Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Liczne zgłoszenia o wałęsających się psach w Sulęczynie. Zaapelował sam wójt

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
W przypadku, gdy mamy faktyczne podejrzenie, że zwierzę jest bezdomne, poinformujmy o tym urząd gminy lub sołtysa.
W przypadku, gdy mamy faktyczne podejrzenie, że zwierzę jest bezdomne, poinformujmy o tym urząd gminy lub sołtysa. fot. ilustr. / Piotr Krzyzanowski
Na terenie gminy Sulęczyno wielokrotnie zgłaszano ostatnio informacje o „bezdomnych psach”. Często nie są to jednak bezpańskie zwierzęta. Władze gminy zaznaczają, że takie pozostawienie czworonoga jest przede wszystkim niebezpieczne - nie tylko dla samego psa.

Do Urzędu Gminy w Sulęczynie docierały w ostatnim czasie sygnały o psach, wałęsających się pozornie bez opieki. Zgłaszane są one jako bezpańskie, ale często okazuje się, że mają właścicieli.

Sulęczyno. Wałęsające się psy nie zawsze są bezdomne

Jak zauważają władze samorządowe, tak pozostawione zwierzęta domowe nie tylko same są narażone, ale i stanowią zagrożenie dla innych mieszkańców, w szczególności dzieci. Stali sąsiedzi mogą wiedzieć, do kogo należy zwierzę i że nie trzeba się tu niczego obawiać, ale gmina Sulęczyno jest też celem dla wielu turystów - osób nieobeznanych w lokalnej sytuacji.

W efekcie samorząd zwraca się bezpośrednio do posiadaczy czworonogów, aby ci zabezpieczyli nieruchomości przed samowolnym opuszczeniem ich przez psy.

- Należy pamiętać, że wałęsające się zwierzęta w większości przypadków mają swoich właścicieli, a pojawiające się „bezdomne psy” to głównie zwierzęta nieodpowiednio dopilnowane przez właściciela. Z uzyskanych informacji i obserwacji wynika, iż w większości przypadków psy zgłaszane do odbioru nie są bezpańskie. Są to psy, które oddaliły się z okolicznych domów przez nierozwagę swoich właścicieli - zauważa Bernard Grucza, wójt gminy Sulęczyno.

Nie można zostawiać zwierząt samym sobie!

Szef sulęczyńskiego samorządu przypomina jednocześnie, że zgodnie z regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie gminy, osoby utrzymujące psy i inne zwierzęta domowe są zobowiązane do sprawowania właściwej opieki nad tymi zwierzętami, a w szczególności muszą zadbać o to, by nie pozostawiać ich bez dozoru.

- Na tereny użyteczności publicznej psy muszą być wyprowadzane na smyczy i w kagańcach - dodaje Bernard Grucza.

Jeśli znamy właściciela pozostawionego psa, fakt ten powinniśmy zgłosić policji.

- Policja ma prawo nałożyć wówczas mandat na nieodpowiedzialnego właściciela - wyjaśnia wójt Sulęczyna.

ZOBACZ TEŻ:
Seria zderzeń z leśnymi zwierzętami w Kartuskiem. Policjanci ostrzegają

Co zrobić, gdy natrafimy na bezpańskiego psa?

Kiedy mamy faktyczne podejrzenie, że zwierzę jest bezpańskie, wówczas należy zgłoszenia kierować telefonicznie lub osobiście do Urzędu Gminy lub do sołtysa danej miejscowości. W tym drugim przypadku sołtys, po ustaleniu, czy zwierzę rzeczywiście nie ma właściciela, przekażę tę informację do urzędu.

- Jeśli okaże się, iż zgłoszone i zabrane zwierzę miało właściciela, zostanie on obciążony kosztami odbioru i utrzymania go w schronisku - czytamy w oficjalnym komunikacie Urzędu Gminy Sulęczyno. - Przekazując zgłoszenie do Urzędu Gminy, posterunku policji lub do sołtysa należy podać: swoje dane osobowe, miejsce przebywania zwierzęcia, nr telefonu kontaktowego.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Liczne zgłoszenia o wałęsających się psach w Sulęczynie. Zaapelował sam wójt - Dziennik Bałtycki

Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto