MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Mali Wierchowianie

(u)
W ramach współpracy z kartuską Szkołą Podstawową nr 2 gości w Kartuzach zespół Mali Wierchowanie, działający przy Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskej. Mali górale prezentują na Kaszubach swoją kulturę i zwyczaje.

W ramach współpracy z kartuską Szkołą Podstawową nr 2 gości w Kartuzach zespół Mali Wierchowanie, działający przy Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskej. Mali górale prezentują na Kaszubach swoją kulturę i zwyczaje. W sali gimnastycznej SP nr 2 odbył się integracyjny koncert góralskiego zespołu oraz Słunoszek z Kartuz. Było mnóstwo wesołych przyśpiewek, tańców, no i kolorowe stroje oczywiście. W sobotę Mali Wierchowianie na zaproszenie wiceburmistrza Bytowa Romana Zaborowskiego będą gośćmi Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Bytowie.

Goście z gór zdążyli już zwiedzić Sopot, zobaczyć Bałtyk, odwiedzić Muzeum Kaszubskie w Kartuzach oraz wysłuchać wielu ciekawych opowieści i legend o naszym regionie. Byli również w kartuskiej kolegiacie i Refektarzu, gdzie oglądali wystawę malarską Jana Góry. Spacerowali brzegiem Jeziora Klasztornego Małego, Ścieżką Filozofów, odpoczęli na Wyspie Łabędziej. Zwiedzili także, z kolegami z Kartuz, zamek krzyżacki w Malborku.

W niedzielę, 28 lipca o godz. 9.30, w kartuskiej kolegiacie odprawiona zostanie kaszubsko-góralska msza święta. Po niej Mali Wierchowianie wrócą do Bukowiny Tatrzańskiej.
A w sierpniu kartuskie Słunoszka pojadą do Bukowiny Tatrzańskiej. Tam wezmą udział m. in. w XXXVI Sabałowych Bajaniach.

Mali Wierchowianie
W skład grupy wchodzą dzieci i młodzież szkół podstawowych oraz gimnazjum. Członkowie zespołu ciężko pracują pod czujnym okiem Bartłomieja Koszarka, który zajmuje się zespołem od czterech lat. Jest to dla niego nie tylko tradycja regionalna, ale również rodzinna. Uczy swoich podopiecznych piosenek, tańców oraz gry na instrumentach smyczkowych. Sam bierze czynny udział w występach, śpiewając i grając na skrzypcach. Zespół Mali Wierchowianie działa prezentuje folklor skalnego Podhala w Polsce i za granicą. Na przełomie czerwca i lipca koncertowali we Francji. Dawali tam prelekcje dotyczące kultury i zwyczajów góralskich.

Słunoszka
Powstały z inicjatywy Danuty Rek we wrześniu 2000 roku. Zajęcia z zespołem prowadzą Wioletta Stoltmann oraz Henryk Klimek, który jest jednocześnie kierownikiem artystycznym zespołu. Grupa skupia 76 dzieci w wieku od 6 do 13 lat. Już w pierwszym roku działalności Słunoszka zajęły pierwsze miejsce w Przeglądzie Twórczości Kaszubskiej dzieci i młodzieży szkół podstawowych. Podobny sukces osiągnęły rok później.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto