Mistrzostwa Pomorza w Sierakowicach w baśkę na finał X Masters Kaszëbë 2017 ZDJĘCIA

Janina Stefanowska
Blisko 200 zawodników z Kaszub i Pomorza oraz gości z Kujaw i Wielkopolski oraz Wieliczki zasiadło do karcianych stolików w Szkole Podstawowej nr 2 w Sierakowicach. Tu tu rozegrano Mistrzostwa Pomorza 2017. Mistrzem Pomorza został Andrzej Kitowski z Zacisza Mosty. Zwycięzcami Masters Kaszëbë 2017 zostali Janusz Jaworowski i Janusz Klajborowski - Klimek z Grudziądza.

Stowarzyszenie Federacja Kaszëbë – Baszka – Lës była organizatorem na rozgrywek zaliczanych do rankingu Masters Kaszëbë 2017. Na cały cykl składa się 10 turniejów, które są zaliczane do rankingu. W rankingu prowadzono trzy klasyfikacje: drużynową, par oraz indywidualne panów i pań.

- Mistrzostwa Pomorza były ostatnim turniejem rankingowym zaliczanym do klasyfikacji Masters Kaszëbë w czerwoną baśkę - informuje Mirosław Ugowski ze stowarzyszenia.

Mistrzem Pomorza został Andrzej Kitowski – Zacisze Mosty, który rozegrał wspaniały turniej dystansując pozostałych zawodników. Wicemistrzem Pomorza został Tadeusz Gosz – Kaszuby Lębork, który także zanotował znakomity turniej. Na trzecim miejscu został sklasyfikowany Janusz Jaworowski z Klimka Grudziądz, który zanotował kolejny sukces sportowy.
Blisko podium finiszowali kolejni zawodnicy: Mirosław Kuczkowski - Murkaz Paczewo, Jan Jamrus - Baśka Białogóra, Stanisław Roda - GKS Sierakowice, Józef Sylka - Słupia Sulęczyno. Najlepszą zawodniczka turnieju została Lidia Żywicka – Baszta II Bytów.

Turniej par wygrali Jaworowski Janusz i Klajborowski Janusz - Klimek Grudziądz, tegoroczni zwycięzcy Masters Kaszëbë 2017. Drugie miejsce zdobył GKS Sierakowice - Domarus Jacek i Roda Stanisław. Na trzecim miejscu rywalizację ukończyła Słupia Sulęczyno - Stenka Stanisław i Złoch Stanisław.

W rywalizacji zespołów zwyciężyły Kaszuby Lębork – kpt. Rudyk Bogdan, Gosz Tadeusz Michniewicz Józef, Miiller Gerard, które zdobyły swój najważniejszy tytuł w karierze sportowej.
Drugie miejsce zdobyła Słupia Sulęczyno, która także zagrała dobry turniej - kpt. Stenka Stanisław, Jażdżewski Jan, Sylka Józef, Złoch Stanisław.
Na trzecim miejscu finiszował Klimek Grudziądz, tegoroczny zwycięzca Masters Kaszëbë 2017. Zespół Mistrzów z Grudziądza reprezentowali – kpt. Lipowski Mirosław, Ciernicki Wojciech, Klajborowski Janusz, Jaworowski Janusz. Wśród najlepszych zespołów sklasyfikowano także: Szpicę Szemud, Baśkę Białogóra, Sierakowice Kosy, Murkaz Paczewo, Tornado Lębork, Remus Żelistrzewo, GKS Sierakowice.

Rozgrywki dobiegają końca i tradycyjnie po Mistrzostwach Pomorza, poznamy ostateczne rozstrzygnięcia w rankingu. Podsumowanie i nagrodzenie najlepszych baśkarzy na Kaszubach, odbędzie się 26 listopada podczas turnieju o Puchar Stolema w Gniewinie.

Patronat honorowy nad Masters Kaszëbë sprawują Edmund Wittbrodt, prezes Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego oraz Ryszard Kalkowski, wójt gminy Szemud.