MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kwidzyn. „Balladyna” w wersji on-line. Biblioteka Miejsko-Powiatowa przyłączyła się do „Narodowego Czytania”

Mirosław Wiśniewski
Mirosław Wiśniewski
„Balladynę” Juliusza Słowackiego odczytali czytelnicy biblioteki oraz młodzi aktorzy z Formacji Teatralnej „Sotie”
„Balladynę” Juliusza Słowackiego odczytali czytelnicy biblioteki oraz młodzi aktorzy z Formacji Teatralnej „Sotie” Fot. Biblioteka Miejsko-Powiatowa w Kwidzynie
„Narodowe Czytanie” w wersji on-line? Czemu nie! Właśnie w taki sposób do ogólnopolskiej akcji podeszła Biblioteka Miejsko-Powiatowa w Kwidzynie wraz z Kwidzyńskim Centrum Kultury. „Balladynę” Juliusza Słowackiego odczytali czytelnicy biblioteki oraz młodzi aktorzy z Formacji Teatralnej „Sotie”.

- Tegoroczne „Narodowe Czytanie” musiało być zrealizowane w jak najbezpieczniejszej formie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Zdecydowaliśmy się na formę on-line. Wspólnie z czytelnikami oraz przy bezcennej pomocy Kwidzyńskiego Centrum Kultury udało się zorganizować namiastkę tego, co moglibyśmy zrobić na żywo w bibliotece – podkreślają organizatorzy kwidzyńskiej akcji.

Przypomnijmy, że „Balladyna” Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydano go pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach: Balladynie i Alinie, szybko stała się bardzo popularna. Wywarła również duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Dodajmy również, że „Narodowe Czytanie" organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa.

W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, a rok później „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.
W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były natomiast Nowele polskie – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto