP nr 1 i SP nr 2 w Kartuzach, SP w Grzybnie, Sulęczynie i Przodkowie.

Jak zapewnia Jolanta Tersa, dyrektor Wydziału Edukacji w Starostwie Powiatowym w Kartuzach, szkoły ponadpodstawowe w Kartuskiem przygotowane są do zdalnego trybu nauczania

- Jesteśmy jak najbardziej gotowi na tryb nauki zdalny. To jest konsekwencja tych wszystkich działań, które podejmowaliśmy od marca w ubiegłym roku szkolnym - mówi Jolanta Tersa. - Natomiast nie jesteśmy wolni od tysiąca pytań, które mamy w związku z nową organizacją kształcenia. Pytania te dotyczą przede wszystkim organizacji pracy dla młodzieży o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Mamy też pytania odnośnie zajęć praktycznych uczniów, którzy uczą się w naszych warsztatach szkolnych. Zastanawiamy się też w jaki sposób potraktować wolę uczestniczenia uczniów w konsultacjach, które w ubiegłym roku szkolnym były możliwe. Jest wiele pytań, na które musimy uzyskać odpowiedzi.

Co najważniejsze, jak podkreśla Jolanta Tersa, nauczyciele są gotowi do pracy zdalnej i to w takiej formule, że część z nich prowadzić będzie nauczanie zdalne z domu, a część zadeklarowała, że będzie przychodzić do szkoły i w ramach pracy i dostępnego w placówkach sprzętu, będą uczyć zdalnie swoich uczniów ze szkoły.

- Okazuje się więc, że taki mieszany system gotowości kadr do wypełniania tego obowiązku również może funkcjonować - kontynuuje dyrektor wydziału edukacji. - Obecnie dyrektorzy naszych placówek pracują nad tym, by od poniedziałku szkoły mogły bez problemów i zastrzeżeń pracować w systemie zdalnym. Trzeba też powiedzieć, że wszyscy pracownicy administracji i obsługi normalnie przychodzą do pracy i pracują tak jak dotychczas.

Troską zarówno dyrektorów, jak i organu prowadzącego jest to, żeby każdy uczeń miał dostęp do komputera

- podkreśla Jolanta Tersa. - Żeby oprzyrządowanie, sieć, łącza działały sprawnie. Bo właśnie to było naszym głównym zmartwieniem w ubiegłym roku szkolnym - żeby ten kontakt elektroniczny się nie zawieszał. To jest troska, którą deklarują zarówno nauczyciele w stosunku do swojego warsztatu pracy, jak i uczniowie. Wiemy też, że nie w każdym gospodarstwie domowym jest wystarczająca liczba komputerów, laptopów, żeby każdy w określonym czasie mógł mieć dostęp do lekcji zdalnych. Dlatego podobnie jak wiosną, przeprowadzimy akcję wypożyczania sprzętu do nauki zdalnej. W tym celu postaramy się udostępnić młodzieży wszystkie nasze zasoby, aby maksymalna liczba tego sprzętu trafiła do uczniów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto