Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krąg Arasmusa w Kiełpinie - "O czym szumią kaszubskie lasy..." ZDJĘCIA

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
Ze zbiorów stowarzyszenia
Stowarzyszenie Krąg Arasmusa w Kiełpinie już drugi rok realizuje projekt "O czym szumią kaszubskie lasy…, w hołdzie ofiarom II wojny światowej". W ramach przedsięwzięcia odbyła się II edycja konkursu "Ks. Antoni Arasmus w gronie bohaterów II wojny światowej". Skierowany był do starszych klas szkół podstawowych, uczestniczących również w jego pierwszej edycji. - W ubiegłym roku skupiliśmy się na wciąż żywych, jak się okazuje, wydarzeniach i cichych bohaterach w gminie Kartuzy – mówi Elżbieta Antkiewicz, prezes stowarzyszenia Krąg Arasmusa. - W tym roku pochyliliśmy się nad wydarzeniami, które miały miejsce w gminie Stężyca. Tytuł projektu o metaforycznym przesłaniu, wyraża potrzebę wsłuchania się w szum drzew kaszubskich lasów, cichego świadka tamtych zdarzeń.

W ramach II edycji konkursu "Ks. Antoni Arasmus w gronie bohaterów II wojny światowej", jego uczestnicy rozwiązywali testy konkursowe. Zaraz po tym pisemnym sprawdzianie wiedzy odbyła się wycieczka do Miejsc Pamięci na terenie gminy Stężyca.
Do konkursu zgłosili się uczniowie pięciu szkół podstawowych: SP Borcz, SP Dzierżążno, SP Egiertowo, SP Somonino i SP Szymbark.
- Zadaniu duchowo patronuje ks. Antoni Arasmus, bohater kiełpińskiej parafii – mówi Elżbieta Antkiewicz. - Celem konkursu jest też promocja Jego postaci i dokonań.

Wyjazd do Szymbarku

Rankiem, przed wyjazdem do Szymbarku, gdzie odbywała się tegoroczna edycja konkursu, jego uczestnicy spotkali się na wspólnej modlitwie w kościele św. Michała Archanioła w Kiełpinie. Tu o księdzu Antonim i Jego dziełach pozostawionych w kiełpińskiej parafii opowiedział proboszcz, ks. Tomasz Juchniewicz.
- Ks. Antoni Arasmus był proboszczem parafii Kiełpino, ściganym przez hitlerowców za odwagę sprawowania misji kapłana patrioty – mówił ks. Tomasz. - 27 października 1939 roku został bestialsko zamordowany w pobliskim lesie. Mimo trwającej niemal sześć lat wojny, mieszkańcy wsi nie zapomnieli o swym duszpasterzu. Już 5 czerwca 1945 roku zorganizowano ekshumację i oględziny jego zwłok. 13 czerwca szczątki księdza Antoniego Arasmusa zostały pochowane na kiełpińskim cmentarzu. Ks. Antoni jest kandydatem do chwały męczeństwa z diecezji pelplińskiej, trwa proces beatyfikacyjny.
Po wspólnej modlitwie i wspomnieniu Męczennika, uczestnicy projektu udali się autokarem do Szymbarku.

W gościnnych progach restauracji „Pod Wieżą”, u państwa Beaty i Andrzeja Młyńskich

Tu odbyła się część konkursowa. Przed jej rozpoczęciem uczestnicy wydarzenia mieli okazję zwiedzić Izbę Pamięci o ks. Franciszku Motylewskim, miejscowym bohaterze II wojny światowej. O jego trudnej i owocnej posłudze opowiedział Franciszek Hirsz, lokalny społecznik, autor książki o kapłanie i współzałożyciel Izby. Następnie grupę wycieczkowiczów w lokalu gastronomicznym powitały Panie z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich, które włączyły się w organizację przedsięwzięcia. Po uroczystym otwarciu, powitaniu uczestnicy projektu zapoznali się z fragmentami książek Franciszka Hirsza „Wspomnienia o Franciszku Motylewskim i jego bliskich” i Franciszka Szczęsnego „W krainie Gryfa”. Pytania odnoszące się do tych publikacji zamieszczono w testach konkursowych.
- Do konkursu przystąpiło łącznie 25 uczniów – kontynuuje Elżbieta Antkiewicz. - Ich zadaniem było rozwiązanie testów, zawierających 20 pytań, w większości otwartych.

O czym szumią… kaszubskie lasy

Zgodnie z założeniami projektu, uczestnicy konkursu, członkowie Stowarzyszenia Kręgu Arasmusa, wyruszyli na wycieczkę celem poznania miejsc martyrologii w Gołubiu i Szymbarku. Historia zdarzeń na tym terenie ściśle łączy się z działalnością Tajnej Organizacji ”Gryf Pomorski”. Żywej lekcji historii udzielili zwiedzającym przewodnicy wolontariusze: Franciszek Szczęsny autor wielu książek i publikacji dotyczących historii Pomorza i Kaszub w tym „Gryfa Pomorskiego” oraz Franciszek Hirsz, lokalny społecznik i promotor historii szymbarskiej parafii. W Miejscach Pamięci złożono kwiaty, zapalano znicze, ofiarowano modlitwę za poległych i pomordowanych.

W czasie kiedy wycieczkowicze oddawali hołd lokalnym bohaterom, nad pracami młodzieży pochyliła się komisja w składzie: przewodniczący Stanisław Miłosz - emerytowany nauczyciel, do niedawna prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego w Kartuzach, Gabriela Formela - dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Stężycy, Urszula Zaborowska członek zarządu Koła Gospodyń Wiejskich w Szymbarku oraz Maria Sikora w imieniu realizatora projektu.

Laureaci

1. Małgorzata Leszkowska
2. Amelia Krause
3. Aleksandra Rutkowska
Wyróżnienia otrzymali: Damian Szwaba, Bartłomiej Regliński, Oskar Kryszewski, Damian Wilkowski, Paweł Wroński, Adrian Stenka.
- Jako nauczyciel jestem z was dumny w sposób szczególny – mówił Stanisław Miłosz, szef komisji konkursowej. - Odpowiedzi niektórych z was świadczą nie tylko o wiedzy konkursowej, ale też o potrzebie jej zdobywania dla własnej satysfakcji. Jestem z pokolenia tamtego czasu, nie macie pojęcia jaką sprawiacie mi tym radość.

Wręczenie nagród i poczęstunek

Nagrodami w konkursach projektu są płaskorzeźby „Chrystusa Frasobliwego” Piotra Nastały oraz brzozowe świeczki Elżbiety Brzeskiej z Kiełpina. Organizatorzy wydarzenia podziękowali nauczycielom, dzięki którym młodzież miała szansę uczestniczyć w projekcie oraz wykazać się wiedzą w konkursie: Waldemarowi Turowskiemu, Marii Klinosz, Annie Dzienisz, Teresie Richert oraz Monice Miłosz.
- W drodze powrotnej do Kiełpina zarezerwowaliśmy czas na poznanie historii pomnika Bojowników Ruchu Oporu na Złotej Górze w Brodnicy Górnej - dodaje pani Elżbieta. - Ostatnia modlitwa i płomyk znicza spoczął w maryjnej grocie przy kiełpińskim kościele, która jest dziełem ks. Antoniego Arasmusa.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto