Komunikat burmistrza Kartuz w sprawie odbioru odpadów - od 1 października będą sankcje!

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
Gmina Kartuzy informuje, że z dniem 1 października Straż Miejska będzie nakładać kary na właścicieli nieruchomości, którzy nie złożyli deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Od 4 września 2020 r. mocą prawa strażnicy gminni są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego. Uzyskali też uprawnienia do nakładania grzywien w drodze mandatu za wykroczenia w stosunku do mieszkańców.

Od 4 września 2020 r. na podstawie rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, strażnicy gminni są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego oraz są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego za wykroczenia o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Co to oznacza dla mieszkańców gminy Kartuzy?

W praktyce oznacza to ukaranie mandatem karnym w wysokości do 500 zł za następujące wykroczenia:

* niewykonywanie obowiązków określonych w Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Kartuzy m.in. takich jak: segregowanie odpadów, wyposażenie nieruchomości w worki lub pojemniki, przeznaczone do zbierania odpadów komunalnych,

* posiadanie umowy na wywóz nieczystości ciekłych ze zbiorników bezodpływowych, a także dowodów płacenia za takie usługi przez okres 6 miesięcy,

* niezłożenie deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, na podstawie której ustala się wysokość opłaty za wywóz odpadów lub wpisanie w deklaracji błędnych informacji, by płacić mniej za wywóz odpadów np. podając mniejszą ilość osób niż rzeczywiście zamieszkuje nieruchomość

* Wbrew złożonej informacji nieposiadanie kompostownika przydomowego lub niekompostowanie w nim bioodpadów.

Właściciele nieruchomości, którzy nie złożyli do tej pory w Urzędzie Miejskim w Kartuzach deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi lub podali w niej nieprawdziwe informacje, mogą liczyć się z tym, że zostaną ukarani mandatem.

Termin minął już w marcu!

Termin na złożenie deklaracji w związku ze zmianą metody naliczania opłaty za odpady minął 10 marca 2020 r. Nie wszyscy właściciele nieruchomości dokonali tego obowiązku.
Urząd czeka na spóźnialskich do 1.10.2020 r.

Po tym terminie rozpoczną się wzmożone kontrole Straży Miejskiej pod kątem posiadania deklaracji i przestrzegania innych obowiązków wynikających z Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Kartuzy.

Jest to konieczne również z uwagi na to, że większość mieszkańców już wywiązała się z tego obowiązku, zaś uporczywe uchylanie się przez niektórych właścicieli nieruchomości jest niesprawiedliwe w stosunku do tych mieszkańców, którzy w sposób prawidłowy deklarują wysokość opłaty za odpady i opłacają usługę wywozu i zagospodarowania odpadów.

(Komunikat UM Kartuzy)

Kredyt hipoteczny, to coraz większe ryzyko. UOKiK ostrzega.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie