Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejne literackie dzieło Jerzego Stachurskiego

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
Ze zbiorów ZKP Banino
Jerzy Stachurski jest niewątpliwie najbardziej znanym kompozytorem na Kaszubach. Jego piosenki są najczęściej śpiewane, także daleko za granicami kraju. Jak zdradza Eugeniusz Pryczkowski, przyjaciel artysty, jedna z pieśni "Mòdłów zwón" rozsławiona została przez polonijny chór z Kanady Lëdowô nóta w wielu miastach Kanady i USA. Inny utwór "Bôtë ju jidą” w wykonaniu chóru Akademii Morskiej ze Szczecina, zdobył I miejsce w ogólnopolskim festiwalu chórów.

Lista dokonań artysty z Czeczewa jest bardzo długa. Należy do czołówki polskich kompozytorów piszących muzykę do teatrów dziecięcych. Jerzy Stachurski to także uznany poeta, członek Związku Literatów Polskich, piszący w języku polskim i kaszubskim.

- To był dla nas, jako członków Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie, a także mieszkańców Tuchomia wielki zaszczyt, gdy Jerzy Stachurski wyraził wolę spotkania się w naszej nowej szkole - mówi Elżbieta Pryczkowska, dyrektor SP w Tuchomiu. - Przybył do nas wraz ze świeżo wydanym przez Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie tomikiem poezji o tytule "Czeczewo".

Fragmenty jego twórczości zaprezentował Gracjan Fopke, doskonale znany zwłaszcza słuchaczom Radia Kasebe dziennikarz. Wystąpiła także wnuczka poety, Łucja Stachurska, która jest autorem grafik do tomiku.

- Przeczytałam wszystkie wiersze dziadka, również te po kaszubsku. Wydaje mnie się, że wszystko dobrze zrozumiałam - wyjaśniała jedenastoletnia artystka.

I zapewne tak było, gdyż autor był wyraźnie dumny z prac swej wnuczki, a zwłaszcza z faktu, że artystyczne zdolności przekazywane są na kolejne pokolenia.

- Pragnę podziękować profesor Adeli Kuik-Kalinowskiej za piękny wstęp, wydawnictwu za podjęcie trudu edycji. Dziękuję także memu przyjacielowi Eugeniuszowi Pryczkowskiemu za korektę języka kaszubskiego - mówił Jerzy Stachurski.

W rodzimym języku ujęta jest połowa wierszy, między innymi aż cztery, w których tytule występuje nazwa wsi "Czeczewò". Z nią poeta związany jest od kołyski, gdyż to stąd pochodziła matka poety. Ojciec był z południa Polski, oboje jednak spoczywają na czeczewskim cmentarzu.

Nic więc dziwnego, że po latach zamieszkiwania w Gdańsku, Stachurski ostatecznie właśnie z Czeczewem związał swe życie. Tej wsi oddał też ogromną część swej pracy i talentu. Jest bowiem emerytowanym, wieloletnim, dyrektorem miejscowej szkoły.

Wydaje się, że licznie obecni uczestnicy promocji, znakomicie potrafili to docenić, gremialnie kupując egzemplarze nowego tomiku i prosząc o dedykację wybitnego kaszubskiego twórcy.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto