Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy powiatu kartuskiego oszukani podczas zakupów internetowych. Mieszkanka Żukowa straciła 20 tys. zł!

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
Archiwum red/dziennikbaltycki
W ciągu ostatniej doby policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach przyjęli 4 zawiadomienia dotyczące przestępstw internetowych. We wszystkich przypadkach osoby pokrzywdzone straciły swoje oszczędności. Teraz śledczy będą szczegółowo ustalać metody działania i dane oszustów, którym grozi kara pozbawienia wolności do lat 8.

Zakupy przez internet, bankowość elektroniczna czy komunikatory to powszechne i wygodne w użytkowaniu narzędzia z których korzystamy na co dzień. Dzięki nim, bez wychodzenia z domu, możemy zrobić zakupy, opłacić rachunki nie tracąc cennego czasu. Mimo to kartuscy policjanci apelują o ostrożność i rozwagę, aby nie stracić naszych oszczędności.

Oszukani mieszkańcy powiatu kartuskiego

O tym jak niebezpieczne może być korzystanie z Internetu przekonało się trzech mieszkańców z powiatu kartuskiego, którzy zgłosili się na komendę 23 września i złożyli zawiadomienia o przestępstwie. Każdy z nich został oszukany podczas zakupów internetowych i stracił po kilkaset złotych.

Mieszkance Żukowa ukradziono 20 tys. zł

Dodatkowo do Komisariatu Policji w Żukowie zgłosiła się 58 letnia kobieta, której z konta bankowego zniknęło ponad 20 tysięcy złotych. Sprawca tego przestępstwa korzystając z elektronicznego dostępu do rachunku wykonał pięć transakcji płatniczych. Śledczy będą dokładnie badać okoliczności tych przestępstw i ustalać dane oszustów.

Korzystając z internetu należy pamiętać o podstawowych zasadach:

KPP Kartuzy informuje co należy zrobić, aby zminimalizować ryzyko oszustwa. Przede wszystkim warto regularnie uaktualniać system i oprogramowanie, które jest przez nas używane. Powinniśmy też zaopatrzyć swój komputer w program antywirusowy, który ostrzeże nas przed niebezpieczeństwem.

Nie należy otwierać hiperłączy bezpośrednio z otrzymanego e-maila lub wiadomości SMS, szczególnie jeśli nie znamy nadawcy wiadomości. Nie wolno też przesyłać mailem żadnych danych osobistych - w żadnym wypadku nie wypełniajmy danymi osobistymi formularzy zawartych w wiadomości e-mail.

Banki i instytucje finansowe stosują protokół HTTPS tam, gdzie konieczne jest zalogowanie do systemu. Adres strony WWW rozpoczyna się wtedy od wyrażenia "https://", a nie "http://". (Jeśli strona z logowaniem nie zawiera w adresie nazwy protokołu HTTPS, powinno się zgłosić to osobom z banku i nie podawać na niej żadnych danych).

Każde podejrzenia co do podrobionych witryn internetowych należy jak najszybciej przekazać policjantom lub pracownikom danego banku odpowiedzialnym za ich funkcjonowanie w sieci.

Robiąc zakupy w internecie zwróćmy uwagę na:

- podaną cenę produktu – gdy jest zbyt niska może to sugerować towar podrobiony
- przed zakupem zorientujmy się kim jest osoba sprzedająca - mając pozytywne opinie możemy być pewniejsi zakupu
- sprawdzajmy od kiedy konto sprzedawcy widnieje w serwisie i ilu użytkowników korzystało z jego usług
- za każdym razem czytajmy regulamin sklepu i opis aukcji serwisu z którego korzystamy
- domagajmy się potwierdzenia nadania przesyłki, nie wpłacajmy pieniędzy przed potwierdzeniem wygranej licytacji
- nie kasujmy korespondencji ze sprzedającym - w przypadku oszustwa jest ona dowodem potwierdzającym zakup

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto