Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Powiat kartuski pozostaje w strefie czerwonej

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Paweł Relikowski / Polskapress
Ministerstwo Zdrowia przygotowało nową listę miast i powiatów, znajdujących się w strefach żółtych i czerwonych jeśli chodzi o dodatkowe obostrzenia, związane z pandemia koronawirusa. Według rozporządzenia Rady Ministrów w strefie czerwonej pozostanie jeszcze powiat kartuski, wiele rejonów Pomorza trafi też do strefy żółtej.

Rekordy zakażeń w powiecie kartuskim i strefa czerwona!

W ostatnich dniach w Polsce odnotowuje się rekordowe wzrosty zakażeń koronawirusem. Pomimo wprowadzenia strefy czerwonej na terenie powiatu kartuskiego także tutaj znacząco przybywa nowych przypadków zachorowania na COVID-19 - w niedzielę padł niechlubny rekord 58 osób zakażonych. Również na terenie całego Pomorza z dnia na dzień w szybkim tempie wzrasta liczba zakażeń. W efekcie wiele z tutejszych powiatów trafiło do strefy żółtej.

Ministerstwo Zdrowia przygotowało nową listę miast i powiatów, które znajdą się w strefach żółtej oraz czerwonej. Jak czytamy w rozporządzeniu Rady Ministrów w strefie czerwonej znajdzie się łącznie 16 powiatów, w tym będący już w niej powiat kartuski, a także miasto Sopot. Jeśli zaś chodzi o strefę żółtą to na Pomorzu dodatkowymi obostrzeniami objęte zostaną Gdańsk, Gdynia oraz powiaty bytowski, gdański, kościerski, nowodworski, pucki, słupski i wejherowski. Do strefy zagrożonej wpisano z kolei miasto Słupsk.

Nowe obostrzenia będą obowiązywały od soboty 3 października.

Co oznacza strefa czerwona?

Przypomnijmy, że wpisanie powiatu kartuskiego do strefy czerwonej wiąże się m.in. z zakazem organizacji kongresów, targów oraz imprez kulturalnych, wydarzenia sportowe muszą odbywać się bez udziału publiczności, w lokalach gastronomicznych może być 1 klient na 4 m kw. lokalu, z kolei w siłowniach i klubach fitness może być 1 osoba na 10 m kw. W kościołach i miejscach kultu religijnego może być maksymalnie połowa liczby osób, która może zmieścić się w świątyni, a jeżeli uroczystość religijna odbywa się na otwartym powietrzu, może w nim wziąć udział 150 osób przy zachowaniu dystansu społecznego i zakryciu nosa i ust.

W pojazdach transportu zbiorowego może być 50 proc. liczby miejsc siedzących albo 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych – przewozy lokalne w ramach obszaru czerwonego. W weselu zaś może wziąć udział maksymalnie 50 osób z wyjątkiem obsługi.

W strefie czerwonej również wszędzie w przestrzeni publicznej należy nosić maski.

Szczegółowe informacje o dodatkowych obostrzeniach można znaleźć na oficjalnym portalu rządowym - tutaj

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto