Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Leśny Orzeł” z szansą na rekord Guinnessa. Mozaika w Nadleśnictwie Lipusz ma prawie 10 ha [ZDJĘCIA]

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
W piątek 2 sierpnia, na granicy powiatów bytowskiego i kartuskiego rozpoczęła się procedura, związana z biciem rekordu Guinnessa w kategorii największy wzór z drzew. Zasadzony na terenie Nadleśnictwa Lipusz, w leśnictwie Kłodno „leśny orzeł” po zmierzeniu ma powierzchnię niemalże 10 hektarów.

Piątkowa procedura polegała na zmierzeniu całkowitej powierzchni utworzonego z drzew godła Polski. Wedle wymogów Guinnessa w obliczaniu wzięli udział Monika Skinder, przedstawicielka Biura Rekordów oraz Jarosław Marcyniuk, geodeta uprawniony, który dokonał pomiaru zewnętrznego obrysu tarczy. W procedurze uczestniczyło także dwoje wykształconych leśników, niezwiązanych z Lasami Państwowymi, oraz dwóch niezależnych świadków - w tym przypadku złożyło się, że byli to panowie z Wałbrzycha i Poznania, akurat będący na wczasach w okolicy.

Mozaika z drzew jest przy tym nową kategorią rekordu Guinnessa, niemniej aby być zakwalifikowanym wzór w Nadleśnictwie Lipusz musiał mieć powierzchnię minimum 10 tys. metrów kwadratowych (licząc w metrach z dokładnością do drugiego miejsca po przecinku). Próg ten przekroczył prawie dziesięciokrotnie, osiągając łącznie 99 898,26 metrów kwadratowych.

Nie oznacza to jednak, że rekord został już pobity, ale rokowania są dobre.
- Teraz były zebrane pomiary do spełnienia wytycznych względem powierzchni - wyjaśnia Monika Skinder. - Inne wytyczne świadczą o tym, że muszą być minimum dwa kolory, żeby to było uznane jako mozaika, i, jak te sadzonki urosną, to nie może być dziur między nimi, muszą tworzyć spójną całość.

Na ten moment powstał kolejny dokument za tym, aby rekord był ustanowiony, jednak na ostateczny werdykt trzeba będzie poczekać na zdjęcie z lotu ptaka z widoczną całą, dwukolorową mozaiką.

Odnawianie lasu na 100-lecie odzyskania niepodległości

20 października ubiegłego roku, w ramach setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, na terenie Nadleśnictwa Lipusz miała miejsce akcja odnowienia lasu, zniszczonego w wyniku nawałnic, jakie spustoszyły Kaszuby w 2017 roku. Zasadzone drzewa miały uformować widoczny z lotu ptaka wizerunek orła - godła Polski. Akcja odbyła się pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Sylwetkę ,,leśnego orła” wypełnia brzoza w otoczeniu sosny.

- Gdańscy leśnicy, razem z harcerzami Chorągwi Gdańskiej uznali, że takie połączenie procesu odbudowy zniszczonych przez huragan drzewostanów z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i rozpoczęcia procesu odbudowy naszej państwowości będzie godnym upamiętnieniem tych wydarzeń - informuje Jerzy Krefft, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku.

Symbolika obszaru, na jakim powstała mozaika jest przy tym wyjątkowa, ponieważ zachodnia granica Nadleśnictwa Lipusz była równocześnie granicą odrodzonej w 1918 roku Polski.

- Ten żywy pomnik jest trwałym wspomnieniem tamtego czasu - dodaje Jerzy Krefft. - „Orzeł” powstał w zgodzie z zasadami sztuki leśnej, dzięki odpowiedniemu doborowi gatunków do warunków siedliskowych tego miejsca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto