Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mniejsza subwencja na języki mniejszościowe - czy nauka kaszubskiego jest zagrożona?

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Jan Wyrowiński oraz Jarosław Sellin
Jan Wyrowiński oraz Jarosław Sellin fot. Maciej Krajewski
W piątek 28 stycznia sejm odrzucił w głosowaniu senackie poprawki m.in. traktujące o przywróceniu wcześniej planowanej subwencji na nauczanie języków mniejszościowych. Zmiany w budżecie niepokoiły i wciąż niepokoją działaczy kaszubskich i samorządowców z naszego regionu. Ministerstwo Edukacji oraz posłowie, będący „za” zmniejszoną o prawie 40 mln zł subwencją, zapewniają jednak, że zmiany nie dotkną Kaszubów.

Sprawa ta od dłuższego czasu pozostawała na ustach działaczy kaszubskich, a także przedstawicieli samorządów województwa pomorskiego. Sejm bowiem planował zmiany w budżecie, m.in. zmniejszając subwencję na nauczanie języków mniejszości narodowych o 39,8 mln zł. Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk podkreślał wtedy, że najbardziej odbije się to na edukacji na Pomorzu, gdzie cały czas rozwijane jest nauczanie języka kaszubskiego.

- W 2005 roku został on uznany za jedyny język regionalny w Polsce. Obecnie w około 400 szkołach języka kaszubskiego uczy się ponad 20 tys. dzieci i młodzieży. Wielu rodziców na Pomorzu posyła swoje dzieci na lekcje kaszubskiego i oczekuje dalszego wsparcia państwa dla działań na rzecz zachowania rodzimej kultury, tradycji i związanych z nią wartości - pisał Mieczysław Struk w oficjalnym apelu do posłów. - Duża liczba dzieci uczących się języka regionalnego na Kaszubach sprawia, że jedna trzecia środków, przeznaczanych na subwencję oświatową w Polsce z tytułu nauczania języków mniejszościowych trafia właśnie do gmin i powiatów naszego regionu. Ewentualne obcięcie tej kwoty niestety mocno uderzy we wspólnoty lokalne i rodziny na Pomorzu.

Z podobnym apelem w tej sprawie wystąpił też Zarząd Powiatu Kartuskiego. Samorządowcy chcieli, aby sejm przyjął poprawki, złożone przez Senat RP, w których znalazło się przywrócenie dotychczasowych środków na nauczanie języków mniejszości w szkołach. W piątkowym głosowaniu jednak sejm odrzucił wszystkie 65 poprawek senatu. Ministerstwo Edukacji i Nauki spieszyło, aby wyjaśnić, iż zmniejszenie subwencji nie wpłynie na naukę np. języka kaszubskiego.

- [Poselska poprawka do budżetu] dotyczy wyłącznie języka niemieckiego i mniejszości niemieckiej. W żaden sposób nie dotyczy innych mniejszości narodowych - uspokajał na twitterze minister Przemysław Czarnek.

Na powyższe wskazuje również przytaczane przez ministra edukacji uzasadnienie zmian w projekcie ustawy budżetowej. Do owych wyjaśnień odsyła nas też poseł Jarosław Sellin (PiS), który głosował właśnie za odrzuceniem poprawek senackich.

- Kłamstwem jest, że to wpłynie na nauczanie języka kaszubskiego. To jest poprawka, która dotyczy tylko mniejszości niemieckiej w Polsce - mówi Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a od stycznia tego roku także Generalny Konserwator Zabytków.

Niemniej na decyzję sejmu szybko zareagowały władze Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

- Niestety, apele płynące z naszego środowiska nie przekonały większości posłów do przywrócenia kwoty tej subwencji do wysokości zaproponowanej przez rząd we wrześniu 2021 r. (…). Pomimo uspokajających deklaracji przedstawicieli Ministerstwa Edukacji i Nauki, zaistniała sytuacja napawa niepokojem co do przyszłości warunków nauczania języka kaszubskiego w polskich szkołach na Pomorzu i respektowania praw obywateli polskich, niezależnie od ich przynależności narodowej lub etnicznej - pisze Jan Wyrowiński, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Dziękując tym parlamentarzystom, którzy przychylili się do apeli Kaszubów, władze ZKP zapowiadają, że będą bacznie przyglądać się dalszym poczynaniom rządu w tej sprawie.

- Wprowadzona w ustawie budżetowej zmiana sprawi, że najprawdopodobniej niebawem administracja rządowa podejmie prace legislacyjne w obszarze warunków nauczania języków mniejszościowych i języka regionalnego. Będziemy je pilnie i krytycznie monitorować - zaznacza dalej Jan Wyrowiński.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto