Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Myśliwi z tradycją

Leszek Dawidowski
Myśliwi i ich przyjaciele stanęli do pamiątkowego zdjęcia
Myśliwi i ich przyjaciele stanęli do pamiątkowego zdjęcia
Koło Łowieckie im. Wojskiego w Gdyni ma już 40 lat. W kościele w Gowidlinie w sobotę miejscowy proboszcz Leszek Knut odprawił z tej okazji mszę św., podczas której modlono się za myśliwych (także tych, którzy udali się ...

Koło Łowieckie im. Wojskiego w Gdyni ma już 40 lat. W kościele w Gowidlinie w sobotę miejscowy proboszcz Leszek Knut odprawił z tej okazji mszę św., podczas której modlono się za myśliwych (także tych, którzy udali się do krainy wiecznych łowów) i ich rodziny. Po niej odbyło się uroczyste spotkanie przy "Hubertówce" w Borowym Lesie. Odczytano historię koła, najbardziej zasłużonym myśliwym wręczono odznaczenia.

W uroczystości oprócz myśliwych udział wzięli przedstawiciele samorządu, lasów państwowych, Naczelnej Rady Łowieckiej, a także komisji etyki tradycji i zwyczajów łowieckich.

- Koło Łowieckie im. Wojskiego w Gdyni powstało w 1965 roku z podziału Koła im. Wojskiego przy Stoczni Komuny Paryskiej w Gdyni - mówi Piotr Dembiński, członek koła i przewodniczący komisji rewizyjnej. - Działalność łowiecka prowadzona była wówczas w dwóch obwodach: w okolicy Lini i Strzepcza, na terenie Nadleśnictwa Kartuzy. Później obwód w Strzepczu zamieniony został na inny - w okolicy Gowidlina, gdzie została stworzona prawdziwa baza myśliwska. To właśnie tu myśliwi urządzają każdego roku polowania hubertowskie kończące się biesiadą myśliwską.

Siedziba myśliwska była kilkakrotnie modernizowana. Ponadto w 2003 roku wykonano nowe ogrodzenie, a rok później zbudowano stołówkę myśliwską. Gospodarkę łowiecką koło prowadzi w dwóch dzierżawionych obwodach łowieckich: nr 43 w gminie Linia i nr 68 w gminie Sierakowice. Oba liczą ponad 8,1 tys. ha powierzchni. Koło posiada liczne urządzenia łowieckie - paśniki, paśniki-magazyny, ambony... Uprawiane są również poletka, łąki na zbiór siana, pasy zaporowe umożliwiają dobre bytowanie zwierzyny w okresie zimowym.

W ostatnich latach na terenie obwodu nr 68 - w Borowym Lesie - odbywają się Wiosenne Próby Polowe, tj. sprawdzian dla młodych psów myśliwskich.

Obecnie koło liczy 33 myśliwych i dwóch stażystów.
- Lasy i zwierzyna to jedne z największych dóbr narodowych - powiedział Tadeusz Kobiela, wójt gminy Sierakowice. - Bez nich bylibyśmy bardzo ubodzy.

Podczas uroczystości wręczono okolicznościowe odznaczenia. Brązowe Odznaki Zasługi Łowieckiej otrzymali: Tadeusz Kukawka, Edward Dembiński, Kazimierz Żak. Odznaczenie regionalne Za Zasługi dla Łowiectwa Ziemi Gdańskiej otrzymał Melchior Suchta. Medalami 50-lecia Członkostwa w Polskim Związku Łowieckim uhonorowano Gorysława Gezeka i Bohdana Polonisa. Natomiast Karolowi Brumke i Andrzeja Wilczukowi wręczono legitymacje stażystów.

Władze koła

? Tadeusz Kukawka - prezes
? Józef Studziński - łowczy
? Piotr Hancyk - podłowczy
? Witold Trojanowski - skarbnik
? Piotr Dembiński - sekretarz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto