Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krzysztof Różnicki otrzymał Nagrodę Starosty Kartuskiego

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Również władze powiatowe zdecydowały się wyróżnić młodego Mistrza Polski - we wtorek Krzysztof Różnicki odebrał Nagrodę Starosty Kartuskiego za wysokie osiągnięcia sportowe. Bogdan Łapa podkreślił również zasługi jego trenera - Krzysztofa Króla.

We wtorek 8 września starosta kartuski Bogdan Łapa wręczył specjalną nagrodę za wysokie osiągnięcia sportowe Krzyszofowi Różnickiemu, Mistrzowi Polski seniorów w biegu na 800 m. W uroczystym spotkaniu wziął udział sam młody biegacz z Migów (gm. Sierakowice) wraz z mamą oraz trenerem Krzysztofem Królem, który także został wyróżniony przez władze powiatowe.

- Mistrzostwo Polski to wielki wyczyn, ale też i podparty wielką pracą, zaangażowaniem w to, żeby zwyciężać - mówił Bogdan Łapa, zwracając uwagę nie tylko na niezwykły talent i poświęcenie Krzysztofa Różnickiego, ale też i wkład jego trenera Krzystzofa Króla. - Mamy dwóch Krzysztofów, którzy są na medal. Myślę, że to wspaniała reklama dla powiatu kartuskiego. Będziemy za Was trzymać kciuki, dopingować i w miarę możliwości wspomagać. Dziękuję za wkład pracy na rzecz sportu, ale też i sławienia kartuskiego klubu oraz powiatu (…). Myślę, że tutaj powiat na pewno będzie dokonywał wszelkich starań, żeby pomóc w rozwoju tak wyjątkowego talentu.

Dwóch Krzysztofów na medal

Przypomnijmy, że Krzysztof Różnicki w ostatni weekend sierpnia wywalczył złoty medal w biegu na 800 m podczas lekkoatletycznych Mistrzostw Polski seniorów, rozgrywanych we Włocławku. 17-letni zawodnik Cartusii pokonał tym samym czołowych polskich średniodystansowców: Michała Rozmysa (Młodzieżowy wicemistrz Europy na 1500 m, 4. zawodnik ME w Berlinie na 800 m) i Mateusza Borkowskiego (Młodzieżowego Mistrza Europy i 5. zawodnika ME w Berlinie na 800 m). Na metę dobiegł z czasem 1:47,73.

Aktualnie jest on liderem tabel europejskich w swojej kategorii wiekowej, na koncie ma też liczne sukcesy w prestiżowych zawodach, jak np. ubiegłoroczne Młodzieżowe Igrzyska Europejskie w Baku, gdzie zdobył srebro na 800 m, czy zwycięstwo na Międzynarodowym Meczu Międzypaństwowym w Kijowie w 2019 roku. Od dwóch lat jest też członkiem Kadry Narodowej bloku wytrzymałości Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Sylwetkę samego Krzysztofa Różnickiego szerzej przybliżamy tutaj

Krzyszof Król, trener sekcji lekkoatletycznej w GKS Cartusia Kartuzy, także może pochwalić się niemałymi osiągnięciami. Od 2018 roku jest również trenerem Kadry Narodowej PZLA (Krzysztof Różnicki ćwiczy właśnie w jego grupie), a wcześniej przez 6 lat był trenerem Zaplecza Kadry Narodowej. Jego wychowankowie wielokrotnie uczestniczyli w Mistrzostwach Świata i Europy, a także zdobyli łącznie 50 medali Mistrzostw Polski we wszystkich możliwych kategoriach wiekowych. Podopiecznym trenera Cartusii był też Kacper Adamczyk, srebrny medalista Mistrzostw Polski w sztafecie szwedzkiej U16.

- Sekcja lekkoatletyczna Cartusii Kartuzy funkcjonuje od 2017 z inicjatywy władz i był to strzał w dziesiątkę! Lekkoatleci mogą pochwalić się już 11 medalami Mistrzostw Polski w kategoriach Młodzików, juniorów młodszych i juniorów - opowiada Krzyszof Król, który prowadzi również drużynę lekkoatletyczną w gminie Żukowo. - Dzięki wsparciu gminy Żukowo zdobyliśmy blisko 40 medali Mistrzostw Polski we wszystkich kategoriach wiekowych od dziecka starszego aż do drużynowego medalu Mistrzostw Polski w biegach przełajowych w Żaganiu. Poza medalami Mistrzostw Polski zawodnicy GKS Żukowo startowali w przełajowych Mistrzostwach Europy w Samorin, meczach Międzypaństwowych oraz Pucharach Europy.

Pogodzenie treningów i życia codziennego

Jak opowiada trener kartuskich lekkoatletów ich ćwiczenia są swego rodzaju działaniem długofalowym, które przygotowuje organizm do sezonu oraz imprezy docelowej - w tym przypadku do Mistrzostw Polski.

- My lekkoatleci rozpoczynamy przygotowania do sezonu letniego już na przełomie października/listopada po drodze startując czempionat w hali i przechodzimy przez biegi przełajowe. Na trening w zależności od jednostki treningowej poświęcamy od 70-130min z rozciąganiem i stabilizacją – opowiada Krzysztof Król.

Zapytany o to, jak on i jego podopieczni godzą codzienny wysiłek fizyczny z życiem prywatnym zwraca uwagę, że faktycznie czas jest ograniczony, ale przy odpowiednim rozplanowaniu nie ma to negatywnego wpływu na naukę czy kontakty z rodziną i przyjaciółmi.

- Życie prywatne sportowca funkcjonuje, aczkolwiek wiadomo, że sport wyczynowy na poziomie krajowym, a u Krzyśka światowym, wymusza pewne ograniczenia w spotkaniach towarzyskich. Natomiast w przypadku właśnie Krzyśka to wszystko jest w miarę poukładane od dwóch lat i w szkole czy w życiu prywatnym sobie dobrze radzi! Dojazdy są czasochłonne i wymagają olbrzymiego poświęcenia, by z Migów dojechać do Kartuz, pójść na zajęcia lekcyjne, trening i powrót do domu.

Ostatecznie jednak warto poświęcić ten czas, kiedy spojrzy się na efekty własnej pracy.

- Lekkoatletyka poza biegami sztafetowymi to sport indywidualny i każdy pracuje na swój własny wynik, podczas zawodów trzeba liczyć tylko na siebie. „Królowa sportu” jest sportem wymiernym, gdzie zawodnik pracuje kilka miesięcy by osiągnąć jak najlepszy wynik danego sezonu w rzutach, skokach czy biegach - mówi Krzysztof Król, zwracając też uwagę na to, co można przenieść wraz z treningiem do życia codziennego. - Zdecydowanie sport uczy wytrwałości w dążeniu do celu, zaciętości, pokory i kształtuje charakter sportowca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trener Wojciech Łobodziński mówi o sytuacji kadrowej Arki Gdynia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto