Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejny tom Kartuskich Zeszytów Muzealnych już opublikowany

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
W tym roku wydany wyjątkowo szybko, ale zdecydowanie nie mniej interesujący - kolejny, piąty tom Kartuskich Zeszytów Muzealnych jest już dostępny w bibliotekach i w samym Muzeum Kaszubskim. Rozmowę z autorami poszczególnych artykułów można obejrzeć online.

Dotąd promocja kolejnych wydań Kartuskich Zeszytów Muzealnych odbywała się latem, z udziałem wielu gości, a także dodatkową otoczką artystyczną. W tym roku jednak szybciej udało się przygotować cały materiał do druku, stąd, jak opowiada Barbara Kąkol, dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach, twórcy nie chcieli czekać ze spotkaniem do lipca.

W najnowszym tomie rocznika znajdziemy pięć artykułów. Dwa z nich szczególnie zainteresują historyków i pasjonatów historii. Jednym z obszerniejszych tekstów jest „Trauma 1945 roku. Wkroczenie Armii Czerwonej na Kaszuby” autorstwa Tomasza Słomczyńskiego, koncentrujący się na tragicznych wydarzeniach z wiosny 1945 roku w okolicach Kartuz. Drugi wyszedł spod pióra Barbary Kąkol, a opowiada o księdzu doktorze Witoldzie Szymczukiewiczu - duchownemu katolickiemu wywodzącemu się z Wileńszczyzny, któremu przyszło pełnić posługę duszpasterską w okresie powojennym m.in. w Kartuzach i Ugoszczy k. Bytowa.

Dyrektor Muzeum Kaszubskiego przygotowała też tekst „Pozycja ekonomiczna mniejszości niemieckiej w powiecie kartuskim w okresie międzywojennym”, pokazujący, jak naprawdę wyglądały owe relacje finansowe na Kaszubach. Autorem kolejnego artykułu jest Krzysztof Kowalkowski, który od lat bada dzieje swojej rodziny. Tym razem pochylił się nad biografią swojego wuja Antoniego Maksymiliana Kowalkowskiego (1901–1983), nauczyciela w Sulęczynie, Parchowie i Bączu.

- Opracowanie obfituje w szczegóły, które autor znalazł w literaturze przedmiotu oraz w zasobach archiwalnych, jak przystało na genealoga - głównie w metrykach kościelnych i aktach urzędów stanu cywilnego - dopowiada Barbara Kąkol.

Ostatnim z tekstów, jakie znajdziemy w tegorocznych Zeszytach jest wspomnienie syberyjskie Henryka Moryla, w opracowaniu Franciszka Szczęsnego, autora wielu publikacji popularnonaukowych, a także znanej szerszemu gronu czytelników „W krainie Gryfa”. Recenzentem rocznika ponownie był dr Tomasz Rembalski.

Ze względu na trwającą pandemię sama promocja nowego tomu odbyła się zdalnie. Spotkanie z autorami poprowadził Piotr Smoliński. Całą rozmowę można obejrzeć poniżej.

">

Piąty tom Kartuskich Zeszytów Muzealnych dostępny jest już w bibliotekach oraz do nabycia w muzeum.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto